İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mobilya Avm İnegöl Mobilyasının Sonu mu?

Bursa Mobilyası, Manşet 9 Mart, 08:31'de eklendi

Sektör adına çok ciddi bir başlık değil mi ? Evet ciddi de olmalı zaten çünkü mobilya, hem imalat hem de perakende sektörü için önemli bir paya sahip, bu sebeple mobilya imalatı ve mobilya perakendeciliği farklı kulvarlarda farklı boyutlarda ele alınıp düşünülmelidir.

Mobilya imalat sanayi ne kadar büyükse perakende mobilya pazarı da en az o kadar büyüktür. Buradan hareketle bu sektörde varım diyen bir şirket yeni oluşum sürecinde mutlaka bir kulvarı tercih etmelidir, neden mi?

  • Her iki kulvarın kendine has doğruları vardır.
  • Her iki kulvarı da göğüsleyecek alt yapıya, maddi güce, bilgi birikimine, deneyime ve pazara ihtiyaç vardır.
  • Perakende sektöründe ki pazar, reklam, fizibilite çalışması imalat sanayinden motomot farklıdır.

Dikkat edersiniz ki imalatçı firmalar önce küçük bir atölye ile başlar. Sonrasında perakende mağazalar ile pazarını büyütür ve üretim, pazarlama, finans, özgün ürün gibi değerleri ön planda tutarak büyümeye devam eder. Sonrasında ne mi olur ?

 

Firma ekonomik gücünü ele almıştır, deneyimlidir, kadrosu vardır, arge yatırımı da yapmıştır ancak bir şey eksiktir… Markalaşma

İşte İnegöl mobilyasının en büyük hatası markalaşmayı, perakendeleşme olarak değerlendirmesidir…

Arge yatırımı, perakendeleşmeden daha önemlidir.

mobilya arge

Peki gerçekten markalaşmayı başaran firma yok mu?

Tabii ki var en büyük örneği Çilek Mobilyadır. Çilek mobilya da ilk seferde perakendeci dostlarıyla nihai tüketiciye ulaşmış ancak sonrasında belirttiğimiz gibi, deneyim, bilgi birikimi ve arge yatırımı gibi faktörleri çok iyi harmanlayarak ekonomik gücünü doğru kullanarak perakende dostlarını üzmeden birlikte hem markalaşmış hem de perakendeleşmiştir.  İşte bunun için üretici firmanın da bütün gereklilikleri yerine getirmek kaydıyla markalaşma sürecinden sonra perakendeleşme sürecine girmesi gerekmektedir ve sıraya dikkat etmelidir.

Aksi halde Çilek kaliteli mobilya yapmasa idi, eksik teslimat yapsa idi, termin sürecinde aksaklıklar yapsa idi, doğru fiyat politikası gütmese idi, arge yatırımı yapmasa idi, isterse aynı anda 100’ün üzerinde mağaza açsın marka olamazdı. Marka olmak için firmanın tecrübesi, kalitesi ve argesi doğru oranda ilerlemesi gerekmektedir. Daha sonra bir markanın doğal sonucu perakende mağazacılıktır.

İşte bu faktörleri ele aldıktan sonra diyorum ki avm kültürü ile perakendeye merhaba diyen üreticiler eğer markalaşma sürecinde gerekleri yerine getirmedilerse, firma:

  • Arge yatırımı yapmadıysa ve kopya üretim yapıyorsa,
  • Bayisi ile satış fiyatını korumadıysa,
  • Terminde aksaklıklar devam ediyorsa,
  • Dolaylı ekonomi ile büyüdüyse,

Son tahlilde bu gerekleri yerine getirmediyse ve perakendecilik deneyimi de yoksa bir anda ekonomik gücü ile girdiği perakende sektöründe sudan çıkmış balığa dönmesi doğal sonucu olacaktır.

Konumuz dekorasyon ve mobilya… Mobilya sektörünün şüphesiz bel kemiği İnegöl…Dolayısıyla İnegöl mobilyasını yakından takip ediyoruz, ve sadece Türkiye de değil Dünya da marka olmasını gönülden temenni ediyoruz.

Ancak sektör markalaşma ile perakendeleşmeyi karıştırmamalıdır. Bir perakende mağazaya yapacağı yatırımla argesine yönelebilir, model çıkarabilir, reklam yapabilir ve üretebilir…

Bence, ilk etapta yeterli birikime sahip olmayan firmalar sırf ekonomik gücü elinde diye perakende denizine girmemelidirler.

 

Markalaşma illa kendi adını taşıyan mağazada ürün satmak değildir. 

En basitinden bugün Apple, Lenovo gibi Dünyanın en bilinen markaları kendi satış noktaları dışında binlerce perakende mağaza da satılmaktadır. Zaten üreten kalitesiyle ister istemez markalaşacaktır. Perakende ise o markayı satmak isteyecek ve hizmeti ile o da markalaşacaktır.

Örneğin Good Year marka lastik satın alacaksınız. A bayisinde güler yüz, konforlu hizmet, dinlenme alanı çay servisi gibi imkanlar verirken, B bayisinde  bu ikramların ve hizmetin hiçbirisi yok desem kesinlikle hizmet eden bir yerden o “markayı” satın almak istersiniz.

Avm ile perakendeye merhaba diyen firmalar gerekleri yerine getirmedilerse iki kulvarda da yüzmeye nefesleri yetmeyecektir çünkü yanlış politika uygulanmaktadır.

Şimdi burayı dikkatle okuyun:

İnegöl mobilyası kalite imajına ulaşmada neden zorluk çekiyor ?

Çünkü bazı firmalar arge yatırımından ziyade kopyalama yoluna gidiyor, çok vahim… Son zamanlarda bununla mücadele sürüyor arkasındayız…

Mobilya sektöründe neden imalatçıdan alma kültürü var, müşteriler neden perakendecilere imalatçımısınız diye soruyor ? Perakende mobilyacılar kazıkçı mı ?

Sebebi maalesef yanlış politikalar. İnegöl de üretim yapan bazı firmalar günü kurtarma anlayışı ile perakende mağazalara verdiği fiyattan nihai tüketiciye ürün verince, yıllar sonra mobilya sektöründe “kazıkçı” kavramı ile güvensiz alışveriş kültürünü doğurdu. Bugün hala mobilya alışverişinde tüketiciler satıcıya güvenmekte zorluk çekmekte ve mümkün olduğunca üreticiden ürün almaya gayret etmekte. Böylece daha uyguna aldığını düşünmekte, halbuki perakende hizmetini hiçe sayan bir satıştan hizmet ve memnuniyet beklemek çok zor.

Bu da yalanı ve güvensizliği daha da perçinledi neden mi ?

Bazı perakende firmalar üretmediği halde üreticiyim demeye başladı. Bu perakende için daha da kazıkçı algısı oluşturdu…Bazı üretici firmalar da verdiği fiyat hizmeti etmeyi kurtarmadığı için müşteriyi memnun edemedi, markalaşmaya ket vurdu…

İşte tam bu noktada İnegöl Mobilya Avm reklam anlayışıyla maalesef buna destek oldu neden mi ?

İlk bilboard reklamlarında “İmalattan halka ucuz alışveriş” şeklinde sloganla başlayıp vahim bir hataya düşerek perakende sektöre ne kadar uzak olduğunu gösterdi. “Sanki perakendeciler kazıkçı imalatçılar ucuzcu der gibi !”

Sen milyonlarca lira yatırım yap, yüzlerce mağaza aç ve beş yıldızlı hotel yap ve bir sloganla bütün bu emekleri zayi et, çok yazık…

Asıl vahimi ise İnegöl de oluşan avmleşmenin bu şekilde devam ediyor olması.

Peki İnegöl Avm’ye karşımıyım ?

Kesinlikle hayır…

Eğer doğru politika güdülürse İnegöl avm’nin mükemmel bir proje olduğu düşüncesindeyim. Üreticiler özellikle yakın çevre Bursa’da ki perakendeci dostları ile birlikte hareket etseler, fiyat korusalar, reklam yatırımlarını daha prestijli ve ihracat hedefli oynasalar çok büyük katkı sağlacaktır.

Ancak şöyle handikaplar var;

Avm içindeki çoğu firma perakendeye kitlenmiş durumda bu durumda perakendeciyi memnun etmeyen firma bütün avm’yi etkileyecektir. Bir firmanın negatif performansı bütün firmaları etkilyecektir. Üstelik fiyat koruması yapmayan firmalar zamanla güvensizleşecek marka olmaya el sallayacaktır. Güler yüz, müşteri memnuniyeti ve termin gibi konularda bütün firmalar dikkatli olmaz ise bu avm’nin de sonunu hazırlayacaktır. Lakin Avm yurt dışında iyi tanıtılırsa, ihracat hesapları yapılır ve içeride doğru fiyat politikası ile bayiler korunursa avm İnegöl ve Bursa’nın markası olacaktır.

Son Tahlilde,

Hem sektörün perakendecileri hem de üreticileri, iki kulvarın birbirinden apayrı bir sistem olduğunun bilincine varmalılar. Üreticiler perakendecilerini koruyarak; arge ile, kaliteli ürün ile, termin sistemi ile markalaşmalıyken, perakendeci de; üreticiyi koruyarak kaliteli hizmet, müşteri memnuniyeti ve termin sistemi ile markalaşmalıdır. Sonrasında tüketici de direkt üreticiden alacağım diye fabrika aramak yerine modellerini beğendiği üretici markayı, hizmetine güvendiği perakende mağazadan gönül rahatlığında almalıdır. Bu da doğru ticaret ve profesyonel markalaşma ile olacaktır. Mobilya sektörü dışında perakende de ve üretimde markalaşmayı her sektör aşmışken ( Perakende : Wall Mart, Media Markt, Boyner v.s. Üretici : Lassa, Sütaş, Ülker, Apple v.s.) artık bu sektörün de bunu aşması gerekmektedir, mobilya avm bir son değil yeni bir oluşum olmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,
 
Bumerang - Yazarkafe
Beğendiğiniz Kitap

Beğendiğiniz Kitap

0
0
25 Nisan, 14:22
Şapka Tasarımcısı

Şapka Tasarımcısı

0
0
24 Nisan, 15:31
Basit Dekorasyon İpuçları

Basit Dekorasyon İpuçları

0
0
19 Nisan, 15:51
Mıknatısın Gücü !

Mıknatısın Gücü !

0
0
18 Nisan, 12:15
Mevsim Salatası !

Mevsim Salatası !

0
0
17 Nisan, 10:53
Kozmetik De Dekor !

Kozmetik De Dekor !

0
0
16 Nisan, 14:06
Dikiş Çalışması !

Dikiş Çalışması !

0
0
16 Nisan, 11:40
Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

0
0
15 Nisan, 09:55