İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

MODEF Fuarı Ardından Sektörel Analiz

Haberler 8 Nisan, 15:44'de eklendi

Mobdizayn, mobilya ve dekorasyon sitesi olarak bu hafta sonu İnegöl Mobilya Fuarındaydık. Hafta sonu olması ve havanın da güzel olmasının etkisi ile fuara (özellikle perakende) ilgi yeterli düzeydeydi. Ancak uluslararası düzeyde yani ihracat odaklı müşteri potansiyeli ise sorgulanır düzeydeydi bunun sebebi ise Anadolu’nun diğer illerinde de benzer fuarların aynı tarihlerde gerçekleştiriliyor olmasının etkisi var diye düşünüyoruz.

modef-2013

Fuarda yeni sezon mobilya modellerini inceledik, genel stil aklımızda oluştu ve katılımcılardan fikirler edindik. Tabi İMOB fuarında aslen yeni tarz anlayışı hayli oturmuştu ancak bu fuarda dikkatimizi çeken İnegöl mobilyasının yeni dönemde ahşap ağırlıklı ve ahşap görürümlü suntalam ürünlere ağırlık verilmiş olmasıydı.

MODEF-2013-İNEGÖL

2011 ikinci çeyreğinde avangartla beraber lake hakimiyetini görüyorduk ancak son fuarda ahşap kaplama ve benzeri modern ürünler hakimiyetini kazanmış gibi. Koltuk modellerinde ise yeni arayışlar var.

Fuar katılımcılarından,

Novita: Fuara ilgi fena değil beklediğimiz kadar hareketli geçiyor mobilya sektörümüz her geçen süre de ilerliyor.

Litani: İhracat odaklı gezenlerde mevcut ancak daha çok perakende müşteri geziyor.

Bursalı perakendeci mobilyacılar biraz sitemli.

Aldığımız izlenimler doğrultusunda fuarın amacını aştığını ve perkende ruhuna sıkıntı verdiğini dile getiriyor bazı perkendeci firmalar. Aslına bakarsanız İnegöl, mobilyanın kalbi olma konumunda hızla ilerliyor evet ama bir yılda iki ayrı fuarın yapılması fuarın ruhuna da aykırı bir iş. Zaten diğer fuara da expo (ihracat) takısı konulmuş bu da demek oluyor ki mayıs fuarı perakendeye yönelik.

Bursa da mobilya sektörü iki ayaklı bir kombinasyondur. Üretim İnegöl, satış ve pazarlama ise Bursa dır. İnegöllü firmalar üretir Bursalı firmalar ise bunu pazarlar ve satar yani daha çok hizmet ayağıdır işin. Hal böyle olunca perakendeye yönelik bir hafta süren bir fuarın üretim merkezinde yapılması, perakende firmaları küstürmekte, sıkıntıya düşürmekte ve perakende-üretici arasındaki bağlamı aşındırmaktadır.

Bizim düşüncemiz senede iki fuar olacağına İMOB imkanlarında, profesyonel ve daha güçlü bir tek MODEF fuarı yapılsa ve ihracat hedefli olsa çok daha doğru olacağı yönündedir. Tabi aldığımız izlenimlerde bu yönde ve paralel. Son olarak biz de bütün katılan firmalara ve perakendeci mobilyacılara iş rastlığı diliyoruz.

2013 MODEF Fuarında ilgi gören mobilyalar

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

 
Bumerang - Yazarkafe
İlk Yardım !

İlk Yardım !

0
0
1 Mayıs, 10:50
Çocuklar Da İletişim Sorunu !

Çocuklar Da İletişim Sorunu !

0
0
30 Nisan, 10:26
Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

0
0
29 Nisan, 14:28
Taşların Gücü !

Taşların Gücü !

0
0
28 Nisan, 11:35
Evinizde Bir Yazar Var !

Evinizde Bir Yazar Var !

0
0
26 Nisan, 13:14
Dekoratif Kabaklar !!

Dekoratif Kabaklar !!

0
0
25 Nisan, 17:48