İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

MDF ve Melamin İnsan Sağlığına Etkisi

Faydalı Bilgiler 11 Aralık, 16:03'de eklendi

Fırat bey MDF ve Sunta ile ilgili bir sorusunu şöyle dile getiriyor;

Mdf den veya sunta dan yapılmış mobilyaların içeriğinde bulunan melamin yada Ure formaldehit vb kimyasallar sağlığa zararlı mıdır? Örneğin herhangi bi mobilya mağazasına uğradığımda özellikle Türkiye’de bu konu ile ilgili hangi sertifikalara dikkat etmeliyim? Sizce sağlığımıza zarar veren mobilya firmaları var mı?

Fırat bey çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Öncelikle konuyla ilgili mdf ve sunta farkı konusunu incelediğimiz şu yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum: MDF ve Sunta farkı.

sunta-ve-mdf-e1-standart

Suntalam veya mdflam tabakalarda ağaç ile lam parçanın yapıştırılmasında kullanılan yapıştırıcının insan sağlığına olumsuz etki etmediğini gösteren belgeye E1 standarları denilmektedir. Bu standarlara uygun malzeme kullanan firmalar da dolayısı ile güvenebileceğimiz firmalar olacaktır.

Sunta ya da mdflam tabakasını üreten ve dağıtımını yapan belli başlı firmalar olup bunlar Starwood, Kastamonu entegre, Yıldızsunta gibi firmalardır. Üretici mobilyacılar bu firmalardan ürünlerini tedarik ederler. Sonuçta perakende firmaları da üretici mobilyacılarla anlaşarak ürünleri nihai tüketiciye ulaştırır.

Burada yetkili sertifikalara sahip üreticilerin malzemelerini kullanan mobilyacılardan gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Elbetteki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de insan sağlığını hiçe sayan firmalar mevcut olabilir ancak bununla ilgili bir çalışma henüz yapılmış değil. Ancak ilk üretici firmaların azlığından dolayı denetim oldukça kolay olmakta. Yani binlerce üretici firma suntalam ve mdflam parçaları toplamı onu geçmeyen imalatçılardan ürünleri tedarik etmekte. Dolayısı ile bu konuda telaşe kapılmanıza gerek yok diyebiliriz.

Tabi nihayette e1 sertifika belirtilen belgeler mevcut olmakta. Eğer isterseniz alışveriş yaptığınız yerden bu belgeyi satıcıdan isteyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Ponponlu Paspas Yapımı

Ponponlu Paspas Yapımı

1
0
8 Mart, 18:20
İlk Bağ ‘GÜVEN’

İlk Bağ ‘GÜVEN’

0
0
26 Şubat, 15:55
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

0
0
23 Şubat, 18:47
Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

0
0
12 Şubat, 14:33
Karo Halı Nedir ?

Karo Halı Nedir ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

0
0
9 Temmuz, 17:10