Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Odanıza Göre Halı Seçimi

Halı kültürümüze yerleşmiş gelenksel dekorasyon malzemelerimizden ve mekanın prestijli havasını oldukça etkileyen önemli bir metamız. Bu noktada halının seçimi ve kullanımı önem arz eden bir olgudur. Bizde bu olguyu biraz irdeleyelim ve aklınızdaki sorulara bir cevap bulalım istedik.

salon için halı

Renk bazında halı seçimi: Mekanda kullanılacak olan halının rengini belirlemeden önce evinizin ve halının kullanılacağı odanın dekoratif stilini belirleyin. Daha sonra ihtiyacınıza uygun renkleri tercih edin. Eğer zeminin ön plana çıkmasını istiyorsanız halıyı nötr renklerde seçin. Ya da mobilyalarınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız gri tonlarında bir halı tercih edin. Çok kullanılan mekan, antre ve salon gibi bir yerde ise koyu renklerde tercih edin.

oturma-odası-işçin-halı

Kullanım şekline göre halı seçimi: Çok kullanılan salon gibi mekanda küçük desenli karmaşık desenlerde modellerden tercih edebilirsiniz bu kiri kamufle edecektir ancak büyük desenli halılar kiri daha çok belli edecektir.

Mutfakta da aynı şekilde tercih edilirken halının silinebilir özellikte olmasına dikkat edebilirsiniz. Antre lerde de salondaki kriter geçerlidir.

mutfakta halı

Çocuk ve bebek odasında ise kaymayan özellikte halı tercih etmelisiniz aksi halde yaramazlar enerjisiyle halıda düşebilirler :) Birde buradaki halının yumuşak yüzeyde olmasıda düşmelerde koruyucu etkiye sahip olacaktır tabi en önemlisi anti bakteriyel ve anti alaerjik özellikte olmasını mümkün olduğunca tercih etmelsiniz.

bebek-odası-için-halı-seçimi

Yatak odasında kullanacağınız halı stili ise pamuksu yumuşak yüzeyli olmalıdır bu sevecenlik ve doğlallık katacaktır.

 

 
2 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir