İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Dünya’yı Açan Anahtarlar

Eğitim, Gündem, Haberler, Manşet 2 Mart, 19:33'de eklendi

Montessori eğitimi denildiği zaman aklımıza ilk gelen materyaller ve eğitim verilen ortamdır. Montessori özel bir eğitimdir. Bu yüzden kullanılan materyaller  ve eğitim ortamı da normal anaokulu eğitimin de kullanılanlardan farklılıklar göstermektedir.Öncelikle şunu unutmamalıyız ki doğru eğitim her ortam ve materyaller ile verilmemektedir.
Mari Montessori ‘Dünya’yı Açan Anahtarlar’ sözüyle monstessori eğitimden kullanılan materyallerin farklılığına dikkat çekmiştir.

Materyaller doğal ve ağaç malzemelerden yapılarak çocukların duyularını uyarma amaç edilmiş. Kullanılacak malzemelerin sade, estetik, uyumlu ve çekici olmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde hazırlanan materyaller çocuklara güzel gelecek ve çalışmayı yapmak isteyecektir. Güzellik konsantrasyonu da arttırmaktadır. Montessori materyalleri sınıfta günlük yaşam, duyu, matematik, dil ve kozmik alanlarına göre çocukların ulaşabilecekleri raflarda, soldan sağa, somuttan soyuta, basitten karmaşığa doğru yer alırlar.
Montessori eğitiminde her materyalin kendine özgü bir zorluk derecesi bulunur ve özel, tek bir beceriye yönelik hazırlanmıştır. Tek bir özelliğin yalıtılmışlığı ilkesiyle, her materyal tek bir kavramı öğretir. Böylelikle çocuklar bir çok kavramla kafa karışıklığı olmadan sadece verilmek istenen kavramı alırlar. Çocuk bir materyalle yeteri kadar çalıştığında ve o etkinlikte uzmanlaştığında diğerine geçebilir. Her materyalin hata kontrolü bulunur. Bu hata kontrolü çocuğa kendi öğrenmesini değerlendirme ve herhangi bir yetişkinin onayına ihtiyaç duymadan bağımsız çalışmasına olanak sağlar. Materyallerdeki hata kontrolü çocuğu özgürleştirir

Montessori yönteminde hayali oyunlar yoktur. Çocuğa gerçek deneyimler sunulur. Örneğin çocuğun minyatür mutfak araç gereçleriyle oynaması yerine gerçek bir mutfakta iş yapması ve gerçek süpürge faraşla etrafı temizlemesi sağlanır. Bu deneyimi sağlamak için çocukların boylarına uygun mutfak tezgahları ve her malzemeye ulaşabilecekleri raflı dolaplar yapılır. Bu şekilde, çocuğun “…mış gibi” yapması yerine gerçek deneyimler yaşaması sağlanır.

Sınıftaki tüm materyaller de, masa , sandalye vs. doğal kullanılarak, çocuklara doğaya duyarlılık ve çevre sevgisi ilk andan itibaren verilmektedir. Montessori sınıflarında, çocuğun etrafındaki eşyalar onun vücut yapısına ve gücüne uygun olmalıdır. Bu sınıf çocuklar için düzenlenmiş ve onların gün içinde gereksinim duyacakları şeylerin bulunduğu gerçek bir çevredir. Bu gerçeklik çocuğun boyutlarına göre ayarlanmıştır. Materyaller kapaksız ve alçak raflarda bulunur, dolayısıyla çocuk bağımsız olarak tüm materyallere ulaşabilir ve alabilir. Her şey belirli bir yerde durduğu için çocuk gereksinimi olan şeyleri nerede bulacağını bilir.

Sınıfta doğal dünyayı yansıtacak şeyler vardır. Hayvanlar, çiçekler, tohumlar,  gündelik hayatta kullanılan materyaller çocuk ile evi, çocuk ile çevresi arasında bağ kurma rolü oynarlar. Dışarıdaki oyun alanları güvenli ve çekicidir.

Çocuğun özgür gelişmesinin sırrı; ruhen beslenmesi için gerekli olan şeylerin organize edilmesidir. Bu yüzden de çevrenin düzgün bir şekilde hazırlanmış ve gereken araçlarla donatılmış olması gerekir. Çocuk kendi ihtiyaçlarına uygun bir çalışma ortamı bulursa, bu onun kendisini geliştirmek için gerek duyduğu ihtiyacı bizlere bildirmesini sağlar. Montessori eğitim yöntemi, çocuğa bu çevreyi kurar ve çocuğun bu hazırlanmış çevrede güven içinde büyümesini sağlar.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Yeni blok ‘DÜĞÜN’

Yeni blok ‘DÜĞÜN’

0
0
10 Mayıs, 11:43
İlk Yardım !

İlk Yardım !

0
0
1 Mayıs, 10:50
Çocuklar Da İletişim Sorunu !

Çocuklar Da İletişim Sorunu !

0
0
30 Nisan, 10:26
Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

0
0
29 Nisan, 14:28
Taşların Gücü !

Taşların Gücü !

0
0
28 Nisan, 11:35