İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mobilya da Sunta ile MDF arasındaki Fark

Ev Dekorasyonu 16 Ocak, 08:44'de eklendi

Mobilya almaya karar verdiğimiz zaman sunta ile mdf arasındaki fark araştırma aşamasında karşılaştığımız kulaktan dolma bilgilerle yoğrulan bir sürüncemedir. Şimdi bu sorunun sürüncemeden çıkıp daha tutarlı bir bilgiye ulaşması adına bir çalışma yapalım.

Günümüz teknolojisi her geçen gün daha da ilerlerken mobilya sektörü de bu değişimin nimetlerinden yararlanıyor. Daha önceki zaman dilimlerinde şuan için eskitme mobilya diye tabir ettiğimiz mobilyalar ham mdf ve ham sunta üzerine kaplama ya da boyama sistemi ile imal ediliyordu. Bugün kullanılan bağlantı sistemleri yerine daha farklı yöntemler yani tutkal yapıştırma, geçme ve çivi ile çakma yöntemleriyle parçalar bir araya getirildikten sonra kapak ya da kenar ksısımlara el işçiliği ile verilen şekillerle son buluyor ve üretim aşaması tamamlanmış oluyordu. Dolayısıyla ham mdf dayanıklı iken ham sunta ile yapılan mobilyalar ufak bir rutubette mukavemetini yitirmesinden dolayı daha dayanıksız olarak görülmektedir.

Mutfak gibi rutubetin yoğun olduğu mekanlarda marangozlar mobilyaları tabi ki mdf ile yapma tercihini kulalnırlar. Sunta eskitme mobilyalar ise rutubetli bir evde şişmeye maruz kalır, yapıştırmaları atar ve bağlantıları kendiliğinden sökülmeye başlar ve mobilya dan artık gıcırtıları duymaya başlarsınız. Rutubet ve nemin olmadığı yalıtımlı evlerde sunta eskitme mobilyanın kullanıldığını varsaymış olsak yanlış kullanıldığında kapaklar vurulduğunda, mobilya yı ittirerek sürüyerek yerini değiştirdiğimizde bu sefer de çatlamalrla karşılaşabiliriz.

parlak suntalam

Sunta ve MDF mobilya ile Suntalam ve MDF lam mobilya arasındaki farklar.

Teknolojini gelişmesi ile birlikte maliyetlerin düşürülmesi ve daha fazla kazanç sağlamak adına bulunan yeni ürün ve sistemlerle eskitme mobilyalar yerini modern mobilyalara, modern mobilyalar da modüler mobilyalara ve en nihayetinde neoklasik dediğimiz avangart(avangarde) yeni klasik mobilyara bırakmıştır.

Eskitme mobilyalar ham sunta ya da mdf üzerine ince kaplama ile ya da boyama ile mobilya üretiliyordu. Yeniteknolojilerle daha dayanıklı ve seri üretilmesi kolay olan suntalam ve mdflam malzemeleri ile mobilyalar evrim geçirmiş oldu. Üretimde kullanılan teknolojik CNC makinaları ile suntalam ve mdflam tabakaları şekilden şekile girebilir oldu, sonuçta daha estetik, daha göze hoş gelen ve daha dayanıklı mobilyalar vitrinlerde yer bulmaya başladı.Bildiğimiz gibi sunta ince talaş parçacıkları iken mdf toz halinde bir yapıya sahiptir ve daha yoğundur dolayısıyla daha dayanıklı bir yapıdadır ancak lam kaplama parçacık talaşın suntanın üzerine koruyu tabaka şeklinde konumlaşarak mukavemetini arttırmıştır. Suntalam ana düzeyde lam tabaka kaplıyken kenar ksıımları pvc bantla özel makinelerle yüksek sıcaklık değerlerinde yapıştırılark üretilmekte ve mobilya toplanmaktadır, bu yeni sistemle birlikte mobilya rutubete daha dayanıklı ve yeni bağlantı sistemleriyle daha mukavemetli bir hal almışlardır.

mdflam

Günümüz teknolojisinde üretilen suntalam mobilyalar daha mukavemetlidirler ve mdflam ya da mdf mobilyalara göre daha uygun fiyata sahiptirler. Mdf malzeme ile üretilen mobilyalar ahşap kaplama ve mdf üzerine lake boyama tekniğiyle daha estetik ve prestijli aynı zamanda dayanıklı bir hal almışlardı. Mdf kaplama ve lake mobilyalar görünüş açısından mükemmel durmalarının yanısıra oldukça dayanıklıdırlar. Suntalam mobilyalar da ham sunta ile üretilen mobilyalara göre daha dayanıklı ve daha zariftirler ayrıca mdf mobilyalara göre daha uygun fiyatlara alınabilirler.

suntalam

Şu hususa dikkat edilmesi gerekir; Mobilya alırken kullanılan suntalam ve mdflam ın E1 KALİTE STANDARTLARINDA olması gerekir. E1 kalite standardı üetilen malzemenin talaş ve talaş parçalarının bir arada tutunmasına yarayan yapıştırıcıcnın insan sağlığını kötü yönde etki edecek bir malzeme olmaması gerekir ayrıca ANTİKANSOROJEN olması gerekir. Mobilya alım sırasında bunu muhakkak sorunuz zaten kendine güvenen mobilya mağazaları ve firmalar bunu müşterilerine anlatatrak satışlarını uygulayacaklardı. Peki bunu müşteriler anlayabilirler mi?. Tabiki da anlayamayız çünkü üretim aşamasını an be an takip edemiyoruz bunun için satın alacağımız mobilyacıya güvenmemiz şarttır. Kaliteli bir mobilya ortalama fiyatları bellidir ancak ortalamaya göre afaki bir fark varsa burada ilk önce sorgulanması gereken malzemenin kalınlığıdır ki ara geçme ve raflarda 18mm yan dikme lerde 22mm kalınlık en ideali ve mukavemetli olanıdır. Bu standartlarda bir mobilya ortalama 2.500.00 TL ve yukarısında dır. Ortalama fiyatlar da mobilya da kullanılan iç aksam, rafların sıklığı ve çekmecelerde kullanılan sistemlere göre değişmektedir.

 

Sonuç Olarak.

Mobilya almak için araştırma içindeyseniz ve kulaktan dolma sunta alma mdf al diyenler oluyor ve aklınız karışıksa bir mobilyanın içinden gelen biri olarak bu bilgilerin çok tutarlı olmadığını söylemek istiyorum. Yeni sistemde E1 standartlarında suntalam mobilya yerinden oynatılmadığı sürece, bilinçli kurulup söküldüğü sürece ve aşırı rutubette bulunmadığı sürece oldukça dayanıkldır ancak suntalam masa üzerine su dökülür ya da masa ıslanır kurutulmazsa uzun zaman sonra pvc kısmından mobilyanın şiştiğini görürsünüz tabi mdflam mobilyanında daha uzun zaman sonra şiştiğini görürsünüz çünkü mobilya suyu sevmez. :) Umarım bu bilgiler mobilya almanızda kafa karışıklığınızı bir nebze olsun giderir, hayırlı günler dilerim.

 

Yorumlar

Yazıya 71 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Özer Kavak 07 Ocak 2012

Konuyla ilgili bir ekleme yapayım:

Karbon ayak izi açısından suntalam, MDF' ye oranla daha çevrecidir.

Karbon ayak izi kısaca, 1 birim (ör:kg) hammaddenin üretimi sırasında atmosfere salınan karbondioksitin miktarıdır (ölçülen hammadde kg ise, salınan CO2'nin kg biriminde miktarıdır).

Aşağıdaki veriler suntalam ve MDF'nin 1 kilogramı için salınan CO2 miktarını temsil eder.

1kg MDF üretimi için salınan CO2: 0,62kg
1kg Suntalam üretimi için salınan CO2: 0,44kg

kıyaslama açısından iki veri daha:

1kg doğal kurutulmuş ve kesilmiş saf ağaç üretimi için salınan CO2: 0,03kg
(MDF'nin 20'de biri)

1kg işlenmiş alüminyum profil üretimi için salınan CO2: 9,38kg

Digital SLR Reviews 18 Ocak 2012

Thanks for that awesome posting. Useful, and it saved MUCH time! :-)
Sony Camera Reviews

admin 18 Ocak 2012

Özer Bey bu eklemeniz için teşekkür ediyorum, önemli bir noktaya değindiniz.

ali durgun 24 Mart 2012

Merhaba Arkadaşlar,
Tanıdığım güvendiğim bir mobilyacı var yalnız araştırdığım bir kaç mobilyuacı herzaman mdf’nin daha iyi olduğunu söylediler. Ama güvendiğim mobilyacı bana sunta yaptır pvc olur her ikiside aynı sadece görüntü farkı var dedi kararsız kaldım ikisi arasında ama msf daha kaliteli bir malzeme diye biliyorum neden bana sunta önermiş olabilir onu bilemem tanıdığa iş yaptırınca elinde bulunan eski malzemeyimi değerlendirecek diye şüphe yapmadım değil :D araştırmaya devam ediyorum aynı zamanda da

Editör 24 Mart 2012

Ali Bey size şöyle açıklayayım; Ham sunta ve MDF mukavemet açısından tabiki kıyaslanamaz ancak yeni teknoloji ile üretilen yüksek presli lam kaplama ile sunta dış yüzeyiyle birlikte oldukça iyi sağlamlığı yakaladı. Ayrıca suya ve neme de dayanıklılık kazanmış oldu. Kişi güvendiğiniz bir arkadaşınızsa size elde kalmış malları kakaladığını zannetmiyorum çünkü gerçekten suntalam mukavemet yakalamış bir yapıdadır. Ayrıca fiyatı mdf’ye oranla daha ekonomiktir. Dış görünüş itibari ile dediği gibi aynıdır ve siz kenar pvc çıkarmadanayırt edemezsiniz bu açıdan siz rahatça suntalam yaptırabilirsiniz bu konuda sıkıntı yapmayın.

pelin sevgili 12 Ocak 2013

bilgiler çok açıklayıcı teşekkürler

Editör 12 Ocak 2013

Biz teşekkür ederiz..

dilaver 13 Ocak 2013

bana yardım edin lütfen ahşap kağıt kaplama yatak odası takımım var rengi koyu renk olduğu için açık renk yapabilirmiyim ….lütfen cevap verin saygılarımla…

Editör 13 Ocak 2013

Tabi, eğer profesyonel bir imalatta lake boyaması uygulaması ile beyaz, ekru ve sedef renklere boyayabilirsiniz.

Sevil Hodancı 08 Şubat 2013

Arkadaşlar şimdi yonga levha diye bi malzemeden bahsediyorlar. Mdf nin biraz üstü. Richmond Brooks diye bir firma bunu yapıyor. ürünleri çok kaliteli ve fiyatları uygun. bence bakın derim. evladiyelik ürünler var. ben başka bir firmada sunta dolap yaptırdm. evi taşırken ikinci montaja gelmeden paramparça oldu. suntadan uzak durun derim. çöpe atıcak paranız yoksa…

Sevil Hodancı 08 Şubat 2013

reklam yapıyor gibi oldu ama sen (212) 466 00 27 serdar bey i ara, onlar sana bilgi verirler. cila uygulamalarını yapıyorlar. ben bu işte usta oldum artık. hangi ustayı istersen numarası var bende:) kusursuz işçilikleri var. sevgiler

Editör 08 Şubat 2013

Bilgilendirme için teşekkür ederiz ancak suntalam tabakasıda kalite düzeyleriyle farklılık göstermekte dolayısıyla 1.sınıf kalite de 18mm suntalam mukavemet sağlayacaktır, esen kalın…

Editör 19 Mart 2013

Sevil Hanım biraz reklamvari yazı olmuş ama yine de yayınladık dediğiniz gibi suntaya göre daha dayanıklıdır ancak birinci sınıf suntalamı yabana atmamak gerek çünkü gayet başarılı lam kaplamya sahipler hem bununla bilikte mobilya takımının aşırı ağır olmasının önüne geçilebiliyor ve tasarruf sağlanıyor, esenlikler..

sevda" 22 Mayıs 2013

merhaba,
bilgiler çok güzel. o kadar kafamı karışık ki .. E1-yonga levha-suntalam-mdf-msf … geçen gün bir mobilyacıya baktım gardrobun raflarında 25 mm kullandıklarını söylediler ki gerçekten öyleydi..diğer mobilyalar daha ince(sanırım 18mm) dışını mdf kapladıklarını söylüyorlar. ne dersiniz? yerli üretici bu bahsettiğim firma. il bazında üretim yapıyor yani. 3-4 bin civarı da fiyatları..yardımcı olur musunuz?
Teşekkürler

Editör 22 Mayıs 2013

Bahsettiğiniz özelliklerdeki bir mobilya takımının yine bahsettiğiniz fiyat aralığında olması normal. Ancak 18mm mdf ahşap kaplama ve yine 25mm mdf ahşap kaplama raflar bulunan bütün aksamı mdf olan bir mobilya takımı içinse ortalama 4,5-12 bin tl civarı olması söz konusudur.

Şunu unutmayınki eğer bütçeniz müsait değilse tamamı mdf bir ürün almaya çalışmak yerine, iskeleti 18mm , kapak ve çekmeceleri mdf lake ya da mdf ahşap kaplama olan bir ürün tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Belirttiğim özellikteki bir mobilya takımını ortalama 3,5-6 bin tl aralığında bulmanız mümkün.

Bir başka sorunuz olursa yardımcı olabiliriz esen kalın…

emircan koyuncu 07 Ekim 2013

alınacak yada yhapılacak olan mobılyalar ozellıklerı ıle tartılısılır..örnegin mutfak dolabında..kasanın 30 mm olmamasına dıkkatınızı cekerım..30mm kasa olamsı mutfak dolabının duvardakı asılı kalma yonunden agırılı yapacagı ve zamanla buyuk bır problem yaratacagını dıle getırıyım.. yatak odası.yemek odası mutfak dolabı vs.kasası mdf ıse 18 mm veya 30 mm olması farketmeden..mdf cok sıkı bır pres baskısına sahıp oldugundan suntalama karsı suya daha az dayanaklıdır..mdf nın kasada saglam olmadıgını bır kez daha dıle getırıyım.mdf nın kullanılacagı bolumler kapak ve cekmece kapagı olarak daha cok tavsıyemdır…30mm mdf veya suntalamın raflardakı olma ozellıgı hıc bır seyı degıstırmez..ve urunun agırlıgını artırmaktan baska bır fonksıyonu yoktur..dılerım kı hangı tur mobılya olursa olsun kasasını 18 veya 30 mm suntalam tavsıyem.kapaklarını ıse her daım 18 mm mdf olmasına dıkkat edın..

Editör 07 Ekim 2013

Emircan bey bu güzel açıklamanız adına çok teşekkür ederiz. Esenlikler.

nalan sekman 10 Kasım 2013

Peki sallanabilen bir besikte mdf veya suntalam olması çok farkeder mi çok mu dayanıksız olur suntalam olan beşik

Editör 10 Kasım 2013

Nalan Hanım sallanan bir beşiğin sunta ya da mdf malzemeden meydana getirilmiş olmasından ziyade sallanmasını sağlayan sisteme bakmak gerekir. Estetik açıdan göze hoş gelen ve özellikle yeni doğan bebekler için yapılan küçük beşiklerde sallanma sistemi daha basittir ve masife mukavemet eder. Böyle bilyelerin ve ya vida geçmenin direkt ağacı aşındırdığı durumlarda mdf ya da masif olması tabiki tercihimizdir.
Ancak küçük karyola ya da uzayabilen karyola beşik modellerinde sallanma aparatı sunta ya da mdfyi aşındırmayacak şekilde olmaktadır. Dolayısı ile bu durumda sunta ya da mdf olması dayanıklılık açısından çok bir şey değiştirmeyecektir. Esenlikler..

JOJO GONCEER 02 Aralık 2013

İyi günler;

Suntalam LAKE boyanırmı? boyası kalıcı ve dayanıklı olurmu?

Saygılarımla
Jojo GONCEER

Editör 02 Aralık 2013

Şöyle ki lam kaplanma sunta ayrıca lake boyama işlemine tabi olamaz ancak ham sunta lake boyanabilir ve kenarları pvc yapıştırma olur. Aynı ham mdf deki lake mukavemeti ham sunta boyamada da elde edilebilir.
İnşallah bu sizin için faydalı bir cevap olmuştur esenlikler..

üsküdar 14 Şubat 2014

Merhaba ben yatak odası almayı düşünüyorum ancak kiracı olacağımız için mdf bir ürünmü tercih etsem yoksa suntalam mi bilemedim. Taşınma aşamasında hangi ürün daha sağlıklı olacaktır?

Editör 14 Şubat 2014

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyoruz.

Güncellenen mobilya bağlantı sistemleri ile artık bileşenler direkt sunta ya da mdf malzemeye temas etmiyor. Blum bağlantı gibi metaryeller ile aparatlar bağlantıyı sağlıyor. Buradan hareketle yeni panel mobilyaların sökülmesi ve kurulmasında avantaj konusunu mdf ya da sunta olmasının bir etkisi yok.

Taşınma durumunda asıl önemli olan mobilyanızın bilir kişi tarafından sökülüp kurulmasıdır ve bu çok önemlidir. Aksi halde baplantı sisteminin gevşetilmesi söz konusu olur ise ozaman mdf de olsa sunta da olsa mobilyanız zarar görür.

Önemli olan güvendiğiniz ve referans verilen bir yerden mobilyanızı almanız çünkü E1 standartlarında 1.kalite bir suntalam mobilyanın rutubetsiz bir ortamda mukavemeti oldukça iyidir. Sonuç olarak sizin kurulum ve taşınma aşamasında bilirkişilerden destek almanız mühimdir. Ürün de birinci kalite malzeme kullanılmış ise ozaman herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Esen kalın…

üsküdar 15 Şubat 2014

Çok teşekkür ederim.

Editör 16 Şubat 2014

Rica ederiz umarız faydalı olmuştur.

MEHMET 11 Mart 2014

Merhaba mdflam ile suntalam arasındaki farkı nasıl anlarız.Mesela mobilyacı mdflam diye satıp bize suntalam gönderirse nasıl anlarız

Editör 11 Mart 2014

Lam malzemeli bir mobilyanın MDF ya da SUNTA olduğunu anlamamız için kenar PVC yapıştırılan yerini kaldırmamız gerekir. Lam malzemelerde tabakanın kenarları da pvc yapıştırma yapıldığı için sunta ya da mdf olduğunu anlamamız mümkün değil bunu ancak pvc yapıştırılmayan açık bir kenar var ise anlayabiliriz. Bu noktada satıcıya olan güven oldukça önem arz eder.

didem 21 Nisan 2014

mrb ben yeni evleneceğim evim için yatak odası ve yemek odası takımı araştırmasındayım ve ciddi anlamda kafam karıştı.hangi mobilyacıya gitsem kendi ürününü övüp diğer mobilyacıların ürününü kötülüyorlar.her mobilyacı en kaliteli mdfyi kullandıklarını savunmakla birlikte daha sonra mobilyadan anlayan bir yakınımızla gittiğimde kullanılan ürünlerin söylendiği gibi mdf olmadığı sunta olduğu ortaya çıkıyor.neye inanacağım şaşırdım yani özetle bu sunta olarak kullanılan malzeme çok mu kötüdür kullanılamaz mı elimde mi kalır ki insanlar sunta ile çalıştığını saklıyorlar yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

Editör 21 Nisan 2014

Didem hanım sıkıntınızı anlıyoruz ve bu yazıyı hazırlamamızın asıl sebebi sizin gibi kafası karışın insanlara ışık tutabilmekti. Aslında her malzemenin kalitelisi ve kalitesizi vardır, bu sunta için de mdf için de geçerlidir.
Mobilya konusunun sorgulanmasındaki asıl sebep ise ürünün dayanıklı tüketim malı olarak ortalama 5 sene kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Yani insanlar alırken yüklü bir miktar ödeme yaparken ürünün dayanıklı olmasını doğal olarak istemektedler. Bu da kişileri ürün hakkında sorgulamaya itiyor.
Burada satıcıların yapması gereken ürünlerinin içeriğini doğru anlatmalarıdır. Aksi halde sunta olan bir ürünü mdf diye satmaya kalkarlar ise uzun vadede tüketiciler o satıcıyı affetmezler.
Tüketici olarak sizin bilmeniz gereken eğer suntalam ise E-1 Standarlarında ve en az 18mm kalınlığında kullanılıyor olmasıdır. Siz buna dikkat edin. Zaten mdf lam ya da suntalam arasında fiyat olarak tabaka konusunda ciddi farklılıklar yoktur. Asıl ham mdf üzerine lake ya da ahşap kaplama dan sonra fiyat farkı gelmektedir. Zaten bugün çok silkülasyon sağlayan ulusal marka mobilyaların ürünlerinin çoğu suntalam malzemeden yapılmaktadır. Eğer kullanılan suntalam malzeme basit bir malzeme olsa işin içinden çıkılamayacak bir hal alacaktır.
Bu sebeple güvendiğiniz bir mobilya mağazasından bu yerel bir firma da olabilir, kaliteli malzeme kullanmış ise sunta ya da mdf fark etmeksizin tercihinizi yapabilirsiniz.
Konu ile ilgili yine soracağınız bir soru olursa cevaplamaya hazırız, esen kalın..

didem 21 Nisan 2014

yani E-1 standartlarına uygun olup olmadığını sormamız yeterli mi ya da belge mi istemek lazım ve 18mm kalınlığının ölçümünü nasıl yapıcam teşekkürler

Editör 22 Nisan 2014

Burada hakllısınız Didem hanım. “E-1 standartlarındadır” yazan belge maalesef ürünlerin üzerinde, “kötü görüntü oluşturacağından” yazmıyor ancak bunu satıcıya güvenerek kanıya varabiliriz. 18mm kalınlık değerini, 16mm kalınlığı gördükten sonra ayırt edebilirsiniz. Somut birşekilde tezahür etmek gerekirse; 18mm kalınlığa sahip suntalam ortalama yetişkin bir insanın başparmağı kadar olacaktır. Bu kalınlık değerinde ürün hem uzun ömürlü hem de esnemeye karşı daha dayanıklı olacaktır.

didem 22 Nisan 2014

çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için

Editör 22 Nisan 2014

Rica ederiz esenlikler, güzel günler dileriz..

Ahmet 04 Ağustos 2014

Çok güzel bir paylaşım

n 12 Eylül 2014

benim mobilyalarımda mdf ama kenarları çok keskin her defasın da bir sakatlık çıkıyor düzeltebilir miyim acaba

Editör 12 Eylül 2014

Mobilyalarınız mdf lam ise köşeleri yumuşatmak zor olur. Ancak mdf kaplama ya da boyama ise ozaman kenarlar yumuşatılabilir. Tabi bunun için de ek maliyet gerekecektir.

veysel 29 Ekim 2014

ben yatak odası takımı alacağım ancak yer sorunundan dolayı kaldırılıp açılabilen yatak odası takımı bulabilmem gerek sizde mümkünmü

Mobdizayn 30 Ekim 2014

Veysel bey, yatak odasının ölçülerini verirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz size. Bununla ilgili hemen karyola-yatakodası modeli var. Özellikle dar uzun minimal yatak odalarında başarılı çözümler sunuyor. Onu da değerlendirebiliriz.

selime 08 Kasım 2014

Merhaba, yeni tasindigim evin kendi sunta dolabı var.ben güzelce temizledim,birkaç gün sonra baktım kurtlanmis.neden olabilir

Editör 09 Kasım 2014

Muhtemel sebep Tahta Biti dir ve genellikle serin ve rutubetli mekanda uzun süre kalan mobilyalarda görülebilmektedir. Kullandığınız mobilyalarınız nem ve rutubetten uzak durmalı ve nemli bezle sildiğinizde ardından kuru bezle kurulamalısınız. Bununla birlikte özel formüle edilmiş ilaçlarla müdahale edebilirsiniz. Tahta kurdunun insana bir zararı görülmemekle birlikte mobilya ağaç içinde ilerlemesini sürdürecektir.

MURAT POLAT 24 Ocak 2015

İYİ GÜNLER.BİR FİRMADAN GENÇ ODASI TAKIMI ALDIM.E1 KALTESİNDE OLDUĞU SÖYLENDİ.OĞLUMUN YÜZÜNDE 15 DK İÇİNDE ALERJİ YAPTI.ACABA ÜRÜN E1 KALİTESİNDE OLMADIĞI İÇİN OLABİLİRMİ.

Editör 24 Ocak 2015

Murat bey öncelikle geçmiş olsun Allah şifalar versin.

Suntalam ve mdf lam malzemelerde sağlığa zaarlı olarak tabir edilen şey lam malzemenin ağaca yapıştırılması esnasında kullanılan yapıştrıcı türüdür. E1 standarlarından olması bu yapıştırıcının sağlık testlerinden geçen bir tür olması demektir.

Yaşadığınız durum çok spesifik. Şuana dek bu sebepten dolayı alerjik vakaya rastlanmadı diyebilirim. Eğer siz bunun varlığından eminseniz ozaman doktorunuza danışın çünkü rahatsızlığın birçok başka belirli sebepleri olabilir. Eğer gerçekten mobilyanızdan kaynaklı bir rahatsızlık olduğu tespit edilirse lütfen bunu bizimle paylaşın ki biz de tecrübe ederek halkı bilgilendirelim, teşekkürler tekrar geçmiş olsun.

murat polat 24 Ocak 2015

Cevabınız için teşekkürler.durum tespit ettim.sadece odasında yatınca 15 dk içinde bütün vücudu kabarıyor.sanki kaynar su dökülmüş ve su toplamış gibi.evin herhangi bir yerinde bu olay meydana gelmiyor.odayı 15 gündür devamlı havalandırma rağmen mobilya kokusu geçmiyor.benimde aklıma acaba e1 standartı diye mi sattılar bu ürünleri diye düşünüyorum.ilginiz ve cevabınız için teşekkürler.E1 standartı olup olmadığını tespit eden bir yer varmıdır?

Editör 24 Ocak 2015

Mobilyalarınızda rahatsız edici bir koku var mı ?

zeynep ata 19 Mart 2015

0 yastaki bebegime yatak odasi bakiyorum da mdf mi suntalam mi hangisi tevsiye edersiniz???

Editör 19 Mart 2015

E1 standarlarında olduğunda mdflam ya da suntalam olması aslında çok fark eden birşey değildir. Önamli olan lam malzemenin yapıştırılması sırasında kullanılan ilacın insan sağlığına olumsuz etki etmeyeceğine dair garantinin olmasıdır.
Aksi halde suntalam ile mdflam arasında hem görsel açıdan hem de mukavemet açısından ciddi farklar bulunmamaktadır.

Dekor Ustam 12 Nisan 2015

Merhaba Banyo mobilyalarınız ile ilgili katalog nerden temin edebilirim.

Editör 14 Nisan 2015

Katalog starwood ya da kastamonu entegre firmalarının web sitelerinde mevcut. Bununla beraber herhangi bi marangozhane den yardım alabilisiniz.

ramazan 21 Nisan 2015

merhaba, sunta ile mdf arasındaki fark başlığını görünce bir ümitle toplumdaki yanlış algıya açıklama yapılmıştır zannettim ancak hayal kırıklığına uğradım.
Çok kısa ifade ile sunta, rendelme ile elde edilen odun kökenli taneciklerin tutkal ile karıştırılıp preslenmesi ile elde edilir.Mdf ise odundan eldeedilen liflerin aynı şekilde tutkal ile karıştırılıp preslenmesi ile elde edilir.Kullanılan tutkal hem suntada hemde mdf de üre formaldehit yada neme dayanımlı mamüllerde fenol formaldehittir. Tutkal içindeki serbest haldeki formaldehit oranına göre tutkallar

ramazan 21 Nisan 2015

e1, e2 olarak normlandırılır.kullanılan tutkal aynı şekilde sunta veya mdf için e normunu belirler.Mobilyanın bullanım alanındaki serbest formaldehit alerjik reaksiyonlar yapabilir.Göz kızarması, yanması gibi.E1 normlu malzemelerde bu reaksiyonlar görülmez diyebiliriz.Ancak piyasada sunta veya mdf üretici firmaların E1 olarak sunduğu ürünlerin ölçümlerini yapamazsınız.Ancak üretici firmalar perforatör ölçüm testleri ile malzeme kalitesini kontrol ederler.Ancak bu denetime tabi değil malesef.Ciddi mobilya üreticileri bu konuyu Kalite standartları gereği sıkı takip ederler.Bu arada avrupada e1 standartından E0 standartına geçilmiştir.Yani serbest fomaldehit sıfır şartı aranmaktadır.
gelelim suntamı mdf mi iyidir.Bu sorunun cevabı tamamen kullanım yeri ile ilgilidir.Mdf malzeme fiyat olarak suntadan biraz daha pahalıdır.Mahalli mobilyacıların kullanmış olduğu makinalar kabiliyetleri itibari ile mdf malzemeyi daha kolay işleyebildiği için müşteri mdf malzemeye yönlendirilir.Oysaki her iki malzemenin birbirine göre üstünlükleri vardır.Örneğin suntanın vida tutma özelliği mdf den çok daha iyidir.Mdf malzeme neme karşı çok duyarlıdır.Bir kez nem almış ve şişmiş ise nem verdiğindede şişkinliği azalmaz.Sunta daha az şişer.Lake boyalı yizeyler için mdf malzeme tercih edilir çinkü daha az işçilik ve boya malzemesi ile finiş yüzey elde edilir.
Suntalam veya mdf lam malzemeden mobilya üretirken en temel kalite faktörü kullanılan kenarbant ve yapıştırmada kullanılan tutkaldır.Çünkü nemli ortamlarda nem alma kenarbantın yapışma yerinden ayrılması ile başlar.Kenarbantın ayrılmaması için tutkal kalitesinin ortamdaki nem ve ısıdan etkilenmemesi gerekir.Piyasada kullanılan tutkallar genelde EVA (ETiLENVİNİL ASETAT) 80-90 derece sıcaklıklarda yumuşamaya başlar.Kalorifer peteği gibi yerlere yakın mobilyalar bundan etkilenir.Ciddi firmalar kenarbant yapıştırmada PO (POLİOLEFİN) tutkal kullanırlar.PO tutkal nem dayanımı yüksek ayrıca yumuşama noktası 140 derecelerdedir.Bu tutkal kullanımı biraz daha maliyetli ve teknolojik yatırım gerektirir.

Özetle kaliteli bir firmanın ürününü almışsanız sunta veya mdf ne kullanıldığının önemi yoktur.Umarım açıklamalarım faydalı olmuştur.

Editör 23 Nisan 2015

Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyoruz bu yazdıklarınız sitemiz ve takipçileri için çok faydalı olacak

elchin 12 Ekim 2015

Iyi aksamlar,
Mdf dolap yaptirdik mutfaga ama 2 gun olmadan sisti, bu durumda ne yapmaliyim? Ayni zamnda banyo da mdf… Orda nem daha fazla oluyor, dolaplarin sismemesi icin ne yapmama gerek? Siviya dayali boya ile boyasam?

Editör 13 Ekim 2015

Öncelikle malzemenin mdflam mı, mebran mı yok sa lake boyama mı onu bilmemiz gerekli.
Eğer mdflam ise boyamanız mümkün değil, boya tutmayacaktır bu durumda şişen kapakları değiştirmeniz gerekmektedir.
Mebran ise şişmesi anormal bir durum demek ki sıcak buhara maruz kaldı.
Lake boyama da iyi bir boyama ise yine sıcak buhara aşırı derece maruz kaldı ise yine şişebilir. Her üç durumda da şiştikten sonra tabakalara bir müdahale de bulunmamız mümkün değil. Dolayısıyla değiştirmek gereklidir.
Yeni malzeme için mebran dayanıklı olacaktır ancak nem ve buharın yoğunluğunu en aza indirgemeye çalışmalısınız. Esen kalın.

Buse 22 Temmuz 2017

Merhabalar benim mutfak dolabım sunta ve ben boyamak istiyorum ama ustalar kabarır tutmaz dediler ne yapmam lazım ben boyamak istiyorum ısrarla yardımcı olur okur musunuz?

Editör 24 Temmuz 2017

Buse hanım sunta üzerine boya uygulamak çok tutarlı olmuyor lake boyama için mdf malzemeyi tavsiye ediyorum.

belgin 25 Temmuz 2017

mdf lam beyazkapak sararma yapiyormu.
lake kapak beyazdasararma yapiyormu

Nazlı 27 Temmuz 2017

Merhaba, çalışma masamı boyamak istiyorum ancak komple değil sadece üzerine çizim yapmayı planlıyorum, ürünün açıklamasında “Avrupa E1 kalite standartlarında suntalamdan yapılmıştır” yazıyor acaba ne boya kullanabilirim, kalıcı olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Editör 28 Temmuz 2017

Belgin hanım mdflam 1.sınıf malzeme ve 1. sınıf kaliteli lake boyama kapaklar sararma yapmayacaktır ancak direkt güneş gören bir yerde ise uv ışınlarına hiçbir boya dayanamaz maalesef.

Editör 28 Temmuz 2017

Nazlı hanım E1 standartlarında kalite belgesi suntalamın 1.kalite olduğunu gösterir. Yani E1 standartlarından kast edilen; laminasyon yüzeyin sunta ya da mdf tabaka üzerine yapıştırılması sırasında kullanılan yaıştırıcı malzemenin kansörejen olmaması kriteridir.

Ham mdf ya da sunta üzerine boya yapabilirsiniz ve dahakalıcı olacaktır ancak suntalam ise yani yüzeyi laminasyonlu ise yine boyanır ancak boya daha kolay sökülecektir.

serdar şahin 08 Eylül 2017

merhaba,
mutfak masası almak istiyorum fakat her mağaza farklı anlatıyor kafa karıştırıyorlar.
ayaklar gürgen, kasa sunta, ust yüzey mdf kaplama , lake boya vs vs. Fakat mutfakta sunta denildiğinde bana pek sıcak gelmiyor. Hanımın beğendiği masanın ise üst yüzeyi mdf kaplama yeşil boya ile boyamışlar, kasa kısmı ise sunta, ayaklar gürgen fiyat 2300 tl. Benim beğendiğim ise ayaklar gürgen gerisi mdf fiyat 2500tl. Sizce hangisini almalıyım?

Editör 22 Eylül 2017

Serdar bey 2500 olan daha doğru gibi geldi bana ancak mdf olup kötü işçilik kullanan var ya da sunta olup iyi işçilik yapılan ürünler var burada işçiliğe de dikkat edin. Her nekadar mutfak ta olsa nem ve rutubete maruz kalmaz ise sunta olan bir masayı da tercih edebilirsiniz.

Emrah 24 Eylül 2017

Bebeğimize beşik almak istiyoruz ancak mdf mi yoksa sunta mı olsun bilemedik. Kiracı olduğumdan başka yere taşınırken Mdf daha dayanılıklı olur diye düşünüyorum.birde suntalam kaç kilo ağırlık çeker.bilgi verebilir misiniz

Editör 29 Eylül 2017

Emrah bey e1 standartlarında olduğunda sunta ya da mdf olmasının çok bir önemi yoktur.

hüseyin akpınar 17 Ekim 2017

Banyoya özel bir dolap yaptırmak istiyorum,rutubete en dayanıklı malzeme hangisidir,hangi malzemeden yaptırayım?

Editör 20 Ekim 2017

MDF mebran kaplama tavsiyemiz olur tabi eğer mobilya olacak ise.

Songül 04 Kasım 2017

Merhaba boş bir odam var müsait kullanışlı bir gardırop yaptırmak istiyorum bugün bı tane usta geldi suntalam yaptır buraya olur dedi dahada uygun olur maddi açıdan sizce nasıl yapabilirim

Editör 10 Kasım 2017

Songül hanım odanız rutubetli değil ve su almıyor ise tercih doğru olacaktır ancak 18mm kalınlıkta olması önemlidir.

Pınar 15 Nisan 2018

Merhabalar, bilgilendirici yazınız ve sorulan sorulara itinayla verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz. Ben de size birşey danışmak istiyorum. Oğlumuz için montessori yatak yaptırmak istiyoruz. Daha önce çalıştığımız bir mobilyacı ahşap olarak tanımladığı hammalzemede yatağı yapabileceğini söyledi. Ahşap’tan kastı nedir bilmiyorum, ilk fırsatta mdf mi sunta mı soracağım. Bir tanıdığım da mümkün olabiliyorsa çam ağacından yaptır mobilyayı dedi. Uzun zaman kullanacağım bir yatak olacak ve sağlamlık çok önemli. Bu durumda yatağın malzemesi ne olmalıdır? Çam ağacı daha dayanıklı olacaktır düşüncesi var fakat bu durumda fiyat çok mu fazla artar?

Editör 20 Nisan 2018

Pınar hanım biz de size teşekkür ediyoruz.
Ustanızın ahşap dediği ahşap kaplama da olabilir ancak konu Montessori olunca, ağacın kendisini kullanmak yerindedir. Çam dayanıklıdır ancak kurutulmuş, yani fırınlanmış gürgen kullanılması hem fiyat hem de sağlamlık açısından mutlu edecektir diye düşünüyorum ancak bu konuda uzman takipçilerimiz var ve bizi aydınlatırlarsa çok daha iyi bir sonuç yakalarız.

Gulse 03 Ağustos 2018

Mrblar yorumlarinizi okudum.ama hala karar veremedim.ranza almak istiyorum.full dolapli 3 yatakli.1 2 yerde buldum internetten.E 1 kalite yonga levha kaplama 1 kalite malzemeden uretilmektedir. 18 ml melamin kaplamadan uretilmektedir dediler.fiyatida 1.495 tl kargo haric.urun fiyati cok uygun geldi.gidip goremiyorumda urunu yakindan.ne yapacagimi bilemedim.saglamligi nasil olur.uzun ömürlumudur bilemedim.lutfen bana bilgi verirmisiniz beni andinlatin.kafayi yemek uzereyim aylardir sadece bakiyorum emin olupta siparis veremiyorum.ranzanin eni 340 derinlik 97 yukselik 190.yada onerebileceginiz bi yer warsa sevinirim

Merve Yılmaz 08 Ağustos 2018

Merhaba, banyoma aldığım tezgah üstü lavabo için 10 cm kalınlığında bir tezgah yaptırmak istiyorum. Dolap değil sadece tezgah. Fakat yazınızı okuduktan sonra kararsız kaldım. Acaba hangi malzeme neme ve buhara daha dayanıklıdır? Kaç mm olmalı?

 
Bumerang - Yazarkafe
Basit Dekorasyon İpuçları

Basit Dekorasyon İpuçları

0
0
19 Nisan, 15:51
Salon da Renk Karmaşası

Salon da Renk Karmaşası

0
0
16 Şubat, 16:14
Kendin Yap

Kendin Yap

0
0
6 Şubat, 23:58
Gülben Ergen’in Evi

Gülben Ergen’in Evi

0
0
9 Temmuz, 15:56
Demet Akbağ’ın Evi

Demet Akbağ’ın Evi

0
0
9 Temmuz, 15:52
Ev Dekorasyonunda Mobilya

Ev Dekorasyonunda Mobilya

0
0
11 Ocak, 13:59
2016 Ev Dekorasyonu Trendleri

2016 Ev Dekorasyonu Trendleri

0
0
8 Ocak, 14:14
En Baba Koltuk Modelleri

En Baba Koltuk Modelleri

0
0
18 Haziran, 17:58