İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Ev Dekorasyonunda Renkler

Ev Dekorasyonu 8 Mart, 17:46'de eklendi

Ev Dekorasyonunda görsel açıdan düzen nekadar önemli ise renk kombinasyonları da en az okadar önemlidir. Renklerin kullanılması görsellik açıdan kazanç sağlayabilir doğru ancak sadece bu değildir önemli olan çünkü renkler, biz haberinde olmasakta bilinç altında psikolojik etki bırakan özelliktelerdir (..)

Bizde renkerin dekorasyonda kullanılması sırasında ne anlama geldiklerini, nerede hangi renklerin kullanılacağını kısaca dekorasyonda renklerin kullanımından bahsedeceğiz.

Sarı gözü en çok oyalayan renktir. Bilirsinizki trafik ışıklarında dikkat çekici renk olarak kullanılır. Tabi ev dekorasyonunda ise hafif pastel tonlarında kullanılan sarı renk sıcak bir ortam oluşturabilir. Ancak favoriniz bu renkse ve vazgeçemiyorsanız açık sarı renkli bir odaya altın tonlarda aksesuarlarla bir bütünlük sağlayabilirsiniz.

 

Yeşil bu sene giysilerde mobilyalarda hemen hemen her yerde moda olacak gibi duruyor. Yeşil renk sakinleştirici, huzur verici, stresten arındırıcı bir özelliğe sahip. Doğaya yaklaştıran dolayısıyla rahatlatıcı özellikte bir renk. Şehrin bütün keşmekeş ve karmaşasından sonra evde huzur arayanların rengi de diyebiliriz. Açık tonları salonlarda ve belkide yatak odalarında bile kullanılabilir ancak daha koyu zümrüt tonlarıysa yemek odalarında kullanılabilir. Doktorlar göz yorgunluğu olanlara yeşile bakmalarını tavsiye eder, ne dersiniz bir odanızı yeşile boyamak iyi olmaz mı? Sakinleşip huzuru bulmanın yanında göz yorgunluğunuzu da alacaksınız, iyi fikir dimi…Bird eğer kilo probleminiz varsa yeşil rengin iştah uyandırıcı özellikte olduğunu unutmayın !

Kahverengi de yeşil gibi doğanın mistik havasını mekanınızda oluşturabileceğiniz özellikte. Kahverengi ruh halinde olumlu etkiler bırakan özelliğe de sahip. Dekorasyonda bu rengi kullanacaksanız ışığı bol bir mekan olduğundan emin olmalısınız. Ahiap ağırlıklı bir dekorasyon çalışmanızda şüphesiz kahve tonları vazgeçilmez unsurlardan biri olacaktır bunun yanısıra kahverengi bej rengiyle kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar elde edebileceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Bütün oda açık renklere bulanmışken tek bir duvara koyu kahveyi uygulamak neden olmasın? Birde önüne mükemmel bir yemek masası ve masa üzerine sarkan klasik yaldızlı bir avize…Avizenin yaydığı ışık süzmelerini görür gibiyim…

 

Turuncu pozitif duyguların rengidir. Bu renk kişi de mutluluk duygusu uyandırırken gençlik dürtülerini harekete geçirir. İç mekanda kullanılacak olan turuncu renk asla abartılmamalıdır yoksa evde bir kreş hissiyatı uyandırabilirsiniz. Turuncu odanın tamamına değil sadece bir duvarına ya da duvarın bir bölümüne ya da en iyisi kullanılacak olan mobilyalardaki geometriyle paralel şekillerde boyanırsa doğru olur. Yaşam odanızda köşe – duvar ünitesi kombinasyonunda kullanılacak renklerdendir.

Pembe renk denilince akla gelen ilk şey bebek odası dekorasyonu ya da kız çocuk odası dekorasyonudur çünkü pembe renk bunu çağrıştırır. Genel ev dekorasyonunda kullanılmasını tavsiye etmiyoruz ancak aksesuarla desteklenmesi dumunda açık tonlarının az kullanılması doğru olabilir.

 

Mor zerafet, zenginlik ve ihtişamı çağrıştıran bir renktedir. Özellikle yatak odası dekorasyonunda odanızın tavanı yüksek ve mobilya kullanacaksanız ayrıca mobilyalarda parlak deri kullanacaksanız oldukça faklı ve ihtişamlı olacaktır. Burada bir uyarı, odanın iyi derecede ışık alması gerekmekte. Unutmayın koyu renklerde deriyle kaplanmış bir mobilyanız varsa salonunuzu mor renkle boyamanız kral dairelerindeki havayı size yaşatabilir. Ya da koyu gri renklerde boyanmış duvara kombinasyonu mor renkte bir modern köşe ile taçlandırabilirsiniz.

Kırmızı renk kadında akrep burcunun dışa vurması gibidir…Kırmızının dekorasyonda kullanılması oldukça zordur ki eğer kombinasyonu doğru yapamazsanız ortaya tam bir fiyasko dekorasyonu çıkacaktır. Bir de kırmızının hangi tonunu düşünürseniz düşünün mekanın tamamında kırmızı rengi kullanmak tamamen yanlıştır. Kırmızı da kahverenginde olduğu gibi mekanın tek duvarında kullanmak oldukça farklı ortam oluşturacaktır. Bu kombinasyona şık beyaz avize ve kırmızı desenli açık renklerde koltuk takımı ile farklılık katabilirsiniz.

 

Beyaz renk temizlik ve saflığın timsalidir. Hemen hemen her dekorasyonda kullanılması mümkün olan vazgeçilmez renk. Hijyen hissi uyandıran bu renk aşırı kullanıldığında tersi etki de oluşturabilir.

 

Gri naturel, temiz ve şık bir atmosfer için iyi bir seçim olabilir bu renk. Her renge uyumluluğu dolayısyla beyaza benzeyen bu renk her dekorasyonda kullanılabilecek özellikte. Tavsiyemiz beyaz lake avangart bir mobilyanız varsa kesinlikle duvarları griye boyayın, mükemmel bir enstantene oluşturabilirsiniz. Bir diğer kullanımda ise sarı ile ve mavi renklerle kombine edilebilir.

 

Mavi renk psikolojik etki anlamında ilk olarak deniz ve gökyüzünü hatırlatan etkiye sahiptir. İçine sığmazlık özgürlük ve hür olma hissiyatının en güzel açıklaması bu renkle mümkün olur. Mekanın daha büyük ve ferah olmasını istiyorsanız mavi renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle beyazla birlikte kullanıldığında yazın sıcaklığında ferahlatıcı eskisiyle huzuru bulabilirsiniz. Son olarak Mavi renk, dünya da ev ve binalarda en çok kullanılan renk olma özelliğine sahip.

 

MobDizayn, mobilyanın dekorasyondaki adresi olarak sizlere renklerin özelliklerinden ve dekorasyonda kullanımından bahsetmiş olduk. Bu konuyla ve diğer konularla ilgili soru ve görüşleriniz için yorum yapabilir, yorumlarınızla sitemize değer katabilirsiniz ve hatta konuk yazar bile olabilirsiniz (bunun için bizimle iletişime geçmeniz gerekmekte). Sabırla okuduğunuz için teşekkürler umarız faydalı bir yazı olmuştur.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

sefa beydil 08 Mart 2012

Çok güzel bi paylaşım olmuş.

zühre er 13 Mart 2012

güzel bi yazı olmuş sarı tam benim rengim.

Başlıklar: ,
 
Bumerang - Yazarkafe
Basit Dekorasyon İpuçları

Basit Dekorasyon İpuçları

0
0
19 Nisan, 15:51
Salon da Renk Karmaşası

Salon da Renk Karmaşası

0
0
16 Şubat, 16:14
Kendin Yap

Kendin Yap

0
0
6 Şubat, 23:58
Gülben Ergen’in Evi

Gülben Ergen’in Evi

0
0
9 Temmuz, 15:56
Demet Akbağ’ın Evi

Demet Akbağ’ın Evi

0
0
9 Temmuz, 15:52
Ev Dekorasyonunda Mobilya

Ev Dekorasyonunda Mobilya

0
0
11 Ocak, 13:59
2016 Ev Dekorasyonu Trendleri

2016 Ev Dekorasyonu Trendleri

0
0
8 Ocak, 14:14
En Baba Koltuk Modelleri

En Baba Koltuk Modelleri

0
0
18 Haziran, 17:58