İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Lake ve High Gloss Mobilya Arasındaki Fark

Faydalı Bilgiler 24 Mart, 11:18'de eklendi

Sizden gelen talepler doğrultusunda konularımız değişmeye ve genişlemeye devam ediyor ve bu sefer sık karşılaştığımız bir soruya açıklık getirmek için karşınızdayız.

Mobilya almadan önce hepimizin bildiği gibi bir ön arıştırma mecrası bugün itibari ile internet platformudur. Binlerce mobilya ve dekorasyon sitesi ve milyonlarca bilgi bu platformda bulunmaktadır ancak mobilya konusunda lokalize edilerek, açıklayıcı bilgi kısırlığı, giderilebilmiş değil. Sitemiz ilk açıldığı günden beri ikinci vizyonu olan “mobilya satın alma rehberi” amacıyla paylaşımlara devam etmekte.

Şimdi gelelim konumuza. Bunun öncesinde kısaca bilgi edinmek için sunta ve mdf arasındaki fark isimli yazımıza bir göz atabilirsiniz.

lake mobilya

Lake boya mobilya ile high gloss mobilya arasındaki farklar, malzeme bazlı

Lake uygulaması itibari ile işçilik gerektiren ve üretimi diğerine göre meşakkatli olan bir malzeme biçimidir. İlk önce ham mdf tabaka güzelce zımparalanır (lakenin pürüssüz olması gerekir) sonrasında boya uygulanır. Boya kuruduktan sonra son olarak parlaklığı vermek adına pasta poliş atılır ve işlem tamamlanır.

Hig Gloss malzeme ise fabrikasyondur. Yine mdf malzeme kullanılır ancak fabrikada belli boyutlardaki plaka üzerine presleme yapılır ve parlak mdf tabaka oluşturulur. Üretimi için ek bir sarfiyat gerektirmez ve sadece kesim sonrası mdfnin görünmemesi için pvc yapıştırma uygulanır, delikler delinir ve mobilya üretimine geçilir.

high gloss mdf

Lake ile High Gloss mdf farkının dayanıklılık bakımından karşılaştırılması

Lake boyalı mdf malzeme kullanılan boyanın kalitesi, işçilik ve uygulanan pastapoliş işlemine göre dayanıklılığı değişmektedir. Bu üç ana etken güzellikle uygulandıktan sonra lake boyalı bir mobilyanın kesinlikle dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Nem ve rutubete karşı ağacı çevrelediği için mukavemetini ciddi oranda arttıracaktır. Yine mobilyanın kullanım ömrünü pozitif oranlı etkileyecektir. Ancak bütün bu artılara rağmen lake boyama çizilmeye daha duyarlıdır.

Hig Gloss mdf kullanılan mobilya da en az lake kadar dayanıklıdır. Ana malzeme mdf plak üzerine fabrikada başarılı bir şekilde işlenen pres (birinci kalite lam kaplama) ile birlikte bu malzeme ciddi oranda dayanıklı olacaktır. Nem ve rutubete karşı da başarılı olan bu malzeme sadece kenar pvc den su sızarsa şişme yapacaktır. Ayrıca bu malzeme insan gücü ile kolaylıkla kırılmaz.

Lake ile High Gloss mdf farkının fiyat bazlı karşılaştırılması

Lake hem üretim sürecindeki zaman kaybı, hem de kaliteli malzeme kullanma gerekliliği bakımından daha meşakkatli olan bir uygulamadır bu sebeple daha pahalı olması çok doğaldır. Buradan hareketle tamamı mdf lake boyama bir mobilya yatak oda takımının 3000tl gibi fiyatlara alınabileceği söylenemez.

High Gloss malzeme ile üretilen mobilya da zaman kaybı söz konusu olmaz ancak bugün hemen hemen hiçbir mobilya üretiminde tamamen (ana iskeleti de dahil) high gloss malzeme kullanılmaz. Aksi halde mobilya takımı aşırı ağır olur ve “bence” ana iskeletinde high gloss kullanmak ta abartıdan ibarettir.

Lake ve High Gloss Mobilya da kullanılışı

Her iki malzeme açısından da benzer nitelik taşımaktadır. Bir yatak oda takımı ve yemek oda takımı bütünsel olarak mdf ya da high gloss yapılmamaktadır. Genellikle kapak ksıımlar, çekmeceler ve masa üstü gibi alanlar dışında ana iskelet ve dikmeler suntalam malzemeden üretilmektedir. Bunun en önemli sebebi fiyatın şişmesini engellemek ve mobilyanın aşırı ağır olmamasını sağlamaktır. Ayrıca üretim sürecini hızlandırmak ta bir etkendir.

Lake Avantajları.
 • Lake malzeme itibari ile daha iyi ve prestijli durur.
 • MDF yi tamamen kapladığı için mukavemetlidir
Lake Dezavantajları
 • Çizilmeye daha kolay gelir.
 • Üretim süreci daha yavaştır.
High Gloss Avantajları
 • Üretim süreci hızlıdır.
 • Çizilmeye (lakeye göre) daha dayanıklıdır.
 • Lake gibi parlak bir yüzey sunar.
High Gloss Dezavantajları
 • MDF tabakayı lake gibi tam kaplamadığı için kenar pvc de açma olursa nem e duyarlı olur.
 • Çizildiğinde Lake boya da ki gibi pasta poliş atılarak düzeltilemez.
 • Yenilenemez.
 • Kenar pvc lerinden dolayı lake gibi başarılı durmaz.

[colored_box color=”yellow”]Son Not: Lake boya görünümünü mebran malzeme de de almanız mümkün ancak bu malzeme genelde kalıp dökümü uygulandığı için mobilyada pek tercih edilmez daha çok mutfakta tercih edilir.[/colored_box]

Umarız bu yazı aklınızdaki soruları gidermede yardımcı olmuştur. Aşağıdaki yorum kutularından siz de görüşlerini iletin ya da sorularınız için info@mobdizayn.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 29 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

steve 27 Mart 2013

I personally like high glossy furniture, checkout my blog at
sa4me.blogspot.com/2013/03/causes-of-ear-infection.html
don’t be shy to leave a comment

Editör 27 Mart 2013

Thanks for your comment, Steve.

pkılınç 10 Kasım 2013

Bu bilgiler çok çok aydınlatıcı olmuş teşekkürler.
Ancak malzeme konusu alana uzak kişiler için çok karmaşık.Benim sorum; Country mutfak dolapları için hangi malzeme daha uygun, mdf üzerine lake boya olabilir mi? Bembeyaz bir mutfak istiyorum ancak mobilyacılara anlatmakta zorlanıyorum. Ayrıca cam dolap kapaklarına cam çktası nasıl uygulanıyor bu konuda bilgi paylaşır mısınız?

pkılınç 10 Kasım 2013

Cam çıtası nasıl uygulanır?

Editör 10 Kasım 2013

Bu nokta da sizi anlıyorum çünkü özellikle marangoz ustalarına yaptırdığımız mutfak dolaplarında genellikle iki renk kombinasyonu tavsiyesi alırız. Tezgah altı dolaplarla üst dolapların renkleri farklı olması konusunda fikir alırız ancak başarılı tasarımla sadelikten ödün vermeden tamamını düz ya da monokrom renk kombinasyonu ile yaptığımızda da güzel sonuçlar alabiliriz.

Country Mutfaklarda da tasarımdaki sadeliğe eşlik eden ana unsur da beyaz renktir. Bu doğrultuda beyaz renk tercihi doğru olacaktır.

Soru: “Country model için mdf üzerine lake boya olurmu?” demişsizniz.
Cevap: Evet mdf üzerine lake boya olur ancak country deki softluğu vurgulayacak abartıdan uzak mat lake kullanılmalıdır.

Editör 10 Kasım 2013

Country stilde kapaklarda uygulanan sistem için mi soruyorsunuz biraz daha açarmısınız ? Teşekkürler..

pkılınç 10 Kasım 2013

Teşekkür ederim
Monokrom fikirleri de çok güzelmiş paylaşımlarınızı beğeniyle takip ediyorum.

Editör 10 Kasım 2013

Rica ederiz eğer faydalı olabildiysek ne mutlu bize.. Esen kalın..

ali yetis 22 Haziran 2015

High gloss cizikleri nasıl kapatilir

Editör 26 Haziran 2015

Ali bey maalesef high glos kaplamalarda çiziği kapatmak mümkün olmuyor.

mustafa 13 Ağustos 2015

iyi günler bende evimin mutfak dolabini yapitiracam beyaz ve parlak düşünüyorum fakat kapalar akrilik olmasini istiyorum sizce akrilikmi yapmalıyım yoksa lakemi fakat high glos biraz daha uygun fiyat çikiyor şimdi kararsizim sizce high glos yaparsam parlak olurumu?

Editör 25 Ağustos 2015

Mustafa bey high glos ayn akrilik mebran ve lake gibi parlak bir görünüme sahiptir. Aynı parlaklıktatır hatta. Ancak mutfak için lake ya da mebran tercih edin. Çünkü high glos mdf malzeme de olsa kenarları pvc yapıştırmadır. İlla ki zamanla ocağın buharını arasından emecek ve şişmeye sebebiyet verecektir. Bu noktada mebran doğru olanıdır. Ön yüzey kenar bantı gerekmeden kenarı çevreleyerek pireslenir ve daha dayanıklı bir kullanım sunar. Esen kalın.

gulay ardıc 05 Ekim 2015

ben boyu 280 enı 2 30 2000 tl fıyat nasıl kullanılan malzeme hayglass mıs

Editör 05 Ekim 2015

Kullanılan malzeme itibari ile ölçülerinde fiyat yorumu yapabilmemiz için ürünün gardrop mu yoksa ünite mi olduğunu belirtmeniz gerekmekte, esen kalın.

Hilal H 15 Aralık 2015

Merhaba. Country model yatak odasi satin almak istiyorum. Mobilyacilarda bu modelde satilan urunler cogunlukla mat lake oluyor. Ancak bana dahi sik gorundugu icin parlak lake olsun istiyorum. Bu modele parlak lake olmaz mi sizce illaki mat mi uygundur?

Editör 15 Aralık 2015

Tabii ki parlak lake mantıken uygulanabilir çünkü boyama tekniği parlak boya ile mat boya aynıdır. Ancak parlak lake biraz zahmetli olur çünkü bıyadan sonra aradaki derzlere pasta atmak iş gerektiren birşey. Kalın sağlıcakla…

sinan 13 Ocak 2016

highglos makinalari toplam kac paradir admin yardimci olabilirmisin?

Editör 13 Ocak 2016

Sinan bey, bu tarzda endüstriyel üretim finans bilgisine sahip değiliz. Üzülerek dile getiriyoruz ki bu konuda bilgi veremiyoruz.

ferihan 30 Mayıs 2017

Yatak odasına duvardan duvara gardrop yaptırmak istiyorum. Eşim kapakları high glos olsun istiyor ama sizce bu ne kadar gerekli? Şimdi birde çizilmeye karşı hiçbirşey yapılamadığını öğrendim. oda 4.00mx2.70 sizce kaça mal olur?

Seda GÜLEÇ 15 Haziran 2017

Merhaba,
mutfağımda country model düşünüyorum. ( 3,41 uzunluk, 35 cm devam eden L olacak şekilde üst dolaplar 90cm yüksekliğinde, alt ve üstte 2 köşeli kapak, üstte 2 adet tek kapılı dolap, altta çekmece ve baharatlık mevcut olacak şekilde ) küçük bir mutfağa sahibim. lake kaplama ürüne 8900TL, mebran veya akrilik ürüne ise 7900TL fiyat çıkardılar. bu fiyatları benim için değerlendirebilir misiniz? (şunu da belirteyim ki kendi imalatını yapan başka bir usta mebran dolaplar için 3600, çimstone için 1750 yani ortalama 5500 tl fiyat verdi, yada fiyat bütçemi aşmadan o ustanın örenklerine bakarak ona yaptırabilirim) Mebran görüntü olarak eskitilmiş ve hoş olsa da doku olarak bana biraz tırtıklı, tahtamsı ve temizlenmesi zor bir ürün gibi geldi. halbu ki mobilyacı bana mebranın temizliğinin lakeden daha kolay olduğunu ve dayanıklı olduğunu, sararmaya çok meyilli olmadığını vurguladı. gönlüm lakeden yana aslında ancak fiyat farkından ve yorumlardan dolayı kararsız kaldım. akrilik country mi yaptırsam diye düşündüm ancak o da çok parlak olur mu bilemedim…renk olarak kırık beyaz tonları düşünüyorum, acaba lake de olsa o renk sararmaya meyilli olur mu tıpkı beyaz gibi? bana verilen fiyat (mutlaka pazarlığa açıktır :) ) sanırım form olarak ellediğimde daha düz, daha ipeksi doku verecek ürünleri beğendim, ancak kullanım rahatlığı vs ayrıca fiyat dengesi olarak bana bu konuda ne önerebilirsiniz?

Editör 10 Temmuz 2017

Doğru diyorsunuz rütuşlanabilir bir materyal değil. Lake boyama daha doğru olacaktır ya da maiyet açısından düz suntalam da kullanılabilir.

Editör 10 Temmuz 2017

Seda hanım mebran dolap kapaklarına ve lake dolap kapaklarına karşıdan baktığınızda benzer görsellik verirler ancak iş yaklaşınca değişir. Mebran kapaklar çizildiğinde rütuşlanamaz ancak lake boyama kapaklar rütuşlanabilir. Dayanıklılık anlamında her iki malzemede başarılıdır.
Sararma konusunda ise kaliteli bir mebran ve lake boyama asla sararmaz ancak kaliesiz malzemelerde renk büyük sorundur. Tabi eğer sürekli güneşe maruz kalır ise o zaman ne kadar kaliteli olursa olsun kapaklar sararacaktır.

Dr. bayandan 07 Aralık 2017

lakeyi öyle evde filan rötuşlayamazsınız. lake çok zor, çok çiziliyor ve az da olsa sararabiliyor. membranda da çizilme filan olmaz, sararma da olmaz. her ikisini de 10 yıldan fazla kullandım. her seferinde membran açık ara galip geldi!

Editör 08 Aralık 2017

Cevabınız çok yaralı olacak çok teşekkür ederiz.Deneyimleri bizimle paylaşmanız bizi çok mutlu ediyor

Feride 05 Temmuz 2018

Merhaba mutfak dolabi için mebran malzeme kullanimi nasil olur hem görüntü hemde kullaniş bakimindan iyimidir. Fiyati diğer malzemelere göre fazla midir. Bir de haghgloss malzeme kapaklar için en pahalisi ve iyisi dedi yaptiracagimiz yer doğru mudur? Teşekkürler..

zuhal caliskan 05 Kasım 2018

sitenizi yeni gördüm cok aydınlatıcı bilgiler var ama yine benim kafamdaki sorular aydınlanmadı.bugun muftak ve vestiyer siparişi verdim.yanlis anlamadiysam high glass kapaklar gövde beyaz mef olacak .ürünün yeni oldugunu akrilik kadar kullanışlı olduğunu artık pvc kapaklar sarardigi için yapmadıklarını soylediler.akrilik seçmemekle hata mi yaptım.icim rahat etmiyor

Mehmet sarı 18 Kasım 2018

Ben mebran yaptırdım çok pişman oldum 8 sene önce 5 bin lira verdim ve malesef her yeri salmaya başladı yani üstünde ki kaplama bıraktı yeni ev yaptım şimdi lake kulanmayi düşünüyorum ama çok kararsızım lütfen bana yardımcı olun lake yağdan ve buhar dan sararır mı

Editör 27 Aralık 2018

Düşünceleriniz için çok teşekkür ediyoruz iyiki varsınız.

Editör 27 Aralık 2018

Şöyle ki talihsizlik olmuş çünkü membran dayanıklıdır sağlamdır kolay şişmez. Zamanla beyaz eşya plastikleri dahi sararmaktadır ve belli bir zaman sonra sararacaktır ancak lake biraz daha dayanıklıdır.

 
Bumerang - Yazarkafe
Ponponlu Paspas Yapımı

Ponponlu Paspas Yapımı

1
0
8 Mart, 18:20
İlk Bağ ‘GÜVEN’

İlk Bağ ‘GÜVEN’

0
0
26 Şubat, 15:55
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

0
0
23 Şubat, 18:47
Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

0
0
12 Şubat, 14:33
Karo Halı Nedir ?

Karo Halı Nedir ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

0
0
9 Temmuz, 17:10