İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mobilya Terimleri

Manşet, Mobilya 10 Aralık, 10:06'de eklendi

Konumuzu doğrudan ilgilendiren mobilya konulu terimleri EvHayat web sitesinde güzel bir şekilde derlemişler, ellerine sağlık diyoruz ve bizde paylaşıyoruz. Yazının sonunda kaynağı paylaşıyoruz web sitesi güzel içeriklere sahip…

Ahşap Kaplama: Sert ağaçlardan kesme, soyma veya biçme yöntemiyle elde edilen çok ince ahşap levha.

Ahşap Konstrüksiyon: Bir çerçeve içinde yan yana dizilen tablalara, bir ızgara meydana getiren ağaç çıtalarına, karton peteğin iki yüzüne kontrplak tablalara ve suni tahta levhası yapıştırılarak yapılmış tablalardır.

Ahşap Masif: Kütle ya da külçe halinde olan; som ahşap.

Bambu: Tropikal menşeli dayanıklı ve esnek bir malzemedir, bambu malzemenin bine yakın çeşidi bulunmaktadır.

Baza: Üstüne yatak konabilen, altı açılır mekanizması sayesinde dolap veya sandık olarak kullanılan üniteye verilen ad’dır.

Bini: Kapı, pencere gibi bölümlerin kanatları kapandığında kalan boşluğu örtmek üzere bu kanatların kenarına yapılan çıkıntılı kısım veya taşkın çıta.

Cilalama: Bir mobilyaya düzgün ve parlak bir yüzey kazandırmak için mekanik yöntemlerle uygulanan bitirme işlemidir. İşlem sırasında aşındırıcı yada örtücü maddeler kullanılır.

Cumba: Bir ahşap tablanın kenar yüzüne denir.

Demonte Mobilya: Parça parça paketlenmiş ve yeniden sökülüp takılabilecek şekilde tasarlanan, buna uygun bağlantı elemanları ile üretilen mobilya çeşididir.

Dilsiz Uşak: Ceket, mont benzeri eşyaları asmak için kullanılan, üst tarafı askı şeklinde olan tekil vestiyerlere denir.

Emprenye: Özel yöntemlerle ahşabın gövdesine çesitli kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlem ahşap malzeme işlenmeden önce bir kez uygulanırken ahşabın ömrünü en az 10 kat artırmaktadır.

Formika: Kaplama amacıyla kullanılan; Fenol formol reçinesine batırılmış ve yüzeyi yapay reçine ile kaplanmış birkaç kat kâğıttan oluşan malzemedir.

Gardırop: Giyim eşyalarının saklandığı dolaplara genel olarak verilen ad.

Gümüşlük: Evin yemek odasında yer alan; cam, porselen, gümüş ve benzeri dekoratif eşyaların sergilenebildiği genellikle cam kapaklı yüksek dolaplara denir.

High-Gloss: Mobilya sektöründe parlak ve yarıparlak malzemelerden üretilmiş paneller, genel adlarıyla high-gloss (yüksek parlaklık) panel olarak adlandırılmaktadır.

İpyolet Kilit: Sürgüleri ile dolap kapağının altından ve üstünden kilitleme yapan, genellikle dolab türevlerine monte edilen gömme kilit türüdür.

Karyola: Üstüne yatak yerleştirilmesi için ahşap veya metalden üretilen edilen mobilya çeşididir.

Komodin: Karyola başlarında yer alan, iki – üç çekmeceli olarak tasarlanan ve genellikle dekoratif aydınlatma ile dekore edilen küçük dolaplardır.

Konsol: Genellikle salon için tasarlanan, duvar kenarına yerleştirilen, üzerine dekoratif eşyaların yerleştirildiği, çoğunlukla özel tasarım aynaların kulanıldığı çekmeceli dolap çeşididir.

Lake Boya: Mobilyanın; Bir kat astar boya ile boyandıktan sonra zımparalanması ve daha sonrada üzerine selülozik boyama yapılması sonucu elde edilen ve değişik renklerde uygulanabilen bir tür boyama işlemidir.

Lamel Levha: Farklı kalınlıktaki birçok sıkıştırılmış ahşaba verilen genel isimdir.

Laminat: Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste yerleştirilerek, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemedir.

Mdf: Orta Yoğunlukta Lif Levha ağaç liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine ile preslenerek birbirine kaynaştırılmasıyla levhalar halinde üretilen ahşap esaslı bir malzemedir.

Mdf LAM: MDF levha üzerine, sanayi makineleri yardımı ile melamin reçinesi ve tutkal tatbik edilerek dekoratif kağıt ile kaplanması sonucunda elde edilen levhadır.

Masif: Tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye verilen isimdir.

Pervaz: Gömme dolap, kapı, pencere v.b. işlerde taşıyıcı çerçeve ile duvarın üzerine tutturulan tahta. Veya kapı, pencere vb. yerlerin kenarlarına geçirilen ensiz parçaya verilen isimdir.

Portmanto: Ofis, otel, lokanta veya evlerde ceket, pardesü, şapka gibi eşyaları bırakmak üzere yapılmış askı ve dolaplardan oluşan mobilya’ya verilen isim.

Ranza: İki yataklı karyolanın özel olarak üst üste konumlandırıldığı dar alanlarda kullaılmak üzere tasarlanmış, 2 katlı karyoladır.

Sunta: Sıkıştırılmış talaş ve yongadan levhalar halinde üretilmiş malzemedir.

Suntalam: Odun veya odunlaşmış bitkisel hammaddelerin kurutulmuş yongalarının sentetik reçine tutkalları ile sıcaklık ve basınç altında yapıştırılması ve biçimlendirilmesi sonucunda elde edilen levhalardır.

Şifonyer: Birkaç çekmeceden oluşan, giysi ve eşyaları saklamaya yarayan bi kaç katlı olarak üretilen dolaplardır.

Tel Dolap: Eski dönemlerde buzdolabı yerine kullanılan yanları ve kapağı ince delikli telden yapılmış dolap çeşididir.

Vestiyer: Evde şapka, pardesü, şemsiye gibi eşyaları bırakmak üzere yapılmış askı ve kapalı dolaplardan oluşan bölüm.

Zigon Sehpa: İç içe geçerek yer kaplamayan sehpalar grubudur.

Kaynak : https://evhayat.com/mobilya-terimleri/ 

Sizin de eklemek istediğin terimler varsa aşağıdaki yorum kutusundan eklemeler yapabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2017 yılı içerisinde bu ay sonuna kadar düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın, yeni yıla ödülle girip markalaşın.

Web: http://www.blogumharika.com
Mail: iletisim@blogumharika.com

Editör 19 Aralık 2017

Teşekkür ediyoruz… Biz de katılacağız :)

 
Bumerang - Yazarkafe
Beğendiğiniz Kitap

Beğendiğiniz Kitap

0
0
25 Nisan, 14:22
Şapka Tasarımcısı

Şapka Tasarımcısı

0
0
24 Nisan, 15:31
Basit Dekorasyon İpuçları

Basit Dekorasyon İpuçları

0
0
19 Nisan, 15:51
Mıknatısın Gücü !

Mıknatısın Gücü !

0
0
18 Nisan, 12:15
Mevsim Salatası !

Mevsim Salatası !

0
0
17 Nisan, 10:53
Kozmetik De Dekor !

Kozmetik De Dekor !

0
0
16 Nisan, 14:06
Dikiş Çalışması !

Dikiş Çalışması !

0
0
16 Nisan, 11:40
Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

0
0
15 Nisan, 09:55