Mobilya da Sunta ile MDF arasındaki Fark

Yazar 16 Ocak 2012

Mobilya almaya karar verdiğimiz zaman sunta ile mdf arasındaki fark araştırma aşamasında karşılaştığımız kulaktan dolma bilgilerle yoğrulan bir sürüncemedir. Şimdi bu sorunun sürüncemeden çıkıp daha tutarlı bir bilgiye ulaşması adına bir çalışma yapalım.

Günümüz teknolojisi her geçen gün daha da ilerlerken mobilya sektörü de bu değişimin nimetlerinden yararlanıyor. Daha önceki zaman dilimlerinde şuan için eskitme mobilya diye tabir ettiğimiz mobilyalar ham mdf ve ham sunta üzerine kaplama ya da boyama sistemi ile imal ediliyordu. Bugün kullanılan bağlantı sistemleri yerine daha farklı yöntemler yani tutkal yapıştırma, geçme ve çivi ile çakma yöntemleriyle parçalar bir araya getirildikten sonra kapak ya da kenar ksısımlara el işçiliği ile verilen şekillerle son buluyor ve üretim aşaması tamamlanmış oluyordu. Dolayısıyla ham mdf dayanıklı iken ham sunta ile yapılan mobilyalar ufak bir rutubette mukavemetini yitirmesinden dolayı daha dayanıksız olarak görülmektedir.

Mutfak gibi rutubetin yoğun olduğu mekanlarda marangozlar mobilyaları tabi ki mdf ile yapma tercihini kulalnırlar. Sunta eskitme mobilyalar ise rutubetli bir evde şişmeye maruz kalır, yapıştırmaları atar ve bağlantıları kendiliğinden sökülmeye başlar ve mobilya dan artık gıcırtıları duymaya başlarsınız. Rutubet ve nemin olmadığı yalıtımlı evlerde sunta eskitme mobilyanın kullanıldığını varsaymış olsak yanlış kullanıldığında kapaklar vurulduğunda, mobilya yı ittirerek sürüyerek yerini değiştirdiğimizde bu sefer de çatlamalrla karşılaşabiliriz.

parlak suntalam

Sunta ve MDF mobilya ile Suntalam ve MDF lam mobilya arasındaki farklar.

Teknolojini gelişmesi ile birlikte maliyetlerin düşürülmesi ve daha fazla kazanç sağlamak adına bulunan yeni ürün ve sistemlerle eskitme mobilyalar yerini modern mobilyalara, modern mobilyalar da modüler mobilyalara ve en nihayetinde neoklasik dediğimiz avangart(avangarde) yeni klasik mobilyara bırakmıştır.

Eskitme mobilyalar ham sunta ya da mdf üzerine ince kaplama ile ya da boyama ile mobilya üretiliyordu. Yeniteknolojilerle daha dayanıklı ve seri üretilmesi kolay olan suntalam ve mdflam malzemeleri ile mobilyalar evrim geçirmiş oldu. Üretimde kullanılan teknolojik CNC makinaları ile suntalam ve mdflam tabakaları şekilden şekile girebilir oldu, sonuçta daha estetik, daha göze hoş gelen ve daha dayanıklı mobilyalar vitrinlerde yer bulmaya başladı.Bildiğimiz gibi sunta ince talaş parçacıkları iken mdf toz halinde bir yapıya sahiptir ve daha yoğundur dolayısıyla daha dayanıklı bir yapıdadır ancak lam kaplama parçacık talaşın suntanın üzerine koruyu tabaka şeklinde konumlaşarak mukavemetini arttırmıştır. Suntalam ana düzeyde lam tabaka kaplıyken kenar ksıımları pvc bantla özel makinelerle yüksek sıcaklık değerlerinde yapıştırılark üretilmekte ve mobilya toplanmaktadır, bu yeni sistemle birlikte mobilya rutubete daha dayanıklı ve yeni bağlantı sistemleriyle daha mukavemetli bir hal almışlardır.

mdflam

Günümüz teknolojisinde üretilen suntalam mobilyalar daha mukavemetlidirler ve mdflam ya da mdf mobilyalara göre daha uygun fiyata sahiptirler. Mdf malzeme ile üretilen mobilyalar ahşap kaplama ve mdf üzerine lake boyama tekniğiyle daha estetik ve prestijli aynı zamanda dayanıklı bir hal almışlardı. Mdf kaplama ve lake mobilyalar görünüş açısından mükemmel durmalarının yanısıra oldukça dayanıklıdırlar. Suntalam mobilyalar da ham sunta ile üretilen mobilyalara göre daha dayanıklı ve daha zariftirler ayrıca mdf mobilyalara göre daha uygun fiyatlara alınabilirler.

suntalam

Şu hususa dikkat edilmesi gerekir; Mobilya alırken kullanılan suntalam ve mdflam ın E1 KALİTE STANDARTLARINDA olması gerekir. E1 kalite standardı üetilen malzemenin talaş ve talaş parçalarının bir arada tutunmasına yarayan yapıştırıcıcnın insan sağlığını kötü yönde etki edecek bir malzeme olmaması gerekir ayrıca ANTİKANSOROJEN olması gerekir. Mobilya alım sırasında bunu muhakkak sorunuz zaten kendine güvenen mobilya mağazaları ve firmalar bunu müşterilerine anlatatrak satışlarını uygulayacaklardı. Peki bunu müşteriler anlayabilirler mi?. Tabiki da anlayamayız çünkü üretim aşamasını an be an takip edemiyoruz bunun için satın alacağımız mobilyacıya güvenmemiz şarttır. Kaliteli bir mobilya ortalama fiyatları bellidir ancak ortalamaya göre afaki bir fark varsa burada ilk önce sorgulanması gereken malzemenin kalınlığıdır ki ara geçme ve raflarda 18mm yan dikme lerde 22mm kalınlık en ideali ve mukavemetli olanıdır. Bu standartlarda bir mobilya ortalama 2.500.00 TL ve yukarısında dır. Ortalama fiyatlar da mobilya da kullanılan iç aksam, rafların sıklığı ve çekmecelerde kullanılan sistemlere göre değişmektedir.

 

Sonuç Olarak.

Mobilya almak için araştırma içindeyseniz ve kulaktan dolma sunta alma mdf al diyenler oluyor ve aklınız karışıksa bir mobilyanın içinden gelen biri olarak bu bilgilerin çok tutarlı olmadığını söylemek istiyorum. Yeni sistemde E1 standartlarında suntalam mobilya yerinden oynatılmadığı sürece, bilinçli kurulup söküldüğü sürece ve aşırı rutubette bulunmadığı sürece oldukça dayanıkldır ancak suntalam masa üzerine su dökülür ya da masa ıslanır kurutulmazsa uzun zaman sonra pvc kısmından mobilyanın şiştiğini görürsünüz tabi mdflam mobilyanında daha uzun zaman sonra şiştiğini görürsünüz çünkü mobilya suyu sevmez. :) Umarım bu bilgiler mobilya almanızda kafa karışıklığınızı bir nebze olsun giderir, hayırlı günler dilerim.

 

Editör

MobDizayn web sitesi Editörü olarak makalelerimizi en özgün bir biçimde tecrübelerimizle ve tutarlı kaynaklardan yararlanarak yayımlıyoruz. Mobilyadaki tecrübemizi görsel zevkimizle buluşturuyoruz, MobDizayn'da keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...

FACEBOOK HESABINIZ İLE CEVAP YAZIN

27 YORUM YAPILDI

 1. nalan sekman

  10 Kasım 2013 at 01:34

  Peki sallanabilen bir besikte mdf veya suntalam olması çok farkeder mi çok mu dayanıksız olur suntalam olan beşik

  • Editör

   10 Kasım 2013 at 13:50

   Nalan Hanım sallanan bir beşiğin sunta ya da mdf malzemeden meydana getirilmiş olmasından ziyade sallanmasını sağlayan sisteme bakmak gerekir. Estetik açıdan göze hoş gelen ve özellikle yeni doğan bebekler için yapılan küçük beşiklerde sallanma sistemi daha basittir ve masife mukavemet eder. Böyle bilyelerin ve ya vida geçmenin direkt ağacı aşındırdığı durumlarda mdf ya da masif olması tabiki tercihimizdir.
   Ancak küçük karyola ya da uzayabilen karyola beşik modellerinde sallanma aparatı sunta ya da mdfyi aşındırmayacak şekilde olmaktadır. Dolayısı ile bu durumda sunta ya da mdf olması dayanıklılık açısından çok bir şey değiştirmeyecektir. Esenlikler..

 2. JOJO GONCEER

  02 Aralık 2013 at 15:15

  İyi günler;

  Suntalam LAKE boyanırmı? boyası kalıcı ve dayanıklı olurmu?

  Saygılarımla
  Jojo GONCEER

  • Editör

   02 Aralık 2013 at 23:26

   Şöyle ki lam kaplanma sunta ayrıca lake boyama işlemine tabi olamaz ancak ham sunta lake boyanabilir ve kenarları pvc yapıştırma olur. Aynı ham mdf deki lake mukavemeti ham sunta boyamada da elde edilebilir.
   İnşallah bu sizin için faydalı bir cevap olmuştur esenlikler..

 3. üsküdar

  14 Şubat 2014 at 18:46

  Merhaba ben yatak odası almayı düşünüyorum ancak kiracı olacağımız için mdf bir ürünmü tercih etsem yoksa suntalam mi bilemedim. Taşınma aşamasında hangi ürün daha sağlıklı olacaktır?

  • Editör

   14 Şubat 2014 at 19:02

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyoruz.

   Güncellenen mobilya bağlantı sistemleri ile artık bileşenler direkt sunta ya da mdf malzemeye temas etmiyor. Blum bağlantı gibi metaryeller ile aparatlar bağlantıyı sağlıyor. Buradan hareketle yeni panel mobilyaların sökülmesi ve kurulmasında avantaj konusunu mdf ya da sunta olmasının bir etkisi yok.

   Taşınma durumunda asıl önemli olan mobilyanızın bilir kişi tarafından sökülüp kurulmasıdır ve bu çok önemlidir. Aksi halde baplantı sisteminin gevşetilmesi söz konusu olur ise ozaman mdf de olsa sunta da olsa mobilyanız zarar görür.

   Önemli olan güvendiğiniz ve referans verilen bir yerden mobilyanızı almanız çünkü E1 standartlarında 1.kalite bir suntalam mobilyanın rutubetsiz bir ortamda mukavemeti oldukça iyidir. Sonuç olarak sizin kurulum ve taşınma aşamasında bilirkişilerden destek almanız mühimdir. Ürün de birinci kalite malzeme kullanılmış ise ozaman herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Esen kalın…

   • üsküdar

    15 Şubat 2014 at 22:40

    Çok teşekkür ederim.

    • Editör

     16 Şubat 2014 at 08:27

     Rica ederiz umarız faydalı olmuştur.

 4. MEHMET

  11 Mart 2014 at 15:08

  Merhaba mdflam ile suntalam arasındaki farkı nasıl anlarız.Mesela mobilyacı mdflam diye satıp bize suntalam gönderirse nasıl anlarız

  • Editör

   11 Mart 2014 at 15:40

   Lam malzemeli bir mobilyanın MDF ya da SUNTA olduğunu anlamamız için kenar PVC yapıştırılan yerini kaldırmamız gerekir. Lam malzemelerde tabakanın kenarları da pvc yapıştırma yapıldığı için sunta ya da mdf olduğunu anlamamız mümkün değil bunu ancak pvc yapıştırılmayan açık bir kenar var ise anlayabiliriz. Bu noktada satıcıya olan güven oldukça önem arz eder.

BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>