İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

İSMOB 2015 Mobilya ve Dekorasyon Modası

Gündem, Mobilya 2 Şubat, 18:19'de eklendi

Geçtiğimiz haftadan beri yoğun bir fuar ve etkinlik takibi içerisindeyim bildiğiniz üzere. Paris’te gerçekleşen Maison&Objet ve Paris Deco Off ‘tan sonra istikamet, pazar günü son bulan ve  ‘İSMOB’ olarak bilinen ‘İstanbul mobilya fuarı’ oldu. Yine CNR fuar merkezinde ziyaretçilerini ağırlayan fuarın, gelecek yıl TÜYAP’ta düzenleneceğini öğrendik ilk dakikalarda. Ardından da salonları ve standları gezmeye başladık

Bu fuarı niçin önemsiyorum? Çünkü mobilyadan daha fazlasını bulabiliyorum. Ünlü firmaların çalıştığı tasarımcılar ve mimarların meslekleri gereği ve doğal olarak takip ettikleri, dünyadaki dekorasyon trendlerini stantlarında yer veriyorlar. Dikkatli incelediğiniz ve yorumladığınızda bu trendleri fark edebiliyorsunuz.

Peki önümüzdeki dönemin mobilya ve dekorasyon çizgileri ne şekilde olacak bundan bahsedelim.

* Öncelikle ‘Chesterfield’ kanepeler, geçen yıl kadar olmasa da hala revaçta. Uygulanan kapitoneler daha sade ve sınırlı bölgelerde. Bu da göz yormayan ve daha hoş görüntü almamızı sağlamış. Chester koltuklar da dahil tüm çeşitlerdeki kanepe ve koltuklar daha oval hatlara bürünmüşler. Sırt bölgeleri  ve kenarları daha yumuşak çizgilere sahipti.

2015 ismob

 

Yatak başlarında da kapitoneler bolca kullanılmıştı. Yatak odası mobilyalarında odak nokta, yatak başlarında toplanılmıştı. Tüm duvara kaplı aynalardan ziyade, yalnızca komodin arkalarında aynalar kullanılmıştı. Başlıklar da genellikle ya yüksek ve geniş yapılarak gösterişli bir hava yakalanmıştı.

ismob fuarı

Geçtiğimiz yıl da çok sık kullanılan separatörler, bu yıl hep çizgi ve çubuk formundalardı. Ayrıca aksesuar ve mobilyalarda da çubuklar bolca kullanılmıştı. ( Geçen aylarda bu yazımda bahsettiğim ‘grid ler, daha çok karşımıza çıkacak gibi…)

ismob 2015 fuar (9)

Kitaplıklar, raflar, sehpa ayakları… Her yerde çubuk formlar karşımıza çıktı.

ismob 2015 fuar (1)

İncelediğim mobilya kaplamaları, çapraz döşeme şeklindelerdi. Ve bence zaten düz döşemeden çok daha hoş duruyorlar.

Ayrıca bir kaç markada gördüğüm ve ileriki dönemlerde daha da sık göreceğimiz bir  tür de; kök kiraz ve kök ceviz kaplamalardı. O kadar hoş bir desen ortaya çıkıyor ki…( Sol alt kösede)  Bunlar takibimde olacaklar mutlaka…

Bahsetmek istediğim bir diğer ayrıntı var ki, belki duyanınız vardır. 3 boyutlu görünümler geliyor. Aksesuarlarda, desenlerde, mimaride… Karşılaştığım ürünlerin ayrıntılı resimlerini çekmem mümkün olamadı ama en yakın zamanda daha detaylı araştırıp yine burada paylaşacağım.

ismob 2015 fuar (2)

Mermer masalar ve sehpalar demiştik geçen yıl da… Hala trend hala çok dekoratifler. Bir süredir mermerlerle yakından ilgileniyor ve araştırıyor olmam, bu ürünleri daha da bilinçli incelememi sağladı. Türkiye’den çıkarılan kendi taşlarımız o kadar orijinal ve büyüleyiciler ki… İthal taşlar da farklılık yaratmıyor değil tabii ki. Aşağıdaki 2. resimde gözüken orantısız oval mermer masa da, bu yılın en iyi tasarımı seçilmiş zaten.

ismob 2015 fuar (3)

Koltuklar ve sandalyelerdeki kabaralar, zigzag desenler, lazer kesim (cnc) detaylar… Yine fark ediliyorlardı ve çok şıklardı.

ismob 2015 fuar (4)

Kano ve yarım ay modellerde konsollar çok tercih edilmişti.

ismob 2015 fuar (5)

Kürkler…

ismob 2015 fuar (7)

”Geçen yıldan bu yıla en çok ne değişti ”diye mi soruyorsunuz? Aynalar… Boylu boyunca, duvarları kaplayan, önlerine yatakların ve koltuk takımlarının yerleştirildiği ayna kaplama duvarlar yoktu bu yıl. Yine varlar ama duvarların tümünü kaplamadan kullanılmışlar. Çok parçalı ve güneş çerçevelerde yer verilmişler. Ayrıca bir çok firma da duvar dekorasyonunu; resim çerçeveleriyle sağlamış. ”Duvarlarınızı özellikle koyu renk çerçevelerle kaplama zamanı” desek yeridir

ismob 2015 fuar (6)

Klasik mobilyaların mevcut olduğu bir evde büyüdüm ben. Ama hakiki el oyması ve kakma olanlardan… Zamanında bu orijinal mobilyaların her oymasında ayrı ayrı oyunlar oynayan biri olarak, makine kesimleriyle yapılan, klasik görünümü altın varak zehirlenmesi yaşatarak sağlamaya çalışan, flaşör görünümlü mobilyalardan o kadar bıkmıştım ve o kadar sevmiyordum ki… Avangard ve klasik mobilyaların bulunduğu bölümleri çok isteyerek gezmezdim bu yüzden.

Ama bu yıl, antika ve orijinal hatlara geri dönüş yapan koleksiyonları görünce çok memnun oldum. Yine gösterişliler, yine büyüleyiciler. Ama dozunda. Bu dozunda kullanım da, klasik mobilyaların layık olduğu o asil duruşu tekrar yakalamalarını sağlamış.

ismob 2015 fuar (8)

Aslında daha anlatılacak çok parça ve marka var. Hepsini bu yazıma sığdıramıyorum doğal olarak. Bu yüzden çizgilerini zaten hep sevdiğim ve fuar koleksiyonlarını beğendiğim markaları, bunun yanında daha detaylı fuar görüntülerini içeren diğer yazım da çok yakında yayında olacak.

Beni takipte kalın

Konuk Yazar: www.dekoblog.com , DekoBlog- Ev Dekorasyon Blogu

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Yeni blok ‘DÜĞÜN’

Yeni blok ‘DÜĞÜN’

0
0
10 Mayıs, 11:43
Olmayan Bisiklet

Olmayan Bisiklet

0
0
19 Nisan, 09:33
Mıknatısın Gücü !

Mıknatısın Gücü !

0
0
18 Nisan, 12:15
Mevsim Salatası !

Mevsim Salatası !

0
0
17 Nisan, 10:53
Dikiş Çalışması !

Dikiş Çalışması !

0
0
16 Nisan, 11:40
Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

0
0
15 Nisan, 09:55