İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Dış cephe ve İzolasyon

Mimari 10 Mart, 10:51'de eklendi

Dekaorasyon evimize güzellik katan vazgeçilmez unsurdur ancak evlerde kullanılacak olan ısı yalıtımı en az dekorasyon kadar önemlidir.  İyi bir yalıtım ve izolasyon için biraz fazla para harcanabilir ancak şimdi yapılacak olan bu harcama ileriye dönük bir tasarrufun da bedeli olacaktır(…)

Yaşam alanlarımız, evlerimiz genellikle yaşanılan bölgeye uygun şekilde yapılmaktadır. Bu anlamda coğrafi etken evlerin yapımında oldukça etkili bir faktördür. Özellikle değişken bir coğrafi hava, şartların biraz daha düşünülmesini gerektirecektir ancak sıcaklık ve nem düzeyindeki değişmelerin az olduğu bir coğrafyada evin oluşturulmasındaki şartları daha kolaylaştıracaktır. Örnek olarak vereceksek, karasal ve sıcak iklimlerde evler kerpiçten yapılmaktadır çünkü yazın kavurucu sıcağını serinleten kışında dondurucu soğuklardan koruyan bi yapıdadır.

Ülkemiz coğrafi iklimi dolayısıyla ev ve bina yapılarında bu özellik düşünülerek yapılaaktır. Dış cephe izolasyonu yapılmayan bina dış yüzeyi zamanla aşınacaktır ancak sadece önemli olan bu değil ev kışın soğuk, yazın da sıcak olacaktır. İzolasyonsuz bir evde hele ki ev yapısı karatuğla değilse, ısı için yapılan masraf izolasyona harcanan miktardan bile çok olabilecektir. Zamanla hayatımızda yer alan ve vazgeçilmezimiz olan doğalgaz ile ısınma yöntemi dolayısıyla da ısı yalıtımı daha da önemli olmuştur. Dış cephe izolasyonu yapılırken de mantolama sistemi en yaygın olanıdır bu da bina dış yüzeyine strafor, EPS gibi kaplamalar ve sonrasında sıvanması ile uygulanan bir yöntemdir. Son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte mantolama üzerine giydirmelerle de evler hem korunmuş oluyor hem de görsellik kazanmış oluyor.

Sadece ısı yalıtımı değil kullanılan pencereler de dahil ses yalıtımı da bina için oldukça önem arzetmektedir. Bilhassa şehirlerde ses yalıtımı olmayan bir bina gürültünün tamamıyle içerde olduğu bir ortama neden olur bu da sosyal manada kişilerde bilinç altında strese neden olacaktır. Su yalıtımı da diğer yalıtımlar kadar önemlidir çünkü her metanın bir ömrü olduğu gibi binalarında bir ömrü vardır. Binalarımız kar ve su gibi etkenlere doğrudan maruz kalmakta ve su aşındırma kuvveti ile bina dış cephesinin çürümesine sebep olmaktadır. Bir diğer etken  ise bina taşıma kuvvetini barındıran beton içinde demirlerin paslanmasına dolayısıyla mukavemetini yitirmesine sebebiyet vermesidir. Ayrıca küflenmelerle birlikte hijyenik ortamında yok olmasına neden olmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
İznik Çivisiz Camii

İznik Çivisiz Camii

0
0
30 Mayıs, 23:49
Mimari Yapıların İkizleri

Mimari Yapıların İkizleri

0
0
30 Mayıs, 18:06
Alplerde Bir Dağ Evi

Alplerde Bir Dağ Evi

0
0
19 Ocak, 11:45