Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mevsimlerden ‘Yaz’

Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Haberler 11 Şubat, 17:45'de eklendi

Mobilya ve Dekorasyona farklı açıdan bakan web sitemiz, dekorasyon da mobilya’nın önemine ve trendlerine değinirken, tamamlayıcı ürün olan yaylı yataklardan bahsetmeden olmazdı. Yaylı yatak alacaksınız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. (…)

Türkiye de yaylı yatak mantığına genel manada baktığımızda çoğunlukla mobilya ve avm merkezlerde çeyiz eşyalarıyla birlikte alınmaktadır. Yüzdelik dlimin küçük payında ise sadece yatak alma amacı ile yatak merkezlerinden yaylı yatak alındığı gözlemlenmektedir. İşte bu nokta da özellikle yatak merkezleri haricinde,  mobilya mağazalarında mobilyalarla birlikte alınan yatak oranlarına baktığımız zaman, sıralanmış yatak modelleri serilerinde orta ve alt seviye yatak modellerinin tercih edildiği görülüyor. Bu bize gösteriyor ki alıcılar ürünlerini alırken bütçesel anlamda yataktan feragat etmekte. Halbu ki MobDizayn olarak özellikle çeyiz eşyaları, mobilyalar alınırken yaylı yatak, kesinlikle genel fiyat içinde değil, ihtiyaca göre alınmalıdır. Bunun sebebi mobilya ve diğer eşyalar kişisel zevklere göre belirlenirken, özellikle yaylı yatak kişisel ihtiyaçlara göre alınmalıdır.

Kişisel İhtiyaçlar Derken;

Kilo, gece uyurken biyolojij sıcaklık, uyku bozukluğu, sırt ve bel ağrıları, ve fıtık gibi kişisel ihtiyaçlar düzeyine göre yaylı yatak seçimi yapılmalıdır. Bu saydığımız kategorilere göre yatak seçimini belirleyebiliriz.

Kilo Durmuna Göre Yaylı Yatak:

Edindiğmiz tecrübeye göre müşterilerde genel bir kanı vardır ki bu düşünce sert yatağın iyi yatak olduğu düşüncesidir. Bu genel anlamda yanlış bir düşüncedir çünkü yatağın sertliğini belirleyen kriter; yatakta kullanılan yaysitemi, sünger tipi ve keçenin yoğunluğudur. Örnek olarak Bonnel yay sistemi yatıldığında daha yumuşakken, İDAŞ’ın Mira yay sistemi daha serttir. Yine Pocket yay sistemleri ve visco süngerler oldukça yumuşak hissiyat sunarlar. İşte bu sistemlerin hepsinin yapılış amacı insan ihtiyacına göredir ki bu yatakların yumuşaklığı kalitesiz olduğu anlamını taşımaz.

Kişisel ihtiyaçlara göre kiloya göre yatak belirlenmelidir. Eğer kişi kilolu ise pocket yay sistemi ve bonnel yay sistemi çok doğru bir seçim olmayacaktır. Bu durumda Mira yay sistemi ve benzeri keçe doldurulmuş sert yataklar tercih edilmelidir.

Biyolojik Yapıya Göre Yatak:

Gece uykusu kişinin sosyal ve psikolojik durumu için oldukça önemlidir. Gece uykusunun kesintisiz olması gerekir ve bunun oluşumu için gerekli şartların yerine getirilmesi de oldukça önemlidir. Gece uykusunu etkileyen sebeplerden biri de ideal sıcaklık dengesidir. Gece ideal vücut sıcaklığı 32 santigrat derecedir, daha düşükte üşüme, daha yüksekte terleme durumu sözkonusu olur. Bu gibi problemlere karşı geliştirilen Clima özellikli yaylı yataklar seçilmelidir. Bu yatakların önemli özelliği vücut sıcaklığı yükseldiği zaman içinde bulunan mikro kapsüller katılaşır ve terlemeyi önler. Tam tersi vücut sıcaklığı düştüğü zaman da mikro kapsüller sıvılaşır yine ideal 32 santigrat derece seviyesine gelmesini sağlar. Son olarakta bu yatak sistemlerinde genellikle pocket yaysistemi kullanılırki eğer kişi kilolu ise sert yay sistemli olmasına dikkat etmelidir !.

Sırt ve Bel Ağrılarına Göre Yatak:

Sırt ve Bel ağrılarınız varsa biliyorsunuz ki genllikle doktorlar sert zeminde yatmanızı tavsiye ederler. Yatak yumuşaksa daha sert bir yatak tavsiye ederler. Bizim tavsiyemiz özellikle Mira yay sitemidir ki yay sistemi hem sert hem de yatağın neresine baskı uygularsanız uygulayın yay tepki verecektir  dolayısıyla ağırlığı yayarak mukavemet sağlayacaktır.

 

MobDizayn web sitesi olarak yaylı yatak alırken nelere dikkat etmeliyiz bu konuyu incelemiş ve bilgilerimizi paylaşmış olduk. Bu konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi paylaşabilir yatak önerisi almak için yorum yapabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ahmet uslu 04 Mart 2012

Merhabalar google dan rast geldi bu site yatak konusunda oldukça açıklayıcı bilgiler sunmuşsunuz tebrikler.

Editör 04 Mart 2012

Teşekkürler

balevim 05 Mart 2012

Acaba bu bilgileri kendi bloğuma kaynak olarak sizi göstererek ekleyebnilirmiyim ?

Editör 05 Mart 2012

Evet kaynak gösterirseniz bu mümkün olabilir. Sağ altta ki ikonda gördüğünüz gibi yazılarımız uluslararası creative commons lisanslıdır. Bu sebeple kaynak gösterdiğinizde iznimiz olmalıdır ve kaynak linkini koymanız gerekmekte.

Başlıklar: ,
 
Bumerang - Yazarkafe
 
İlk Yardım !

İlk Yardım !

0
0
1 Mayıs, 10:50
Çocuklar Da İletişim Sorunu !

Çocuklar Da İletişim Sorunu !

0
0
30 Nisan, 10:26
Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

0
0
29 Nisan, 14:28
Taşların Gücü !

Taşların Gücü !

0
0
28 Nisan, 11:35
Evinizde Bir Yazar Var !

Evinizde Bir Yazar Var !

0
0
26 Nisan, 13:14
Dekoratif Kabaklar !!

Dekoratif Kabaklar !!

0
0
25 Nisan, 17:48