İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Doğru İletişim

Eğitim, Gündem, Haberler, Manşet 8 Mart, 20:12'de eklendi

EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ annenin ruhsal ve psikolojik durumuyla yakından alakalıdır. Daha anne hamile iken başlayan anne ile çocuk ilişkisi doğumla ve beslemeyle tüm ömrü kapsayacak bir ilişki haline gelir. Bir çocuğun sevmeye ilk başladığı kişi annesidir.Sağlıklı iletişimin temeli de bu karşılıklı sevgiye dayanır. Ancak bu sevginin gösterimi yani çocuğa düşkünlük belli zamanlarda belli sınırlamalara tabi tutulmalıdır. Çünkü bu durumun aksi yani çocuğa aşırı düşkünlük olarak sunulan sınırsız bir fedakârlık annenin kendisini tükenmiş hissetmesine neden olabilir. Aşırı düşkünlük ile çocuğa ihtiyaç duyduğu sevgiyi vermek arasında farklılıklar olduğu unutulmamalıdır.

Toplumda çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi göstermenin çocuğu şımartmak şeklinde algılanması tamamen yanlış durumdur. Çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi ve ilgiyi ilk gençlik dönemine kadar esirgemeden vermek onun özgüvenini artırır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki çocuğunuzu severken ona sınırsız alım gücü sunmanız oldukça yanlış bir tutumdur. Önemli olan çocuğun sonsuz bir alım gücüne sahip olması değil, elindekilerle neler yapabileceğini bilmesidir. Bu konuda elindekileri kullanarak sahip olduğu oyuncakları ikiye bölebilirsiniz bir kısmını saklayıp belirli bir süre sonra oynadığı oyuncaklar ile yer değişikliği yaparak oynamasını sağlaya bilirsiniz.Böylelikle ne kadar çok oyuncağa sahip olduğunu fark edecektir hem de bütün oyuncaklar ile oynama fırsatını sağlamış olucaksınız.

Her çocuk 4–5 yaşlarından itibaren ‘’birey’’ olmayı keşfeder ve bu dönemde annenin davranışlarının da değişmesi kaçınılmazdır. Bu sancılı dönemde ilişkinin sağlıklı devam etmesini sağlamak için annelerin yapması gerekenler;

Dinleyin ve cevapsız bırakmayın: Dünyaya gözünü açar açmaz size güvenen çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinleyin ve sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın.

Saygı sınırını netleştirin: Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, onun da aynı şekilde davranması konusunda size söz hakkı sağlar. Böyle küçük detaylara dikkat ederek çocuğunuzun özel hayata saygı kavramını geliştirebilirsiniz.

Yumuşak ama kararlı bir anne olun: Çocuğunuz ‘’hayır’’ dediğinizde sinir krizleri geçiriyorsa sakin, yumuşak ama kararlı bir biçimde ona açıklama yapın. Ara sıra başarısızlık yaşamasına izin verin. Böylece hayatta her zaman kazanacağı algısını değiştirebilirsiniz. Çocuğunuza sorunları çözme konusunda fırsat verin, ona küçük ödev ve sorumluluklar vererek kendi başına iş yapmasına olanak sağlayın. Her şeyi çocuğunuzun yerine yapmaya çalışırsanız çocuğunuzun özgüveni zedelenebilir.

”Çocuk aklının gelişebilmesi için ANNE SEVGİSİ, fiziksel gelişimi için gereken vitamin ve proteinler kadar mühimdir”                                                                    J.Bowlyby

Bu kadar önemli olan sevgiyi çocuğunuza sunun. Fakat sunduğunuz sevgi çocuğunuzun kişisel gelişimini engelleyecek boyutta olmasın. Unutmamanız gereken husus sağlıklı kişilerin zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı bir anne tarafından yetiştiğidir. Bu yüzden zihin ve ruh sağlığınızı asla ihmal etmemelisiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Yeni blok ‘DÜĞÜN’

Yeni blok ‘DÜĞÜN’

0
0
10 Mayıs, 11:43
İlk Yardım !

İlk Yardım !

0
0
1 Mayıs, 10:50
Çocuklar Da İletişim Sorunu !

Çocuklar Da İletişim Sorunu !

0
0
30 Nisan, 10:26
Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

0
0
29 Nisan, 14:28
Taşların Gücü !

Taşların Gücü !

0
0
28 Nisan, 11:35