Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Yatak Odası Bazalı mı Olmalı?

imza yatak oda takımı

Mobilya satın alırken üzerinde durulan meselelerden biri de yatak oda takımının bazalı olup olmaması konusudur. Bu yazımızda konu ile ilgili soru işaretlerini giderecek bir analiz yapacağız.

Güncel modellere genel itibari ile bakacak olursak yatak oda modellerinde kendisinden bazalı modelleri görmekteyiz. Bu modellerin kendisine göre hem artı hem de eksi yönleri bulunmaktadır. Kendisinden bazalı modellerin olumlu yanı fiyat olarak artı bir yük getirmemesi ve takımın genel görüntüsünü karyola başı ile beraber olduğu için bozmamasıdır. Olumsuz yönü ise bu tarz bazalarda iki adet amortisör bulunmakta ve zamanla yüke karşı mukavemetinde azalma söz konusu olabilmektedir. Ayrıca direkt olarak konsirksyon ağaca mukavemet ettiği için zamanla bel verme durumu ve yamulmalar da yaşanabilmektedir.

Bir başka durum da kendisinden bazalı modellerde karyola baza alt tabanı direkt olarak yere temas etmekte aslında bu tozun girmesini engelleyici bir etkiye sahiptir ancak çekincesi olanlar için bu durum göz ardı edilmemelidir.

Yatak oda takımı alırken ayrıca profil baza almak uzun ömürlü bir kullanım için daha tutarlı olacaktır. Bu durumda iki yerine 4 amortisör ve 4 yerine 8 adet makas kullanılan profil bazalar daha uzun ömür vaad etmektedir. Ayrıca ayaklarının yerden yüksek olması da rutubet ve tozlanmaya karşı daha avantajlıdır. Ancak yatak oda takımı alırken ilave profil baza almanın ekstra bir maliyeti olacaktır.

Sonuç olarak bizim tavsiyemiz, eğer uzun vadeli bir kullanım istiyorsanız ayrıca profil çift parça baza almanız ancak sizin için bütçe önemliyse kendisinden bazalı olan model de tercih edilebilir.

 
2 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir