Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Yaylı Kanepe mi? Süngerli Kanepe mi?

Kanepe, çekyat ve açyat olarak dillendirdiğimiz gündelik kullandığımız fonksiyonel oturma gruplarıdır kanepeler. Kanepelerin asıl özelliği sandıklı olması, açılabilir yataklı olması ve en önemlisi sürekli kullanılıacağından dayanaklı olmasıdır. Ancak aldığımız izlenimler dolayasısyla kanepe alırken akıllarda oluşan önemli soru; ürünün süngerli mi yoksa yaylı olması mı daha iyidir? Sorusudur.

Bu yazımızda bu sorunsalı bir tartışalım. Aslında her iki kullanımda da eğer kaliteli malzemeler ve iyi işçilikle üretilirse uzun ömürlü kullanım vaat eder. Buradan hareketle ikisinde kullanılan malzeme farklılığından dolayı fiyat farklılaşması meydana gelecektir.

sünger-kanepe

Tamemn sünger kullanaılan kanepeler,

En azından kaliteli 28dn sünger ve üzeri bir sünger kullanılmalıdır. Bizim tavsiyemiz 32dn olması yönündedir.

Böyle olursa ilk kullanımda sert olan sünger yapısı zamanla kullandıkça kendi havını alarak hafif yumuşaklıkta mukavemetini yitirmeyecektir.

Eğer rahatlığınıza düşkün değilseniz 32dn sünger kullanılan bir kanepeyi uzun yıllar kullanabilirsiniz aksi halde 35hr süngerlisini de düşünebilirsiniz ancak fiyatı bu durumda biraz yükselecektir.

Yaylı kanepeler,

Kullanılan yayın kalitesi, üretim tarihi ve dayanıklılığıyla beraber kullanılan keçe yoğunluğu ve aralardaki dolgu malzemesi önem arzeder.

Burada yaylı daha kalitelidir ya da süngerli daha kalitelidir deme şansımız yok önemli olan her iki modelde de üretilen ürününde kullanılan malzemenin kaliteli olması ve iyi bir işçilikle üretilmesidir.

Aksi halde yaylar zamanla ses yapacak ve bir müddet sonra telleri oturduğunuzda hissetmeye başlayacaksınız.

Asıl olan her iki üretim şeklinde de kaliteli bir işçelik ve iyi malzemenin kullanılmasıdır. Tabi iç malzemesi anlaşılmayacaktır ancak 195tl ye satılan bir kanepenin bu gibi bir mukavemeti vermesi, piyasadaki ham madde rayiç bedelleri göze alındığında düşünülemez.

Konuyla ilgili ve herhangi bir konuda öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz..

 

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir