İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Dekorasyonun Psikolojisi

Faydalı Bilgiler 19 Haziran, 12:58'de eklendi

Dekorasyonumuzu yaparken hem hislerimizi hem de mantığımızı kullanırız. Çoğu zaman ise hislerimiz ön plana çıkar. Dekorasyonumuza acaba nelerin etki ettiği hiç düşündük mü? Her insanın karakteri farklıdır ve bu farklılıkta dekorasyonlarımız üzerinde etkisi göstermektedir.

Yapılan çalışmalara göre keskin hatlı eşyalar beyinden korkudan sorumlu hormonu etkiliyor. Bu da insanların daha yuvarlı hatlara sahip geleneksel mobilyaları almalarına tercih ettiriyor.

 

Duygusal insanların, dışa dönük insanların ve içe dönük insanların tercihleri farklılık göstermektedir. Duygusal insanlar daha çok sıcak renkleri ve ahşap mobilya severler. Dışadönük insanlar evlerinde, çalışma ofislerinde birilerini hatırlatan resim gibi objelerin etraflarında olmasını severler. Dışadönük insanlar devamlı arkadaş, eş dost ortamlarında bulunduklarından büyük oturma gruplarını tercih ederler. İçe dönük kişiler home-ofis tarzında küçük yerlerde çalışmayı severler. Dışa dönük kişiler ise daha büyük, daha ferah bir çalışma ortamda bulunmaktan mutluluk duyarlar.

Dekorasyonda kullanılan objelerle birlikte onların rengi de bizler için çok önemlidir. Dekorasyonda belki de en önemli tercih renklerdir. Renklerin psikolojimizi yansıttığı apaçık bir gerçektir. Renk seçimleri psikolojimizi derinden etkiler ve yaşadığımız yerlerde hoş bir hava olmasını sağlar. Renklerle neşeleniriz, rahatlarız, canlanırız ya da tadımız kaçar, mutsuz oluruz. Örneğin; şiddet uygulayan bazı suçluları sakinleştirmek için gül pembesi rengindeki odalar da psikolojik terapiler uygulanmaktadır. Ruhsal ve fiziksel sağlığımızı düşünerek dekorasyonumuzu yapmamız gerekir.

Renklerin ruh sağlımızı nasıl etkilediğini inceleyelim. Mavi renk; yalnızlık ve mutsuzluğu temsil eder. Buna karşın mavi rengin; rahatlatıcı etkisi olduğu ve mavi odada çalışan insanların daha üretken olduğu görülmüştür. Mavi rengin ayrıca kan basıncını düşürdüğü anlaşılmıştır. Sarı renk mutluluğu simgeler.  Kırmızı ise çok farklı bir renktir. Kırmızı hem olumlu hem de olumsuz özellikleri tanımlamamıza yarayan bir renktir. Endişe, kızgınlık, rahatsızlık gibi duyguları uyandırmakla birlikte mutluluk, heyecan gibi olumlu duyguları da uyandırmaktadır.

 

 

Burada en önemli şey belki de algı. Algı kişinin o anki durumuna göre değişebilir. Her rengin olduğu bir yerde insan tüm renklerin arasından ilk kırmızıyı fark eder. Kırmızı bir yatak odası ihtiras duygularını açığa çıkarabileceği gibi beyni çok uyardığından kan basıncında bir artışa ve kalp atışlarınızın artmasına neden olabilir, sizi çok gergin yapabilir ve eşinizle sık sık kavga etmenize neden olabilir. Kırmızı renk ofislerde dikkat dağıtıcıdır. Ofislerde dikkat dağıtmayan beyaz ve sade renkli duvarlar kullanılmasında yarar vardır. Beyaz renk; temizlik ve sağlığın simgesidir. Ev dekorasyonuna en popüler olan renktir. Hijyeni temsil ettiğinden hastaneler ve tıbbi servislerde yoğun olarak kullanılır. Sarı renk mutluluk verir, yeşil renk rahatlatır, kahverengi hem rahatlatır hem de sizleri olumsuz duygulara sevk edebilir.

Renkler bizleri farklı hislere sevk ettiği gibi kültürlere göre renklerin anlamları da farklılık kazanıyor. Bu da dünyada yaşayan milyarlarca insanın kendi dekorasyonlarında çeşitlilik göstermesine sebep oluyor. Örneğin Çin’de kırmızı renk kutlama ve iyi şans anlamına gelirken, Afrika’daki insanlar için üzüntü anlamını taşımaktadır.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, renkli nice dekoratif günler dileğiyle…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Ponponlu Paspas Yapımı

Ponponlu Paspas Yapımı

1
0
8 Mart, 18:20
İlk Bağ ‘GÜVEN’

İlk Bağ ‘GÜVEN’

0
0
26 Şubat, 15:55
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

0
0
23 Şubat, 18:47
Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

0
0
12 Şubat, 14:33
Karo Halı Nedir ?

Karo Halı Nedir ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

0
0
9 Temmuz, 17:10