İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Evdeki Huzur: Zen

Banyo-Tuvalet, Salon, Yatak Odası 11 Mayıs, 14:24'de eklendi

Zihinsel ve bedensel arınmayı ifade eden Zen felsefesi ev dekorasyonu için de harika bir ilham kaynağıdır. Bu felsefe temelde zihninizi yoran her şeyden uzaklaşmanızı, ihtiyacınız olan huzuru sadelikte bulmanızı öğütler. Zen stili dekorasyon için önce fazlalıklardan kurtulmalı, az ve öz eşya seçimlerinizle evinizde pozitif bir atmosfer oluşturmalısınız.

Japonya, Çin ve Hindistan kültüründen esinlenen Zen, Asya ve Uzak Doğu tarzı dekorasyon olarak da bilinir. Meditasyon görevi de gören bu dekorasyon stilinin renk paletleri beyaz, siyah, gri, kahverengi, lila ve gök mavisidir. Çin tipi dekorasyonlarda şans getirdiğine inanıldığı için doygun kırmızı tonlar daha çok göze çarpar. Japon stili evlerde bej, kahve ve gri tonları kullanılır.

  

  

Mobilyalarda parlak siyah lake ahşaplar, aksesuarlarda ve detaylarda ise altın rengi tercih edilir. Stor, katlamalı perde, jaluzi ve Japon perde Zen tarzı dekorasyon için uygun seçimlerdir. Doğal taşlar, granitler, bambu malzemeden pencere pervazları, hasır ev tekstili ürünleri ile doğal bitkiler ve tabii ki bonsai ağaçları bu tarzda sıkça gördüğümüz öğelerdir.

  

Zen tarzı dekorasyonda enerjinin eşyaların arasından kolayca akmasını sağlamak için evde olabildiğince az eşya kullanılır. Bu nedenle yaşam alanlarında nefes alacak boşluklar yaratılır, çok fonksiyonlu şilteler, bol çekmeceli konsollar istenen etkiyi sağlar. Sakin ve huzurlu bir ortam amaçlandığı için renkli, göze çarpan kilimler kullanılmaz. Bu tarzın bazı uygulamalarında geleneksel Japon kilimler ve Çin kültüründe görülen çiçek desenli yün halılar kullanılmaktadır. Duvar ve zemin renkleri birbirine uyumlu seçilerek doğal bir akış yaratılır.

  

Bu stili evinizin tamamında ya da sadece belli odalarında kullanabilirsiniz. Salon, yatak odası ve banyo bu anlamda uygun alanlar olacaktır. Zen felsefesine uygun bir dekorasyon için evinizde doğadaki 5 elemente yer vermeli; suyun, yeşilliğin ve doğal ahşabın rahatlatıcı etkisinden yararlanmalısınız.

  

  

  

  

  

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Kadir 12 Mayıs 2015

Özellikle yatak odaları için güzel ve huzur verici bir stil.

Yeliz Şen 12 Mayıs 2015

Aynı fikirdeyim Kadir Bey. Sade, şık ve rahatlatıcı bir etkisi var.

 
Bumerang - Yazarkafe
Salonda Kırlent Seçimi

Salonda Kırlent Seçimi

0
0
15 Mart, 14:49
Ünite Koltuk Kombini

Ünite Koltuk Kombini

0
0
9 Mart, 09:05
Dekorasyonda Seramik Zerafeti

Dekorasyonda Seramik Zerafeti

0
0
30 Ocak, 09:30
Salonda Renk Tonlamaları

Salonda Renk Tonlamaları

0
0
29 Ocak, 18:18
Salon Dekorasyon Sorunu

Salon Dekorasyon Sorunu

0
0
25 Ağustos, 08:58
Duvar Dekoru ve Halı Seçimi

Duvar Dekoru ve Halı Seçimi

0
0
9 Temmuz, 19:16
Cam Lavabolu Banyo Dolapları

Cam Lavabolu Banyo Dolapları

0
0
9 Temmuz, 18:43