İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mekanlarınızı Dekoratif Seperatörlerle Bölümlendirin

Aksesuar 15 Mayıs, 12:55'de eklendi

Seperatörler… Özellikle büyük, şekilsiz veya bölümlemek istediğimiz mekanlarda istediğimiz ortamı oluşturmamızı sağlayan dekoratif araçlardır. Kimi zaman açık mutfağımız ile salonumuzu, kimi zaman salonumuzdaki oturma grubuyla yemek bölümümüzü, kimi zaman yatak bölümümüzle giyinme bölümümüzü, kimi zamansa banyolarımızda kullanabiliriz.

İstersek raflı olanları tercih edebiliriz, istersek de televizyonumuzu konumlandıracağımız bir duvar bulamadığımızda TV ünitesi olarak. Kullanım alanları ve amaçları çok çeşitli. Ama bir tek ortak noktaları var ki; mekanlarımıza sihirli bir değnek değdirip çok şık bir görüntü oluşturmaları. Bir çok malzemeden yapılabilir. Ferforje, ahşap, metal, mdf, cam, pleksi… Fakat benim favorim ahşaba uygulanmış lazer kesimli olanları. Özellikle de “Selçuklu Model” çalışılanlar… Zaten 2014 mobilya trendlerinde de ‘Lazer Kesim’ uygulamalarının çok trend olduğunu bu yazımda da sizlere aktarmıştım.

Eğer sizin de bölümlemek, ayırmak ya da vurgulamak istediğiniz bir mekanınız varsa, seperatör çeşitleri ve uygulamaları hakkında detaylı anlatımıma başlayabilirim.

Ayaklı Seperatörler

Bu model en yaygın ve en beğendiğim seperatör modelidir. Hem mekanı bölümleme işlevini üstlenir hem de mobiya görünümlü olup mekana şıklık katar. Duvara veya yere sabitlendiklerinden, yerlerini değiştirmek pek mümkün değildir. Bu yüzden de yerleştireceğiniz mekanın üzerinde iyi düşünmeniz ve planlamanız gerekir. Özellikle yatay ve dikey çizgiler bu yıl çok trend olduğundan bu modeller klasik çizgiler taşımayan mekanlarda çok şık duruyorlar.untitled

room-divider-ideas

untitled......

Paravan (5)

untitled..

diy-room-divider-oak-wood

img_jCco1Jstq5

Bamboo Seperatörler: Çok ağır bir malzeme değildir. Sabitlenebilir ya da hareketli olarak da kullanılabilir. Daha çok banyo ve balkonlarda ayrı bir şık duruyorlar.

bamboo seperator

img_jTa68GtykF

Paravan Tipi Seperatörler: Paravanlardan farkı saydam veya aralıklı çalışarak görüntü geçirebilir olmalarıdır. Genellikle sabit değildirler. Çok ağır olmadıkça yer değiştirmeniz de mümkündür.

room-divider-designrulz-1

img_lBnalqyo-u

Sarkıt Speratörler: Tek parça ya da birbirine bağlanabilen parçalardan oluşur. Hafif yapılı malzemelerden tercih edilirler. (İnce mdf, pleksi…) Piyasada plastik malzemeden üretilen, evinizde kendinizin de yapabileceği bir çok modeli vardır. Benim görüşüm; hafif ve sabit olmadıkları için camlara yakın yerlerde kullanacaksanız bu modeli tercih etmememiz. Rüzgardan etkilenerek sallanacaklarından kullanışlı olmayabilirler. Fakat daha iç mekanlarda kullanılmalarında herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

untitledP

sarkıt seperatörPerde Seperatörler: İsterseniz desenli, isterseniz fon perdeden, isterseniz de ip model perdeden çalışabileceğiniz bir çeşittir. Sürgülü çeşitleri de var, sabit olanları da. Benim favorim ip model perdeler…

room-divider-designrulz-2

surgulu-paravan-modelleri

Kitaplık Raf Üniteli Seperatörler: Bu tip seperatörler hem dekoratif duruyor hem de kitaplarınız, objeleriniz, aksesuarlarınız, şarap şişeleriniz gibi bir çok şeyi sergileyebiliyorsunuz. Benim favorim cam raflı olanlar. Özellikle küçük mekanlar için de kurtarıcı niteliğindeler.

room-divider

kitaplık seperatör

NOT: Seperatörleri son yıllarda oldum olası çok beğenirim. Detaycı olduğum için de mekanlarda hemen dikkatimi ve ilgimi çeker. Bu yazı herhangi bir teoriden ya da kuramlardan yola çıkılarak yazılmamıştır. Tamamıyla benim gözlemlerimi içerir. Eksileri ya da yanlışları varsa da af ola…

Umarım sizlere fikir verip yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerle…

Qhaya Design

http://www.qhayadesign.blogspot.com.tr

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

duyguft 27 Mayıs 2014

Haklısınız mekanı oldukça ilgi çekici kılıyorlar.

 
Bumerang - Yazarkafe
Ahşap Lambalar

Ahşap Lambalar

0
0
9 Mart, 08:44
2016 Aksesuar modelleri

2016 Aksesuar modelleri

0
0
8 Kasım, 15:22
Salon Dekorasyonunda Renk Uyumu

Salon Dekorasyonunda Renk Uyumu

0
0
24 Şubat, 12:20
Yemek Odası Aksesuar Seçimi

Yemek Odası Aksesuar Seçimi

0
0
25 Ekim, 14:03
Dekoratif Papağanlar

Dekoratif Papağanlar

0
0
22 Ekim, 18:52
Modern Dekorasyonda Zebra Perde

Modern Dekorasyonda Zebra Perde

0
0
30 Eylül, 17:32
Salon Dekorasyonu Aksesuar

Salon Dekorasyonu Aksesuar

0
0
7 Eylül, 11:48