İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Koltuk Takımları

Koltuk Takımları 22 Ocak, 09:29'de eklendi

MobDizayn Mobilya kategorisi içerisinde yeni ve son moda koltuk takımlarını sizlerle buluşturuyor. Bu yazı dizimizde En moda koltuk takımlarının görsellerini sizlerle paylaşacağız. Özelliklerinden bahsedip koltuk takımı alırken nelere dikkat edilir onları anlatacağız. Renk ve Model seçimi kumaş seçimi, v.s….

Koltuk takımı modelleri günümüz modasını baz alarak gruplandırırsak; modern konsept, avangard, klasik ve günlük kullanım kanepe takımları olarak sıralayabiliriz. Köşe koltukları kategori dışında tutuyoruz çünkü ayrıca ele alınması gereken kendi içinde çok farklı seçeneklerle karşımıza çıkan mobilyalardır.

Modern Koltuk Takımları; Tasarımları itibariyle daha dinamik görünümdelerdir. Ayakları yere daha yakın ve oturma yüksekliği 33-35 cm arasındadır ki ideal koltuklarda olması gereken de budur çünkü yüksek olursa kişi koltuğa oturduğnda ayak tabanları yere basmayacak dolayısıyla dinlenemeyecektir. Yeni modern koltuklar görünüme önem verirken rahatlıktan da asla ödün vermeyen özellikte olmalıdır. Yeni çıkan soft (silinebilen) kumaşlarla kaplanması ile bu modeller odanızda, yaşam alanınızda renk cümbüşü oluşturabilirler. 2012 Bu seozonu göz önünde bulundurursak daha çok kahve tonları ve beyaz’a kombin şeker pembe, yavru ağzı renkleri ön planda.

Modern koltuk takımlarının en avantajlı yanlarından birid de fonksiyonel olmalrı. Yatak olabilme özelliği gerçekten yadsınamaz bir avantj.Yeni teknoloji üretimle beraber yatak özelliğini barındıran koltuklar zerafetini yitirmiyor.

 

Avangard Koltuk Takımları; Bu koltuklar tamamiyle eskiye dönüşün sembolü. Klasik hatların teknolojide buluştuğu nokta diyebiliriz avangard için. Lükens kavisli ayaklar, ahşap oymalar, lake boyamalr, eskitme kaplamalar bu model koltukların vazgeçilmez unsurlarıdır. 2012 szonu için modern koltuklara kafa tutabilecek zerafete hakimken ters makas yatak sistemi imkanını da kullanabilen klasik koltuklar farklı bir çizgi yakaladılar.

 

Avangard oturma grupları modern konsept’e nazaran ayakları yerden yüksek ve kavislidir. Geometrik desen ve çizgileri bu koltuklarda görmek mümkün değildir. Genellikle ayaklar beyaz lake boyamadır. Klasik koltuklar gösterişli modellerdir bu sebeple mutlak rahatlıkta sunmalıdır. Şu konuda uyarıyoruz ki avangard koltuk alıp 32d süngerli olmamalıdır. O gösterişli ürüne oturduğunuzda mutlak yumuşaklık ve oturduğunuzda gömülme hissiyatını almalısınız. Bu anlamda 35HR sünger kullanılıyor olmasına dikkat edin. Tabi mukavemet oldukça önemlidir ki modellerde yumuşak süngerlerde mukavemet zik zat yay geçme üzerine sünger kaplama ile de olabilmektir ve hatta çift kat sünger kullanıldığında da mukavemet yeterince sağlanır. Zaten koltuklara lokal basın yerine genel oturma durumunda kolay kolay çökme yapmayacaktır.

Avangard koltuklarda genellikle sırt kısımlarında yastık minder kullanılmaktadır ki bu koltuğa hem derinlik hem de rahatlık katacaktır. Ancak minder yoksa oturduğunuzda koltuğun sırt kısmı bel boşluğunuzu kavrıyor olmalıdırki bu anektodu asla unutmayın.

Gittiğiniz mağazada koltuğu asla üzerine oturmadan almayın!

Bu anektod çok önemli çünkü ürünler ihtiyaçları karşılamak adına üretilir ve insan sağlığına özen gösteriliyor olması ürnün görünüşünden çok daha önemlidir.

Koltuklarda nasıl ve ne renk kumaş uygulamalıyız? Bu soruya vereceğimiz cevap Avangard ve Modern koltuklar için farklı olacaktır. Modern koltuklar da şölin kumaşı tavsiye etmiyoruz ki çekince varsa ve illa şölin isteniyorsa mutlak surette düz renkler tercih edilmelidir. Modern koltuklarda yine kadife kumaşları da tavsiye etmiyoruz çünkü modern koltuklar yere daha yakın yayvan ve dinamik görünümdelerdir. Zaten kendi tasarım itibari ile geometrik çizgilere sahiptirler dolayısıyla diri görünüm sergilerler. Modern koltuk takımları için tavsiyemiz soft kumaşlardır. Bu dönemde özellikle kabartma düz renkli soft kumaşlar oldukça gözde ve bunlar iyi seçim olabilirler. Koltuk takımı minderli ise de koltuğu renk cümbüşüne katmayın…Koltuk düz renkerde olsun ve hareketi veren nokta geometrik tasarımı ve soft kumaşın deseni (tay tüyü desen, deve tüyü desen, su yolu desen, kabartma desen, v.s…) olsun. Modern takımlarda size tavsiyemiz çiçek veya farklı renkli bir desen kullanacaksanız kesinlikle sadece kırlentlerde kullanın. Örneğimiz…

Avangard modellerde kumaş seçimi nasıl olmalı diye düşünüyorsanız, soft kumaş yerine kadife ve düz şölin tercih edilebilir. Kadife kullanılırsa oturma minderleri ve devamında kollar aynı renk olmakla beraber yastıklar ve sırt minderleri renkli deseli bir kumaş kullanıldığında gerçekten güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

MobDizayn özgün ve nitelikli yazılarına, paylaşımlarına devam ediyor. Bu konu ve diğer konularda düşünceniz, eklemeleriniz ve itirazlarınız olursa kesinlikle yorum yapabilir mail atabilirsiniz. Mobilyalarınızı iyi günler de kullanmanız dileklerimizle, kalın sağlıcakla…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Fonksiyonel Koltuk Modelleri

Fonksiyonel Koltuk Modelleri

0
0
6 Şubat, 14:06
Koltuk Seçimi ve Kumaş Tercihi

Koltuk Seçimi ve Kumaş Tercihi

0
0
11 Aralık, 16:25
Ev Dekorunda Modern Klasik

Ev Dekorunda Modern Klasik

0
0
11 Aralık, 13:53
Salon Dekoru Uzmana Sor

Salon Dekoru Uzmana Sor

0
0
11 Aralık, 13:30
Doğtaş Pearl Salon Takımı

Doğtaş Pearl Salon Takımı

0
0
24 Ekim, 10:11
En Baba Koltuk Modelleri

En Baba Koltuk Modelleri

0
0
18 Haziran, 17:58
2015 Chesterfield Koltuk Modelleri

2015 Chesterfield Koltuk Modelleri

0
0
18 Şubat, 13:33
Chester Yemek Odası ve Aksesuar

Chester Yemek Odası ve Aksesuar

0
0
17 Şubat, 16:49
Salon için Chesterfield

Salon için Chesterfield

0
0
12 Şubat, 17:46
Dekorasyon Sorunum

Dekorasyon Sorunum

0
0
10 Şubat, 14:44