İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mobilya Temizliğinde Püf Noktalar

Faydalı Bilgiler 17 Mart, 13:04'de eklendi

Mobilyalar yaşam alanımızı güzelleştiren ve kolaylaştıran günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası, dayanıklı tüketim mallarıdır. Dekorasyonumuzun vazgeçilmez parçası mobilyalar her nekadar dayanıklı mallar kategorisinde olsalarda temizlenmesi konusunda bir okadar dikkat edilmesi gereklidir. İşte buradaki önemli nokta temizliğin doğru yapılmasıdır ki doğru yapılmadığında mobilya zamanla yıpranmaya başlayacaktır.

Mobilya temizliğini ele alırken, konunun daha anlaşılır ve tutarlı olması için temizlik biçimini kategorilere ayırarak yapacağız ve hangi mobilya nasıl temizlenir bunları analiz etmiş olacağız.

Suntalam ve MDFlam kaplama Mobilyaların temizliği;

Mobilya malzemesi lam kaplama ise sunta ya da mdf olması önemli değildir çünkü suntalam ve mdflam yüzeyi aynı malzemeden imal edilmektedir. Lam kaplama laminata benzer ancak laminat daha mukavemetlidir bu açıdan ikisi karıştırılmamalıdır.

Suntalam ve mdflam mobilyaların temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur; Lam kaplamaların kenarları PVC yapıştırmadır. Normalde lam malzeme üzerinde su kalsa dahi bir problem olmaz ancak pvc kenarlarından giren su sızıntısı malzemenin şimesine ve zamanla çürümesine neden olacaktır. Dolayısıyla temizlikte mutlaka pvc yapıştırma kısmında ıslaklığın kalmadığından emin olun.

Lam mobilyalarda normal lam kaplama ve high gloss lam kaplama şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

ahşap konsolHıg Gloss Lam malzemenin temizliğinde kullanılacak bez pürüssüz ve temiz olmalıdır. Bu malzemenin temizliği için herhangi bir temizlik kimyası kullanmanız gerekmez. Sadece saf temiz su ve pürüssüz bir bez ile temizliği yapabilirsiniz.

Normal lam malzemenin temizliğinde ise bezin pürüssüz yüzeye sahip olması çok önemli değildir çünkü çizilmeye karşı mukavemetlidir. Lam malzeme genelde şekli itibariyle kabarmalı ve desenli olacağı için temizlik saf sulu bir bezle olur ancak zamanla kararma oluşabilir. İşte bu kararmaların giderilmesi için su dolu kovanın içine hafiften cif dökülerek cifli suyla kararmaların önüne geçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken temizlik sonunda kurubir bezle mobilyanın tamamen nemli yer kalmayacak şekilde silinmesidir.

Ahşap Mobilyanın Temizliği;

Aşap mobilyalara genel anlamda baktığımız zaman lake ve kaplama olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

lake boyamaLake Mobilyanın temizliğinde biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Lam kaplamaya göre bu mobilyalar daha zarif durur ancak daha hassastırlar. Özellikle parlak yüzey yapısı oldukça narin çizilmeye elverişlidir. Temizlikte kullanacağınız bez muhakkek pürüssüz ayrıca pamuksu olmalıdır. Pürüssüz mikrofiber bezleri tavsiye etmiyoruz bunun yerine daha yumuşak bezleri tavsiye ediyoruz. Kimyasal temizlik malzemesi kullanılmasını önermiyoruz çünkü mobilya da kullanılan lake boyanın kalitesi oldukça önemlidir ki eğer boya ikinci sınıfsa, boyanın atması ve solması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Temiliği ciddi bir kirlenme olmadığı müddetçe saf temiz su ile yapabilirsiniz.(Sararma kirli bezle temizli yapılırsa ya da boya kalitesizse olabilir). Lake boya ahşabı korur niteliktedir bu açıdan suya karşı ağaca mukavemet katar ancak yine tekrarlıyoruz asla nemli ve ıslak bırakmayınız aksi takdirde boya yüzeyinde baloncuklar oluşabilir.

Ahşap Mobilyanın temizlenmesi lakeye göre bir konuda avantajlıdır, ahşap çizilmeye mukavemetli ve çizikleri kamufle edebilir ancak suya dayanıklılık verniğine bağlıdır. Ahşap temizliğinde kullanılacak bez yumuşak olmalıdır bunun yanında saf temiz su ya da ahşap temizleyici katkılı suyla da temizlik yapabilirsiniz.

Koltuk ve Kanepe Temizliği;

Koltukların temizliği dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey kuşkusuz kumaşların temizliği aklımıza gelmekte. Koltuk kumaşları da çeşitlilik gösterir bu da herbiri için farklı temizleme metodu gerektirir. Soft kumaşlar silinebilen özelliktedir, bu kumaşların silinebilmesini sağlayan mikto kapsüller barındırırlar bu sebeple silinebilme yetisi gidene kadar kafanız rahat çünkü çay-kahve lekesini dahi kolayca çıkartabileceksinizdir. Şölin kumaşlarda henüz silinebilme özelliği olmadığından temizlik yaparken kumaş temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Bu durum kadife kumaşlar için de geçerlidir.

Deri(panzot) kaplamalı koltukların temizliği de desen kabartmasına göre temizliği kolay veya zor olmaktadır. Panzot açık renkte ise ve nasıl temizlerseniz temizleyin aralardaki siyahlığı gideremiyorsanız ozaman şöyle bir yöntemimiz var: Islak bir bezle önce siliyoruz. Sonra bulaşık süngerinin yumuşak tarafını sabunlayarak siliyoruz. Daha sonra bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle derinlemesine temizledikten (basturmadan) sonra en son olarak bezle temizliği bitiriyoruz. Sonucun oldukça iyi olduğunu göreceksiniz.

Mobilya temizliği konusunda ayrıntılı bir analiz yapmış olduk. Şimdi sizde puf noktaları biliyorsunuz, parıldayan mobilyalarınız olması dileğimiğimizle.

Not:Temizlik önerilerine dayanılarak herhangi bir problem konusunda MobDizayn sorumlu değildir. Olayın bunlarla sabit olduğu bilinmemektedir.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

koccelik 19 Ekim 2015

İlgimi çeken içeriklerden teşekkür ederim

kafeterya mobilyaları 19 Ekim 2015

Merhabalar nette gezinirken yazınız gözüme çarptı çok beğendim teşekkür ederim.

Editör 19 Ekim 2015

Düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyoruz.

 
Bumerang - Yazarkafe
Ponponlu Paspas Yapımı

Ponponlu Paspas Yapımı

1
0
8 Mart, 18:20
İlk Bağ ‘GÜVEN’

İlk Bağ ‘GÜVEN’

0
0
26 Şubat, 15:55
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

0
0
23 Şubat, 18:47
Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

0
0
12 Şubat, 14:33
Karo Halı Nedir ?

Karo Halı Nedir ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

0
0
9 Temmuz, 17:10