İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Dresuar Kullanımı

Giriş-Antre 1 Haziran, 11:47'de eklendi

Dresuarları seviyorum. Çünkü hiç bir kurala bağlı kalmadan, bir o kadar da mekana uyum sağlayabilen, hem işlevsel hem de odak noktası yaratabilen mobilyalardır. Çoğunlukla mobilya takımlarının bir parçası değillerdir. Bu da ev sahibinin yeteneğini, yaratıcılığını ve zevkini konuşturabilmesi için bir fırsat oluşturur. Bu fırsat iyi değerlendirildiğinde mekanlarımıza kendimizden bir şeyler katarak, bir nevi kendi imzamızı atmış oluruz.

Genellikle salon ve antrelerimizde yer verdiğimiz dresuarlarımıza çok yüksek ücretler ödemeden sahip olup, kolayca dekore edebiliriz.

Mobilyalarınıza ait takımın bir parçası olması gibi bir zorunluluğu da yoktur. Son dönemlerde tasarım ve mimari alanda fırtına gibi esen eklektik duruş, bizlere farklı malzeme, tarz ve modelde ürünü, orantılı ve doğru miktarda bir araya getirebilme özgürlüğü sunuyor nasılsa.

Peki bir dresuar alırken hangi aşamaları planlamamız ve nasıl dekore etmemiz gerekiyor? Şimde sizlerle bu maddeleri paylaşacağım.

NERELERDE KULLANABİLİRİZ?

1- Antrelerde: Bence bir evin antresinin büyüklüğü ne ölçüde olursa olsun, bu büyüklüğe eş orantılı bir dresuarı olmalıdır. Çünkü burası evimize girdiğimizde anahtarımızı ya da telefonumuzu bırakacağımız, ilk olarak soluklanacağımız noktadır. Eğer antremiz büyükse, bu işlevselliğinin yanında mekanda odak noktası yaratacak cinsten bir dresuar, ziyaretçilerimize görsel şölen de sunmuş olacaktır.

Aşağıdaki resim, antreniz küçük bile olsa, ayaksız/duvara monte şekilde dresuar kullanımının olabileceğinin bir örneği… Çekmeceli oluşu da depolama imkanı sağlıyor.

dresuar kullanımı

Bu da alan sıkıntısı çekilmeyen mekanlar için kullanabileceğiniz bir örnek.

dresuar modelleri

2- Koltuk Arkalarına: Bir dönem benim de evim de kullandığım bir şekildir. Mekanı bölümlememizi sağlar. Bir çok kişi tarafından mekanı küçülteceği düşünülse de aksine daha düzenli ve ferah bir ortam yaşatır.

koltuk önü dresuar

country dresuar

Yukardaki resimde görülen dresuar, geniş bir modelde seçilmiş. Bu da istenildiği zaman çalışma masası olarak kullanma imkanı da sağlamaktadır.

dresuar ev dekorasyonu

dresuar dekorasyonu

3- Cam Önlerinde: Özellikle cam önlerinde bulunan kalorifer peteklerini kamufle edebileceğimiz bir dizilim şekli. Köşe salonlar ve bol pencereli mekanlar için düşünülebilir.

cam dresuar

4- Duvarlara Yaslanarak: En sık kullanılan biçim olduğunu düşünüyorum. Yanlarına konulan berjerlerle de keyifli okuma köşelerine dönüşebilirler.

dresuar lüks

HANGİ MALZEMEDEN OLANLARI VAR ?
Mermer, pirinç ve ayna kaplama, krom, ahşap, ferforje, cam ve pleksi gibi bir çok malzemeden yapılabiliyorlar.

camdan dresuar

ferforje dresuar

metal dresuar

metalik dresuar

NASIL DEKORE EDELİM?

1- Simetrik Şekilde: Abajur, dekoratif vazo ya da canlı çiçek gibi kalemleri simetrik bir şekilde yerleştirerek

avangard dresuar

mermer dresuar

2- Asimetrik Şekilde: Bir kenarda abajur, bir kenarda da üst üste dizilen kitaplarla, ya da bir tarafta vazo içerisinde bitki, bir tarafta da büyük dekoratif aksesuarla…

asimetrik dresuar

3- Alt Tarafına Puf Yerleştirerek: İsterseniz antrenizde, isterseniz de salonunuzda dresuarlarınızn alt tarafına puflarınız koyabilirsiniz. Ayakkabılarınızı giyeceğiniz zaman da size yardımcı olabilir, kalabalık misafir grubunuz geldiğinde oturacak yer aradığınızda da…

puf la dresuar

4- Bol Aksesuarlı: Eğer siz de her aksesuar ve objenizin göz önünde olmasından ve kalabalıktan hoşlananlardansanız , tam size göre bir uygulama. İster simetrik ister asimetrik bir şekilde olsun, gözünüzün görmek isteyeceği veya size keyif veren bir çok objeyi gruplandırarak yerleştirebilirsiniz. Ananas aksesuarlarınız, fotoğraf çerçeveleriniz, abajurlarınız, kitaplarınız, seyahat anılarınız çiçekleriniz ve daha bir çok şey…

antre

5- Üzerine Ayna veya Tablo Asarak: İster mekanınıza derinlik katma amaçlı ayna kullanarak, isterseniz de zevkinize uygun bir tuval çalışmasını ya da değerli bir resmi asarak…

dresuar modern

klasik dresuar

Yazar: Qhaya Design

http://qhayadesign.blogspot.com.tr/

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Editör 01 Haziran 2014

qhaya design’a yazısı için teşekkür ediyoruz.

 
Bumerang - Yazarkafe
10 Çarpıcı Antre Dekorasyonu

10 Çarpıcı Antre Dekorasyonu

0
0
28 Şubat, 19:22
Önce Antre

Önce Antre

0
0
22 Şubat, 13:35
Cam Ev

Cam Ev

0
0
18 Mayıs, 12:43
Kapı Girişi Dekorasyonu

Kapı Girişi Dekorasyonu

0
0
25 Mart, 11:57