Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Yandex Google’ın yapamadığını yaptı!

Dünyanın en gözde arama motoru olan Google’ın birçok özelliğini duymuştuk, belki de kullanmıştık. Ancak Yandex firmasının yaptığı son atılımdan sonra Google’n da atılım yapması beklenebilir. Peki Google ‘ın yapamadığı bu özellik ne? Gelin beraber bakalım..

23 Mart 2012 tarihinde Moskova’da Yandex merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında Yandex’in yeni servisleri tanıtılmıştı. Bu firma Rusya kökenli olup geçtiğimiz yıl Türkiye’ye açılan firma artık kullanıcılara arama satırında ismini yazdıkları bir şarkıyı anında dinleme hizmeti sunuyor.

Türkiye 35 milyon internet kullanıcısı ile büyük bir pazar haline gelmiş aynı zamanda %68 hızla büyümeye devam etmekte ve 4 milyardan fazla Türkçe internet sayfası bulunmaktadır.Bu durum da arama motorlarının Türkiye’deyeni ufuklar aramasını sağlamaktadır.Yandexfirmasında sadece Türkçe arama motoru içinTürkiye’de 50 Rusyada 100 geliştirici  çalışmaktadır.

Yandex Türkiye’de şu anda web, resim, video ve haber arama, e-posta, trafik bilgisi, web master’lar için özel hizmetler, reklam ve farklı diller arasında çeviri hizmetleri sunuyor. Şu anda sitede arama yapan ziyaretçi sayısı 1,2 milyon civarında.

Son olarakta Yandex mobil platformlar, akıllı telefonlar için de bir mobil aram eklentisi sunuyor. Bu servisin Android işletim sistemi üzerine şuan geliştirilmekte olduğunu söyleyen firma ek olarak Türkçe sesli arama sistemi üzerinde de çalıştıklarını bildiriyor. Yandex dünyada global olarak arama yapıp arama sonuçları sunabilen üç arama motorundan biri.Yeni sunduğu bu farklı özelliği ile Yandex kendini bir kez daha kanıtlamış olduğu gözler önünde..

4 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir