İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Bugün Ne Yapıyoruz ?, Gündem, Haberler, Manşet 15 Nisan, 09:55'de eklendi

”Çocuğu desteklemek..” Neden ? Nasıl ? Ne Zaman ? Nerede ? Kiminle ?

Erken Çocukluk Dönemi olarak adlandırılan 0-6 yaş dönemi çocuklar hızlı bir gelişim süreci içindedirler. Bu dönemde çevre koşullarının kalitesi çocuğun doğuştan getirdiği potansiyelini gerçekleştirmede kritik bir öneme sahiptir. Çocuğun gelişimini evde ve okulda benzer bir yaklaşımla desteklenmesi gelişime ivme kazandıracaktır. Okuldaki okuldaki kazanımların okul dışında da sürdürülmesi ve kalıcı olabilmesinde aile desteğinin önemi büyüktür. Aileler çocuklarını desteklemek için okul ile işbirliği yapmaya hazırlardır. Peki bu ne şekilde olur derseniz, çocukları desteklemek için hazırlanmış bu blok aile için yol gösterici              niteliktedir.

BU GÜN NE YAPIYORUZ ?

                         GAZETE Mİ YOKSA TOP MU ?

Zıt kavramları öğrenmek çocukların karşılaştırmalar yapabilmesini destekler. Etkinliğe başlamadan önce çocuğunuz ile sohbet etmelisiniz. Bu gün öğreneceği kavramı ‘ Ağır-Hafif ‘ söyleyerek sohbete başlaya bilirsiniz. Sohbet sırasında onun düşünmesini sağlayacak sorular sormalısınız.

  • Ağır-Hafif deyince aklına neler geliyor ?
  • Şuan bulunduğumuz ortamda ağır nesneler nelerdir ? (aynı soruyu hafif kavramı içinde sorabilirsiniz )
  • Biz günlük yaşam da bu kavramları nerelerde kullanıyoruz ?

Çocuğunuzun verdiği cevaplara göre soruları değiştirerek de sora bilirsiniz.

Daha sonra evde bulunan eski gazeteleri ( kağıt parçaları vs. tercih edilebilir ) çocuğunuz ile bir araya getirip küçük toplar yapmaya başlayın.İlk topu siz yapmalısınız daha sonra çocuğunuzdan toplar yapmasını isteyin.

Bir de lastik toplara ihtiyacınız var. Masanın üzerine gazeteden yapmış olduğunuz toplardan 1 tanesini ve lastik toplardan da 1 tanesini koyun. Daha sonra sizin yönerğeleriniz doğrultusun da masada duran topları tek tek üfleyerek onları ileriye doğru itmeye (hareket ettirmeye ) çalışsın. Üfleme eylemi yaptıktan sonra;

  •  Topların hangisi ileriye doğru hareket etti ?
  • Lastik top neden hareket etmedi ?

Gibi sorular sorarak ağır-hafif kavramını pekiştirmiş olursunuz. Masanın üzerine hangi nesneleri koyarsak ileri doğru hareket etmiş olur ? gibi farklı sorular da çocuğa yöneltile bilirsiniz. Gazeteden yapmış olduğunuz topları iki gruba ayırın. Bu sırada masaya daha ihtiyacınız olucak.

Ayırmış olduğunuz topları iki masanın üzerine eşit şekilde koyun ve masaların başlarına geçin. Çocuğunuzun ile aynı andan gazete toplarını üfleyerek masanın üzerinden düşürmeye çalışın. Bu sayede ufak bir yarış oyunu ile eğlenmiş olursunuz. Çocuğunuz da keyifli vakit geçirmiş olucaksınız.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Mevsimlerden ‘Yaz’

Mevsimlerden ‘Yaz’

0
0
6 Haziran, 12:40
Açık Uçlu Etkinlik

Açık Uçlu Etkinlik

0
0
5 Haziran, 15:06
Çevreyi Koruma Bilinci!

Çevreyi Koruma Bilinci!

0
0
1 Haziran, 14:53
Oyuncaksız Oyun

Oyuncaksız Oyun

0
0
24 Mayıs, 13:05