İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Faydalı Bilgiler, Manşet 12 Şubat, 14:33'de eklendi

Koltuk kumaşı seçimi konusunda ikilemde kaldığımız kumaş materyallerinden biridir keten kumaşlar. Kullanım kolaylığı, temizlenebilirliği, kullanım ömrü ve fiyatı gibim etkenler değerlendirilirken koltuk kaplanırken kumaşın karar verilmesi de zorlaşmaktadır.

Nice zamandır değineceğimiz bir konuydu keten kumaşlar ancak son Uzmana sor için gelen Serpil hanım’ın sorusu ile konuyu artık ele alalım istedik. Umarım siz değerli okurlarımız için faydalı bir paylaşım olur.

modern keten kumaş

Kısaca keten kumaş

Keten doğal bir elyaftır, çok dayanıklıdır ve kolayca esnememesinden ötürü döşemelik olarakta kullanılmaktadır. Toz çekmez, kendini bırakmaz ve kolay kolay güneşte solmaz cinstendir. Hatta şöyledir ki duvar da ısı ve ses yalıtım malzemesi olarak dahi kullanılmıştır.

Yumuşak ve tüyleyenmeyen dokusu ile mutfak ve banyo da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Havadar ve ferahtır böyleyece yatak örtüsü olarak kullandığında cildi ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Önemli bir nokta ki pamuktan üç kat daha sağlamdır. Ayrıca nemin emilmesi konusunda pamuktan başarılıdır. Isıya dayanıklıdır. Kısaca keten hemen hemen her yerde kullanılabilecek güzel bir materyaldir.

modern Koltuk

Koltuk döşemesi olarak keten oldukça dayanıklıdır

Koltuk döşemesinde kullanılan kumaşların en önemli özelliği dayanıklı olması gerekliliğidir. Bu doğrultuda; nubuk, jeri, soft, taytüyü ve kadife gibi malzemeler öncelikle dayanıklı olmalıdır. Koltuk üzerinde humarsızca vakit geçireceğimiz yegane ev eşyasıdır.

Açıkça söylemeliyim ki keten bu kumaş türlerinde en dayanıklı kumaşlardandır.

Koltuklarda kullanılan keten kumaşlar uzun ömürlüdür ve uzun yıllar rengini yitirmeden canlılığını koruyabilmektedir.

Esneme yapmadığı için kolay kolay marullaşma ve yıpranmaya maruz kalmayacaktır.

Yazın sıcak havalarda diğer laminasyonlu kumaşlara nazaran ve hatta nubuk kaplamaya nazaran terletme sorunu yaşatmayacaktır.

Ünlü mobilya ve koltuk üreticileri genellikle ürün gamlarında keten kumaşları tercih etmektedirler. İşte bu saydıklarımızın hepsi birer sebebidir ancak şöyle bir güzel yanı da mevcuttudur. Keten kumaşlar koltuk takımlarındaki kalite hissiyatını kesinlikle yükseltici bir etkene sahiptir.

keten kumaş

Keten kumaşlarında kendine göre handikapları olumsuz yanları vardır.

Temizlenebilirlik kumaş çeşidinin olmazsa olmaz kriterlerinden birisidir. Evet keten kumaşta temizlenebilir ancak diğer kumaşlarla aynı kefeye koyduğumuz zaman eksi yönleri görülebilecektir.

Nubuk, laminasyonlu soft kumaşlar ve jeri kumaşlar silinebilirlik konusunda daha başarılıdırlar ancak; zamanla deforme oldukça silinebilmelerini sağlayan nano materyaller özelliğini kaybettikçe temizlik konusunda keten ile eşdeğer noktaya gelebileceklerdir.

Renk çeşitliliği ve renk canlılığı konusunda da keten diğer kumaşlara göre daha mat kalabilecektir.

Sonuç

Keten kumaşlar bir koltuk döşemesinde şiddetle tavsiye edeceğim bir kumaş türüdür. Uzun ömürlü olması, esnememesi, doğal olması ve statik elektrik üretmemesi gibi faktörleri ele aldığımız zaman kesinlikle tercih sebebi olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Beğendiğiniz Kitap

Beğendiğiniz Kitap

0
0
25 Nisan, 14:22
Şapka Tasarımcısı

Şapka Tasarımcısı

0
0
24 Nisan, 15:31
Basit Dekorasyon İpuçları

Basit Dekorasyon İpuçları

0
0
19 Nisan, 15:51
Mıknatısın Gücü !

Mıknatısın Gücü !

0
0
18 Nisan, 12:15
Mevsim Salatası !

Mevsim Salatası !

0
0
17 Nisan, 10:53
Kozmetik De Dekor !

Kozmetik De Dekor !

0
0
16 Nisan, 14:06
Dikiş Çalışması !

Dikiş Çalışması !

0
0
16 Nisan, 11:40
Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

0
0
15 Nisan, 09:55
Duvar Rengi Kararsızlığı

Duvar Rengi Kararsızlığı

0
0
16 Mart, 16:55