İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Saray stili mi?, Kraliyet Tarzı mı?

Dekorasyon Fikirleri 27 Eylül, 16:05'de eklendi

Sizin ev dekorasyonu tarzınız hangisi?. Günümüz dizilerin de etkisi ile sezona etkili olacak gibi görünen yeni dekorasyon tarzları gündemde olmaya başlıyor. Aslında zaten var olan bir dekorasyon tarzı ancak Muhteşem Yüzyıl, Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam gibi diziler dekorasyon stilimize de etkili olmaya başladı.

Tabi burada saraylı dekorasyon tarzı ile kraliyet stili arasında farklılıklar mevcut. Peki sizin tarzınız hangisi? Ya da sizin dekore ettiğiniz klasik dekorasyon kraliyet mi yok sa saraylı dekorasyon tipi mi?

Saraylı Dekorasyon tarzı

Göz alıcı ve ihtişam kokan malzemelerle düzenleme ister. Tabi bunu mevcut evlerimizde uygulamakta zorlanabiliriz çünkü bu tarzda bir dekorasyonun gerekleri genişce bir salon ve klasik tarzda mobilyalardır. Tabi burada aşırıya kaçmadan dekorasyonu sadeleştirerek mevcuda uygulamak mümkün. Burada Osmanlı izlerini sürmemiz gerekir.Osmanlı motifleri, kilimleri ve kullanılan malzemeler…Saray stili bir bakıma medeniyet timsali dekorasyon örneğidir ki burada çini, oyma sanatları ve ebru gibi sanatsal objeler kullanılabilir. Mevcut malzemeleriniz, mobilyalarınız saray stiline uygun olmayabilir ancak burada osmanlı eserlerini gün yüzüne vuracak aksesuarlar kullanılabilir.

Pencere önlerine motifli vazo tarzında süslemelerle donatabilir, hemen önüne ya da holl’de dresuar yerine arkalıksız taht koltuğu kullanabilirsiniz. Tabi sadece morif ve aksesuarlarla değil duvarları boya firmalarının güncel Osmanlı renkleriyle boyayabilirsiniz.

Bu dekorasyonda kullanılabilecek malzemeleri sayacak olursak; Hazeranlı koltuklar, kilimler ve Anadolu halıları, üfleme şekilli cam aksesuarlar, çini vazo ve duvar bibloları, hat sanatlarından tablo ve parçalar olarak sayabiliriz.

Kraliyet Dekorasyon Stili

Saraylı dekorasyondan ayrılan en büyük farkı saray stili Osmanlı’ya özgü motifler ve kimliğinde olmasıdır. Kraliyet tarzını uygulamak ta bir hayli zordur. İhtişamın sembolü ve gösterişin en uç noktası olarak da nitelendirebiliriz.

Bu stilde kullanılacak mobilyalar daha kaba, daha büyükçe olurken tavanların yüksek ve perdelerin bir okadar dolgunolması önemlidir. Dolayısyla bu stili günlük evlerimize uygulamamız bir hayli zor olacaktır. Bu dekorasyon biçimi esinti kaynağı Fransız ve İngiliz dekorasyon stilidir. Fransız stili daha koyu renkler önplandayken, İngiliz stilinde ise daha açık beyaz ve krem renkleri ağırlıktadır.

Kraliyet stilinde yüksek tavan ve kemerli kirşiler, pencereler etkisine zayıf kalmayacak mobilya ve koltuklar kullanılmalıdır. Egemen renkler ise bordo, lacivert vehardal yeşili olurken, bu tonlar eskitme mobilya ile kombine edilmektedir.

 

Kraliyet ve Saraylı stili dekorasyon tarzını analiz etmiş olduk, artık siz kendi stilinizi belirleyin ancak tavsiyemiz yaşanabilir mekan her tülrü ihtişamdan daha önemlidir yani objeler nekadar göze hitab edecek olsa da asıl amaç onların kullanma ihtiyacımızı nekadar karşılıyabiliyor olduğudur. Soru, öneri ve görüşleriniz için bize mail atabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

MobilyaDizayn 13 Ocak 2013

Sitenizi beğeniyle takip ediyorum. Yalnız yazdığınız yazılarda düşük ve orta seviyeli ailelerin durumunu da göz önünde bulundurarak yazarsanız sevinirim. Çünkü bu tarz pahalı eşyaları herkes alamaz. Çalışmalarınızda kolay gelsin…

Editör 13 Ocak 2013

İnşallah bu önerinizi dikkate alacağız dediğiniz gibi paylaşımlarda bulunacağız.

 
Bumerang - Yazarkafe
Dekoratif Kabaklar !!

Dekoratif Kabaklar !!

0
0
25 Nisan, 17:48
Kozmetik De Dekor !

Kozmetik De Dekor !

0
0
16 Nisan, 14:06
Dekoratif Işıklı Toplar

Dekoratif Işıklı Toplar

0
0
22 Mart, 17:58
Modern İskandinav Dekorasyon

Modern İskandinav Dekorasyon

0
0
9 Mart, 10:06
Bebeğime Özel

Bebeğime Özel

0
0
26 Şubat, 17:14
Mermer Modasına 5 Öneri

Mermer Modasına 5 Öneri

1
0
24 Şubat, 16:37
Golden Rose havası

Golden Rose havası

0
0
8 Şubat, 02:04
Duvarda Seramik Esintisi

Duvarda Seramik Esintisi

0
0
9 Temmuz, 09:43