Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Mobilya Malzemesi: Sunta ve MDF

SORU : Mobilya alırken, farklı farklı malzemelerden ürünler yapıldığını görüyorum. Sunta ve Mdf malzemeler ön plana çıkıyor. Bunlar arasındaki fark nedir? Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Ayşe Gedikli

CEVAP : Ayşe hanım dile getirdiğiniz soru aslında birçok kişinin aklında yer eden sorunsallardan biri bu açıdan çok güzel ve okuyanlarca da faydalı olacak bir soru bunun için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Sunta ile mdf arasında ki fark konusunda aslında çok detaylı bir inceleme 16.01.2012 tarihli www.mobdizayn.com/mobilya-da-sunta-ile-mdf-arasindaki-fark  linkindeki yazımızda mevcut ancak burada kısaca dile getirecek olursak sunta ve mdf malzemeleri arasında hem fiyat hem de dayanıklılık arasında bir farklılık vardır.

Ancak mobilyalarda direkt olarak ham sunta ya da ham mdf malzeme kullanılmıyor dolayısıyla sunta lam malzeme ile kaplanarak mdf ile arasındaki dayanıklılık açığını ileri derecede kapatıyor. Zaten piyasadaki ürünlerin yarısından fazlasını suntalam malzemeli mobilya modelleri oluşturuyor ki dayanıksız ve güven vermeyen bir malzemeyi kullanma riskini firmalar da göze alamayacaktır.

Buradan hareketle suntalam hem mukavemet açısından hem de herhangi bir neme karşı kaplaması ile daha dayanıklı hale gelmiştir hatta mdflam mobilyaya göre daha eknomik olmaktadır. Tabi burada dikkat edilmesi gerekenler var;

  • Suntalam kalınlığı 18cm den az olmamalı.
  • Malzeme E1 standarlarında ve birini kalite olmalı.
  • Bağlantı sistemleri “blum gibi” direkt ağaca vida atmayı çok fazla gerektirmemeli.

Umarız cevabımız sizin için faydalı olmuştur herhangi bir sorunu veya yanıtınız olursa aşağıdaki yorum kutularından da dileklerinizi belirtebilirsiniz esen kalın.

Editör

 
2 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir