İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Dünyanın En Küçük Evi Bursa’daydı…

Gündem 8 Temmuz, 15:55'de eklendi

Artan nüfus, hayat şartları, yaşama imkanlarının gittikçe zorlaşması insanların oturdukları ev seçiminde etkili oluyor. Geniş, ferah evlerde oturmayı herkes ister. Evlerin büyüklüğü evde yaşayan kişi sayısına  göre de değişir. Evin büyüklüğü konusunda bir sınır yok…Ama evin küçüklüğü konusunda, en küçük ev nasıldır? diye hiç merak ettik mi?

3

Dünyanın en küçük evi Bursa’da (ydı). Evin büyüklüğü 13,5 metrekare. Bu küçüklüğe yakın diğer bir ev Kanada’nın Toronto kentinde bulunan 1912 yapımı evdir ve rekorlar kitabında yer almıştır. Bu evin büyüklüğü ise 17 metrekare. Küçüklük açısından Kanada’daki rakibini geçen ev, şu an günümüzde ne yazık ki yok! Ev tamamen 2011 yılında yıkılmış…

Orijinal hali üç katlı olarak inşa edilmiş ev bakımsızlıktan dolayı yıllara dayanamamış. Üç katı toplam 40 metrekare civarında. Evin yapım tarihi tam olarak bilinmemekte birlikte, Osmanlı evlerinin özelliklerini taşımaktadır.

1Evin özellikleri: Ev ikiz kenar bir arsa üzerine yapılmış. İkiz kenarların bir tarafı caddeye sırt veriyordu. Dünya mimarî literatürüne geçen bu evin girişinde, taşlıktan oluşan bir antre, mutfak, ocak ve fırın olup, ikinci katında; üçgen şeklinde bir oturma salonu, üçüncü ve son katında da; yatak odası ve banyo mevcuttu. Boşluk bulunan hemen her yere gömme dolaplar inşa edilmiş. Giriş kapısı caddeden 2-3 basamak yüksekteydi. 

2

Ülkemiz insanların bile bilmediği bu evi, ev ayaktayken Japon turistler ziyarete geliyorlarmış. Ülkemizde birçok mimari yapı restore edilirken, dünya mimari literatürüne geçen bu evin sahip çıkılmayarak yıkılmış olması acı…

Kaynak: http://www.gundem16.com/2014/07/gundem16/dunyanin-en-kucuk-evi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Yeni blok ‘DÜĞÜN’

Yeni blok ‘DÜĞÜN’

0
0
10 Mayıs, 11:43
Olmayan Bisiklet

Olmayan Bisiklet

0
0
19 Nisan, 09:33
Mıknatısın Gücü !

Mıknatısın Gücü !

0
0
18 Nisan, 12:15
Mevsim Salatası !

Mevsim Salatası !

0
0
17 Nisan, 10:53
Dikiş Çalışması !

Dikiş Çalışması !

0
0
16 Nisan, 11:40
Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

0
0
15 Nisan, 09:55
Doğru İletişim

Doğru İletişim

0
0
8 Mart, 20:12
Dünya’yı Açan Anahtarlar

Dünya’yı Açan Anahtarlar

0
0
2 Mart, 19:33