Mobilya da Sunta ile MDF arasındaki Fark

By on 16 Ocak 2012

Mobilya almaya karar verdiğimiz zaman sunta ile mdf arasındaki fark araştırma aşamasında karşılaştığımız kulaktan dolma bilgilerle yoğrulan bir sürüncemedir. Şimdi bu sorunun sürüncemeden çıkıp daha tutarlı bir bilgiye ulaşması adına bir çalışma yapalım.

Günümüz teknolojisi her geçen gün daha da ilerlerken mobilya sektörü de bu değişimin nimetlerinden yararlanıyor. Daha önceki zaman dilimlerinde şuan için eskitme mobilya diye tabir ettiğimiz mobilyalar ham mdf ve ham sunta üzerine kaplama ya da boyama sistemi ile imal ediliyordu. Bugün kullanılan bağlantı sistemleri yerine daha farklı yöntemler yani tutkal yapıştırma, geçme ve çivi ile çakma yöntemleriyle parçalar bir araya getirildikten sonra kapak ya da kenar ksısımlara el işçiliği ile verilen şekillerle son buluyor ve üretim aşaması tamamlanmış oluyordu. Dolayısıyla ham mdf dayanıklı iken ham sunta ile yapılan mobilyalar ufak bir rutubette mukavemetini yitirmesinden dolayı daha dayanıksız olarak görülmektedir.

Mutfak gibi rutubetin yoğun olduğu mekanlarda marangozlar mobilyaları tabi ki mdf ile yapma tercihini kulalnırlar. Sunta eskitme mobilyalar ise rutubetli bir evde şişmeye maruz kalır, yapıştırmaları atar ve bağlantıları kendiliğinden sökülmeye başlar ve mobilya dan artık gıcırtıları duymaya başlarsınız. Rutubet ve nemin olmadığı yalıtımlı evlerde sunta eskitme mobilyanın kullanıldığını varsaymış olsak yanlış kullanıldığında kapaklar vurulduğunda, mobilya yı ittirerek sürüyerek yerini değiştirdiğimizde bu sefer de çatlamalrla karşılaşabiliriz.

parlak suntalam

Sunta ve MDF mobilya ile Suntalam ve MDF lam mobilya arasındaki farklar.

Teknolojini gelişmesi ile birlikte maliyetlerin düşürülmesi ve daha fazla kazanç sağlamak adına bulunan yeni ürün ve sistemlerle eskitme mobilyalar yerini modern mobilyalara, modern mobilyalar da modüler mobilyalara ve en nihayetinde neoklasik dediğimiz avangart(avangarde) yeni klasik mobilyara bırakmıştır.

Eskitme mobilyalar ham sunta ya da mdf üzerine ince kaplama ile ya da boyama ile mobilya üretiliyordu. Yeniteknolojilerle daha dayanıklı ve seri üretilmesi kolay olan suntalam ve mdflam malzemeleri ile mobilyalar evrim geçirmiş oldu. Üretimde kullanılan teknolojik CNC makinaları ile suntalam ve mdflam tabakaları şekilden şekile girebilir oldu, sonuçta daha estetik, daha göze hoş gelen ve daha dayanıklı mobilyalar vitrinlerde yer bulmaya başladı.Bildiğimiz gibi sunta ince talaş parçacıkları iken mdf toz halinde bir yapıya sahiptir ve daha yoğundur dolayısıyla daha dayanıklı bir yapıdadır ancak lam kaplama parçacık talaşın suntanın üzerine koruyu tabaka şeklinde konumlaşarak mukavemetini arttırmıştır. Suntalam ana düzeyde lam tabaka kaplıyken kenar ksıımları pvc bantla özel makinelerle yüksek sıcaklık değerlerinde yapıştırılark üretilmekte ve mobilya toplanmaktadır, bu yeni sistemle birlikte mobilya rutubete daha dayanıklı ve yeni bağlantı sistemleriyle daha mukavemetli bir hal almışlardır.

mdflam

Günümüz teknolojisinde üretilen suntalam mobilyalar daha mukavemetlidirler ve mdflam ya da mdf mobilyalara göre daha uygun fiyata sahiptirler. Mdf malzeme ile üretilen mobilyalar ahşap kaplama ve mdf üzerine lake boyama tekniğiyle daha estetik ve prestijli aynı zamanda dayanıklı bir hal almışlardı. Mdf kaplama ve lake mobilyalar görünüş açısından mükemmel durmalarının yanısıra oldukça dayanıklıdırlar. Suntalam mobilyalar da ham sunta ile üretilen mobilyalara göre daha dayanıklı ve daha zariftirler ayrıca mdf mobilyalara göre daha uygun fiyatlara alınabilirler.

suntalam

Şu hususa dikkat edilmesi gerekir; Mobilya alırken kullanılan suntalam ve mdflam ın E1 KALİTE STANDARTLARINDA olması gerekir. E1 kalite standardı üetilen malzemenin talaş ve talaş parçalarının bir arada tutunmasına yarayan yapıştırıcıcnın insan sağlığını kötü yönde etki edecek bir malzeme olmaması gerekir ayrıca ANTİKANSOROJEN olması gerekir. Mobilya alım sırasında bunu muhakkak sorunuz zaten kendine güvenen mobilya mağazaları ve firmalar bunu müşterilerine anlatatrak satışlarını uygulayacaklardı. Peki bunu müşteriler anlayabilirler mi?. Tabiki da anlayamayız çünkü üretim aşamasını an be an takip edemiyoruz bunun için satın alacağımız mobilyacıya güvenmemiz şarttır. Kaliteli bir mobilya ortalama fiyatları bellidir ancak ortalamaya göre afaki bir fark varsa burada ilk önce sorgulanması gereken malzemenin kalınlığıdır ki ara geçme ve raflarda 18mm yan dikme lerde 22mm kalınlık en ideali ve mukavemetli olanıdır. Bu standartlarda bir mobilya ortalama 2.500.00 TL ve yukarısında dır. Ortalama fiyatlar da mobilya da kullanılan iç aksam, rafların sıklığı ve çekmecelerde kullanılan sistemlere göre değişmektedir.

 

Sonuç Olarak.

Mobilya almak için araştırma içindeyseniz ve kulaktan dolma sunta alma mdf al diyenler oluyor ve aklınız karışıksa bir mobilyanın içinden gelen biri olarak bu bilgilerin çok tutarlı olmadığını söylemek istiyorum. Yeni sistemde E1 standartlarında suntalam mobilya yerinden oynatılmadığı sürece, bilinçli kurulup söküldüğü sürece ve aşırı rutubette bulunmadığı sürece oldukça dayanıkldır ancak suntalam masa üzerine su dökülür ya da masa ıslanır kurutulmazsa uzun zaman sonra pvc kısmından mobilyanın şiştiğini görürsünüz tabi mdflam mobilyanında daha uzun zaman sonra şiştiğini görürsünüz çünkü mobilya suyu sevmez. :) Umarım bu bilgiler mobilya almanızda kafa karışıklığınızı bir nebze olsun giderir, hayırlı günler dilerim.

 

About Editör

MobDizayn web sitesi Editörü olarak makalelerimizi en özgün bir biçimde tecrübelerimizle ve tutarlı kaynaklardan yararlanarak yayımlıyoruz. Mobilyadaki tecrübemizi görsel zevkimizle buluşturuyoruz, MobDizayn'da keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...

51 Comments

 1. n

  12 Eylül 2014 at 00:03

  benim mobilyalarımda mdf ama kenarları çok keskin her defasın da bir sakatlık çıkıyor düzeltebilir miyim acaba

  • Editör

   12 Eylül 2014 at 09:42

   Mobilyalarınız mdf lam ise köşeleri yumuşatmak zor olur. Ancak mdf kaplama ya da boyama ise ozaman kenarlar yumuşatılabilir. Tabi bunun için de ek maliyet gerekecektir.

 2. veysel

  29 Ekim 2014 at 23:22

  ben yatak odası takımı alacağım ancak yer sorunundan dolayı kaldırılıp açılabilen yatak odası takımı bulabilmem gerek sizde mümkünmü

  • Mobdizayn

   30 Ekim 2014 at 22:44

   Veysel bey, yatak odasının ölçülerini verirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz size. Bununla ilgili hemen karyola-yatakodası modeli var. Özellikle dar uzun minimal yatak odalarında başarılı çözümler sunuyor. Onu da değerlendirebiliriz.

 3. selime

  08 Kasım 2014 at 00:41

  Merhaba, yeni tasindigim evin kendi sunta dolabı var.ben güzelce temizledim,birkaç gün sonra baktım kurtlanmis.neden olabilir

  • Editör

   09 Kasım 2014 at 12:28

   Muhtemel sebep Tahta Biti dir ve genellikle serin ve rutubetli mekanda uzun süre kalan mobilyalarda görülebilmektedir. Kullandığınız mobilyalarınız nem ve rutubetten uzak durmalı ve nemli bezle sildiğinizde ardından kuru bezle kurulamalısınız. Bununla birlikte özel formüle edilmiş ilaçlarla müdahale edebilirsiniz. Tahta kurdunun insana bir zararı görülmemekle birlikte mobilya ağaç içinde ilerlemesini sürdürecektir.

 4. MURAT POLAT

  24 Ocak 2015 at 16:26

  İYİ GÜNLER.BİR FİRMADAN GENÇ ODASI TAKIMI ALDIM.E1 KALTESİNDE OLDUĞU SÖYLENDİ.OĞLUMUN YÜZÜNDE 15 DK İÇİNDE ALERJİ YAPTI.ACABA ÜRÜN E1 KALİTESİNDE OLMADIĞI İÇİN OLABİLİRMİ.

  • Editör

   24 Ocak 2015 at 17:52

   Murat bey öncelikle geçmiş olsun Allah şifalar versin.

   Suntalam ve mdf lam malzemelerde sağlığa zaarlı olarak tabir edilen şey lam malzemenin ağaca yapıştırılması esnasında kullanılan yapıştrıcı türüdür. E1 standarlarından olması bu yapıştırıcının sağlık testlerinden geçen bir tür olması demektir.

   Yaşadığınız durum çok spesifik. Şuana dek bu sebepten dolayı alerjik vakaya rastlanmadı diyebilirim. Eğer siz bunun varlığından eminseniz ozaman doktorunuza danışın çünkü rahatsızlığın birçok başka belirli sebepleri olabilir. Eğer gerçekten mobilyanızdan kaynaklı bir rahatsızlık olduğu tespit edilirse lütfen bunu bizimle paylaşın ki biz de tecrübe ederek halkı bilgilendirelim, teşekkürler tekrar geçmiş olsun.

   • murat polat

    24 Ocak 2015 at 18:08

    Cevabınız için teşekkürler.durum tespit ettim.sadece odasında yatınca 15 dk içinde bütün vücudu kabarıyor.sanki kaynar su dökülmüş ve su toplamış gibi.evin herhangi bir yerinde bu olay meydana gelmiyor.odayı 15 gündür devamlı havalandırma rağmen mobilya kokusu geçmiyor.benimde aklıma acaba e1 standartı diye mi sattılar bu ürünleri diye düşünüyorum.ilginiz ve cevabınız için teşekkürler.E1 standartı olup olmadığını tespit eden bir yer varmıdır?

    • Editör

     24 Ocak 2015 at 19:45

     Mobilyalarınızda rahatsız edici bir koku var mı ?

 5. zeynep ata

  19 Mart 2015 at 15:12

  0 yastaki bebegime yatak odasi bakiyorum da mdf mi suntalam mi hangisi tevsiye edersiniz???

  • Editör

   19 Mart 2015 at 18:30

   E1 standarlarında olduğunda mdflam ya da suntalam olması aslında çok fark eden birşey değildir. Önamli olan lam malzemenin yapıştırılması sırasında kullanılan ilacın insan sağlığına olumsuz etki etmeyeceğine dair garantinin olmasıdır.
   Aksi halde suntalam ile mdflam arasında hem görsel açıdan hem de mukavemet açısından ciddi farklar bulunmamaktadır.

 6. Dekor Ustam

  12 Nisan 2015 at 15:00

  Merhaba Banyo mobilyalarınız ile ilgili katalog nerden temin edebilirim.

  • Editör

   14 Nisan 2015 at 15:01

   Katalog starwood ya da kastamonu entegre firmalarının web sitelerinde mevcut. Bununla beraber herhangi bi marangozhane den yardım alabilisiniz.

 7. ramazan

  21 Nisan 2015 at 22:20

  merhaba, sunta ile mdf arasındaki fark başlığını görünce bir ümitle toplumdaki yanlış algıya açıklama yapılmıştır zannettim ancak hayal kırıklığına uğradım.
  Çok kısa ifade ile sunta, rendelme ile elde edilen odun kökenli taneciklerin tutkal ile karıştırılıp preslenmesi ile elde edilir.Mdf ise odundan eldeedilen liflerin aynı şekilde tutkal ile karıştırılıp preslenmesi ile elde edilir.Kullanılan tutkal hem suntada hemde mdf de üre formaldehit yada neme dayanımlı mamüllerde fenol formaldehittir. Tutkal içindeki serbest haldeki formaldehit oranına göre tutkallar

 8. ramazan

  21 Nisan 2015 at 22:58

  e1, e2 olarak normlandırılır.kullanılan tutkal aynı şekilde sunta veya mdf için e normunu belirler.Mobilyanın bullanım alanındaki serbest formaldehit alerjik reaksiyonlar yapabilir.Göz kızarması, yanması gibi.E1 normlu malzemelerde bu reaksiyonlar görülmez diyebiliriz.Ancak piyasada sunta veya mdf üretici firmaların E1 olarak sunduğu ürünlerin ölçümlerini yapamazsınız.Ancak üretici firmalar perforatör ölçüm testleri ile malzeme kalitesini kontrol ederler.Ancak bu denetime tabi değil malesef.Ciddi mobilya üreticileri bu konuyu Kalite standartları gereği sıkı takip ederler.Bu arada avrupada e1 standartından E0 standartına geçilmiştir.Yani serbest fomaldehit sıfır şartı aranmaktadır.
  gelelim suntamı mdf mi iyidir.Bu sorunun cevabı tamamen kullanım yeri ile ilgilidir.Mdf malzeme fiyat olarak suntadan biraz daha pahalıdır.Mahalli mobilyacıların kullanmış olduğu makinalar kabiliyetleri itibari ile mdf malzemeyi daha kolay işleyebildiği için müşteri mdf malzemeye yönlendirilir.Oysaki her iki malzemenin birbirine göre üstünlükleri vardır.Örneğin suntanın vida tutma özelliği mdf den çok daha iyidir.Mdf malzeme neme karşı çok duyarlıdır.Bir kez nem almış ve şişmiş ise nem verdiğindede şişkinliği azalmaz.Sunta daha az şişer.Lake boyalı yizeyler için mdf malzeme tercih edilir çinkü daha az işçilik ve boya malzemesi ile finiş yüzey elde edilir.
  Suntalam veya mdf lam malzemeden mobilya üretirken en temel kalite faktörü kullanılan kenarbant ve yapıştırmada kullanılan tutkaldır.Çünkü nemli ortamlarda nem alma kenarbantın yapışma yerinden ayrılması ile başlar.Kenarbantın ayrılmaması için tutkal kalitesinin ortamdaki nem ve ısıdan etkilenmemesi gerekir.Piyasada kullanılan tutkallar genelde EVA (ETiLENVİNİL ASETAT) 80-90 derece sıcaklıklarda yumuşamaya başlar.Kalorifer peteği gibi yerlere yakın mobilyalar bundan etkilenir.Ciddi firmalar kenarbant yapıştırmada PO (POLİOLEFİN) tutkal kullanırlar.PO tutkal nem dayanımı yüksek ayrıca yumuşama noktası 140 derecelerdedir.Bu tutkal kullanımı biraz daha maliyetli ve teknolojik yatırım gerektirir.

  Özetle kaliteli bir firmanın ürününü almışsanız sunta veya mdf ne kullanıldığının önemi yoktur.Umarım açıklamalarım faydalı olmuştur.

  • Editör

   23 Nisan 2015 at 09:20

   Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyoruz bu yazdıklarınız sitemiz ve takipçileri için çok faydalı olacak

Cevay Yazın Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir