İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Miraç, Kudüs, Kubbet-üs Sahra, Mescid-i Aksa…

Haberler, Mimari 25 Mayıs, 18:55'de eklendi

Efendimizin (sav) en büyük mucizelerinden birisi de isra ve miraç mucizesidir. “İsra” gece yolculuğu etmek, “miraç” yükselmek anlamına gelmektedir. Bu mucize efendimiz (sav) peygamberliğinin 12. yılında gerçekleşmiş, yatsı ile sabah namazı arasında vuku bulmuştur.

Bugün miraç hadisesinin yıl dönümü, miraç kandilinizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz. Günün anlam ve öneminden dolayı kutsal şehir Kudüs ve bu şehrin içerisinde bulunan kutsal mekanları ele aldık.

Yüce Allah, Kur’anı Kerim’de şöyle buyurur: “Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir.”(İsra, 17/1) Burada dikkat edilirse Mescidi Aksa’dan “çevresini mübarek kıldığımız” şeklinde söz edilmektedir.

Bu mucize Kudüs topraklarında gerçekleşmiştir. Dünya üzerindeki en eski şehirlerden birisi Kudüs’tür. Üç İbrahim din için kutsaldır. Emeviler döneminde yapılan Kubbet-üs Sahra ve Efendimiz’in (sav) miraca yükseldiği yer Mescid-i Aksa elbette her müslümanın görmesi gereken mescitlerden.

rsz_kubbet-us-sahra1

Kudüs, 3 semavi dinin de kutsal sayıldığı mekandır. Museviler için; en kutsal şehir ve ruhani merkez, Hristiyanlar için; tarihin başladığı ve biteceği yer, Müslümanlar için; Mekke ve Medine’den sonra üçüncü kutsal şehirdir.

Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Türkçe’de “En Uzaktaki Cami” anlamına gelir. “Beyt-i Makdis” veya “Beyt-i Mukaddes” adı da verilir.

Mescid-i Aksa

Yapımına  Hz. Davut tarafından başlatıldığı ve oğlu Hz. Süleyman tarafından tamamlandığı rivayet edilir.

Kur’an’a göre, Hz.Muhammed (sav), Recep ayının 27. gecesinde önce Mescid-i Harâm’dan alınarak Mescid-i Aksa’ya Burak ile götürüldü -isrâ hadisesi- ve sonra bu mescidden mirâç ile dünya semâsına, ordan meleklerle yedinci kat semâya, ordan Sidret-ül Müntehâ’ya Cebrâil ile, ötesine de Refref ile yükseltilmiş (Mirâcü’n-Nebî) olduğuna inanır.

Mescid-i Aksa 1920 yıllarında 1. Ulusal Akım öncülerinden olan Mimar Kemalettin Bey tarafından onarıldı. Meşrutiyet’ten sonra Evkaf Nezareti İnşaat ve Tamirat müdürü olarak çalışmalarına devam eden Kemalettin Bey, bu arada Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın onarımında gösterdiği başarı nedeniyle İngiliz Kraliyet Mimarlık Akademisi üyeliğine seçildi.

Kubbet-üs Sahra

Pek çok kişi tarafından Mescid-i Aksa bilinen üstü altın kaplı, sekiz köşeli yapıdır. Mecid-i Aksa ile Kubbet-üs Sahra arası 200 metredir ve farklı yapılardır.

Kubbet-üs Sahra yer yüzünde yapılmış ve hiç bozulmadan günümüze gelmiş ilk İslam eseridir.

Kubbetü’s-Sahra, Resulullah (s.a.s.)’ın miraca çıkarken bastığına inanılan kayanın üzerine inşa edilmiştir. Sahra kelimesi de “kaya” anlamına gelir.

Peybamberimiz (sav) miraca yükselirken üzerinde namaz kıldığı kaya, peygamberimizi takip etmek istedi. Yalnız izin verilmedi. Bu taş “muallak taşı” olarak bilinmektedir.

Kubbetü’s Sahra, bu kıymetli taşı korumak maksadıyla 691 yılında Emevi halifelerinden Abdulmelik bin Mervan tarafından yaptırılmıştır.

Abdülmelik b. Mervan: “Kıyamet kilisesinin kubbesinden etkilenince öyle bir kubbe yaptıracağım ki müslümanlar artık bu kubbeye hayranlıkla bakmayacak demiş ve Kubbet-üs Sahrayı yaptırmıştı. Gerçekten de bu yapı Kudüs’teki tüm yapıları olduğu gibi Kıyamet kilisesini de gölgede bıraktı.”

Buna bina hiç yıkılmadı yalnız içerisindeki süslemeler değişti. Abdulhamit zamanında hat yazılarını Muhammet Şefik Efendi yazar. Şefik Efendi, Kubbet-üs Sahranın etrafında Yasin suresini yazmadan evvel, Bursa Ulucamiindeki hat yazılarının çoğunu yazan kişidir. En meşhur yazısıda kılıç şeklindeki divani hat yazısıdır.

kubbetüs sahra

divani yazı.bursa

Kubbet-üs Sahra, Kudüs’e uzaktan bakınca göze ilk çarpan en şık yapıdır.

kubbetüs sahra 2

Bir dönem kilise olarak kullanılan Kubbet-üs Sahra, Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ün fethi ile camiye dönüştürülmüştür.

Hz. Davut, Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf’un kabirleri bulunduğu kutsal açıdan çok önemli bir mekandır.

Hacer-i Muallak

Kubbet-üs Sahra’nın içinde bulunan ve “Asılı Duran Taş” anlamına gelir.

muallaktasi

Bu kayanın içerisine 11 adamlık merdiven ile inilir.

Mübarek taşın en yüksek yeri ise yerden 2 metre, en alçak yeri yerden 1.25 metre yüksekliğindedir.

İçeriden tavana bakıldığında asılı izlenimi verir, bundan dolayı Hacer-i Muallak olarak anılır.

Tarihi açıdan, kutsal açıdan, estetik açıdan Dünya’da eşi benzeri olmayan Kudüs’ü ziyaret etmeniz dileğiyle…

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Adem 25 Mayıs 2014

Fatih bey çok güzel bir yazı olmuş Allah razı olsun..

Editör 25 Mayıs 2014

Teşekkürler Fatih bey, bütün islam aleminin mübarek Miraç kandili mübarek olsun.

Fatih Öztürk 25 Mayıs 2014

Çok teşekkür ederiz Adem Bey, bütün islam aleminin kandili mübarek olsun. Bizlere sağlık, huzur, mutluluk getirir inşallah…

elif 26 Mayıs 2014

tek kelimeyle “muhteşem”
elinize sağlık

Fatih Öztürk 26 Mayıs 2014

Çok teşekkür ederiz yorumunuz için, yorumlarınız bize güç veriyor.

 
Bumerang - Yazarkafe
İlk Yardım !

İlk Yardım !

0
0
1 Mayıs, 10:50
Çocuklar Da İletişim Sorunu !

Çocuklar Da İletişim Sorunu !

0
0
30 Nisan, 10:26
Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

0
0
29 Nisan, 14:28
Taşların Gücü !

Taşların Gücü !

0
0
28 Nisan, 11:35
Evinizde Bir Yazar Var !

Evinizde Bir Yazar Var !

0
0
26 Nisan, 13:14
Dekoratif Kabaklar !!

Dekoratif Kabaklar !!

0
0
25 Nisan, 17:48