İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Seksenler Dizisi Dekorasyonu

Dizi Dekorasyonları, Manşet 4 Şubat, 17:41'de eklendi

Dizi dekorasyonları hem ilgi çekici hem de dekoratif fikir sunması açısından oldukça önem arz eden bir olgu çünkü milyonların izlediği dizilerde dekorasyon sunumu mühim bir olgudur. Uzun bir aradan sonra biz de bu olguyu irdelemeye Seksenler dizisi ile devam ediyoruz.

IMG_0267

Tabi Seksenler dizi dekorasyonunu ele aldığımızda en yaygın kullanılan sahne Fehmi(Rasim Öztekin) abimizin evine odaklanmaktayız. Seksenler dizisi adından ileri geldiği gibi o yılların eşyaları, yaşam biçimleri ve anlayışlarını taşıyor ekranlara. Şimdilerdeki gibi petek ve kombi ısıtması yerine kömür ve odun ateşinde yanan sobalar ve üzerinde mis kokusu eşliğinde kestane kavurması, cızırtılı radyo ve siyah beyaz televizyonlar ile dolaplı şaşalı kanepeler seksenli yılların unutulmazlarından.

IMG_0406

Bütün saydıklarımız dizide fazlasıyla ve ziyadesiyle yer almakta bize de keyifle izlemek kalmakta. Doğal olarak seksenli yılların havasını yaşatmak adına dış mekan düzenlemesinde olduğu gibi, iç mekanı da klasik diye tabir ettiğimiz mobilya ve aksesuarlarla dizayn edilmesi gerekiyordu. Dekorasyonda kullanılan iskandinav tarz; sandalye, koltuk, masa ve sehpalarda sözkonusu.

IMG_0741

Genellikle dizilerde çekim açısının iyi olması adına salonda tv merkezli bir koltuk yerleşimi uygulanıyor, bunu avrupa avrupa dizi dekorasyonu ve çocuklar duymasın dizisinde görmekteyiz. İskandinav kol modelli kanepelerin meşhut olduğu bir dönem seksenli yıllar ki dizi de diğer karakterlerin evlerinde de bunu görmek mümkün. Dizinin mobilya sponsoru el işi mobilyacılıkta söz sahibi başarıl Erdoğan Turgut firması ancak hangi modelin bizzat kullanılıdğı konusunda bilgi vermiyoruz.

Şimdilerde üç boyutlu, su geçimeyen gibi özelliklerle kullanıma sunulan duvar kağıtları belli bir bölümde lokal dekorasyon çalışmalarında kullanımı daha yaygın ancak dizide gördüğümüz üzere evin bütün duvarları duvar kağıdıyla kaplı ve o dönemlerde çekilen filmlerde de dikkat ederseniz duvar kağıdı oldukça moda.

IMG_5421

Orta sehpa, ütü masası ve yemek masası malzemelerinde hep ağaç kullanılmış. Bu o dönemlerde maliyet açısında avantajlı olurken kullanım açısından da doğallık sunmakta. Masa üzerinde cam küllükler oldukça meşhurmuş ve aman mobilyalar çizilmesin hem de güzel görüntü olsun diye dantel örnekler altlık yapılmış.

Dikkat edin kırlent kumaşlarına biraz patchwork ve biraz da günümüz soft kumaşlarına yakın durmakta bu da demek oluyor ki tarih sarmal bir dögü.

Kanepelerde genellikle mor ve türevleri renklerle kombine edilirken kadife kumaş dönemin tarzını oluşturmakta. Büyükçe tablolar bu dönemde oymalı ve ağaç çerçeveli olurken bu esintiyi doksanlı yıllara dek hissetmektesiniz.

IMG_6528

Bu dönemde ve dizie kullanılan mobilya modellerinde sürgü kapak gündemde olmadığı için genellikle menteşe kapak tercih edilmekte. Yine beyaz lake boyama takımlarda da mat bir bryazlık söz konusu. Bunun yanında beyaz mobilyalarda da eskitilş ürün kullanılması gerekçilik ve görsellik açıdanda doğallık katıyor.

Bu tarzda mobilyaları sizde temin edebiliyorsunuz ancak fiyatları dudak uçuklatan cinsten. Mudo Concept, Kervan ve Tepe Home da bu tarz mobilya ve hemcinslerini bulmanız mümkün.

Birde bu güzel dizinin en beğenilen müziklerinden güzel bir klibin videosunu da sizlerle paylaşalım


Seksenler dizisi dekorasyonu ve mobilyalarını değerlendirmiş olduk, genel modelleme klasik dekorasyon biçimi ve nedense şimdilerde buna bir dönüş sözkonusu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
Beğendiğiniz Kitap

Beğendiğiniz Kitap

0
0
25 Nisan, 14:22
Şapka Tasarımcısı

Şapka Tasarımcısı

0
0
24 Nisan, 15:31
Basit Dekorasyon İpuçları

Basit Dekorasyon İpuçları

0
0
19 Nisan, 15:51
Mıknatısın Gücü !

Mıknatısın Gücü !

0
0
18 Nisan, 12:15
Mevsim Salatası !

Mevsim Salatası !

0
0
17 Nisan, 10:53
Kozmetik De Dekor !

Kozmetik De Dekor !

0
0
16 Nisan, 14:06
Dikiş Çalışması !

Dikiş Çalışması !

0
0
16 Nisan, 11:40
Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

Gazete Mi Yoksa Top Mu ?

0
0
15 Nisan, 09:55
Duvar Rengi Kararsızlığı

Duvar Rengi Kararsızlığı

0
0
16 Mart, 16:55