İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Kündekari…Sabrın Ahşaba Sanatsal Dokunuşu

Mimari 27 Mayıs, 00:25'de eklendi

Kündekari, birbirinden bağımsız çok sayıda ahşap parçanın milimetrik bir düzenle birbirine geçirilerek ortaya çıkan ahşabı yorumlama sanatıdır. Bu sanatı icra eden kişiye ağaç oymacısı, kündekari ustası denir. Ortadoğu’da başlayıp Anadolu topraklarıyla zirveye ulaşan bu sanat, emek ve sabrın vücut bulmuş halidir.

kündekari2

Kündekari, Anadolu Selçuklu döneminde gelişmiştir. Osmanlı döneminde ahşap işçiliği olarak sadelik hakim olmuştur. Cami kapısı, minber, vaaz kürsüsü, pencere kapakları gibi birçok mimari yapılarda bu sanat uygulanmıştır. Osmanlı döneminde kündekari zirve yapmıştır.

konya alaaddin cami minberi

Malzeme olarak iç mekanlar için; ceviz, şimşir, kiraz, abanoz gibi ağaçlar kullanılır. Dış mekanlar için; meşe, dişbudak gibi sert hava şartlarına dayanıklı ağaçlar kullanılır.

Bir çivi bile çakılmadan bu eserleri ortaya çıkarmak büyük ustalık gerektirmektedir. Ahşap parçalar iç içe geçtiğinden dolayı zamanla eskime, ufalama olsa bir yerinden düşüp ayrılmaz.

Kündekari sanatı, estetik açıdan harika unsurları barındırır. Gökyüzündeki yıldızları, gezegenleri ifade eden yıldız, sekizgen baklava gibi birçok desen kullanılır. En önemli örneklerinden birisi de Bursa Ulucamiinin minberidir.

bursa ulucami minber

Bursa Ulu Camii Minberi

Sabrın en güzel örneklerini barındıran Kündekari, bu sabır sanatını icra eden Kündekarların elinde hiçbir zaman değerini yitirmeyecek kültürel bir miras olarak yeni nesillere kalmaktadır.

Kündekari eserler yüzyıllarca bozulmadan, nasıl dayanıklı bir halde kalırlar? Hazırlanan parçalar birbirine herhangi bir malzeme ile tutturulmadığından ayrılmalar olmaz. Değişen mevsim şartlarından etkilenmeyecek bir ağaçla çalışılır ve birleşme yerlerindeki kanallarda bırakılan hava payları sayesinde, ahşap işçiliğinde zamanla ortaya çıkan şişme ve çatlaklar önlenir.

kündekari

Günümüze kadar korunarak gelmiş kündekari tekniğiyle yapılmış kıymetli örnekler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Bursa Ulu Camii, Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbesinin kapısı, Konya Alâeddin Camii, Beyşehir Eşref Oğlu Camii, Niğde Sungur Bey Camii, Ürgüp’teki Taşkın Paşa Camii, Birgi Ulu Camii, Manisa Ulu Camii, Balıkesir Zağanos Paşa Camii, Siirt Ulu Camii, Divriği Ulu Camii, Ankara’daki Hacı Bayram Türbe kapısı, Ahî Şerafeddin Sandukası 

Bursa Yeşil Türbe Kapısı

Bursa Yeşil Türbe Kapısı

Ecdadımız hem estetik, hem sanat açısından mükemmel çalışmalar yapmıştır. Camiileri, türbeleri gezerken Kündekari sanatı ile yapılmış çalışmalara daha da dikkat ederek, bu sanatın zerafetini daha yakından gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

eliff 27 Mayıs 2014

milim milim emek var, sabır var… böyle kıymetli insanlara sahip çıkmak lazım.
paylaşım çok güzel. teşekkürler

Fatih Öztürk 27 Mayıs 2014

Evet Elif Hanım, ecdad yaptığı eserlerle dünyada eşi benzeri olmayan çalışmalar yapmış. Yeni gelen nesil ecdadın yaptığı sanatlara sahip çıkarak onları yaşatmalı. Umarım bunu gerçekleştiren kişilerden oluruz. Yorumunuz için çok teşekkürler…

Adem 27 Mayıs 2014

klavyene yüreğine sağlık..

Fatih Öztürk 27 Mayıs 2014

Yorumunuz için çok teşekkürler Adem Bey…

 
Bumerang - Yazarkafe
İznik Çivisiz Camii

İznik Çivisiz Camii

0
0
30 Mayıs, 23:49
Mimari Yapıların İkizleri

Mimari Yapıların İkizleri

0
0
30 Mayıs, 18:06
Alplerde Bir Dağ Evi

Alplerde Bir Dağ Evi

0
0
19 Ocak, 11:45
Bu Restoranı Görmelisiniz

Bu Restoranı Görmelisiniz

0
0
14 Mayıs, 19:22