Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Soru: 2014 yazında düğünüm olacak. Şimdiden mobilyalara bakmaya başladık. Mobilyada ürün yelpazesi geniş olduğundan dolayı karar vermekte zorlanıyoruz. Mobilya mağazalarına gittiğimizde mobilya seçiminde bizlere yardımcı olacak ipuçları verir misiniz? Karar vermemiz noktasında bu ipuçları çok faydalı olacaktır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Aysel Ömeroğlu

Cevap: Öncelikle birlikteliğinizin başlayacağı cemiyetiniz için sizi tebrik ediyorum şimdiden huzur dolu muhappet dolu birliktelik geçirmenizi temenni ediyorum.

Evlilik telaşı zahmetlidir ama bir okadar da keyiflidir çünkü birlikte olacağınız, hayatınızı paylaşacağınız kişi ile ihtiyaçlarınız için ortak paydada hareket etmek bu zorlu günleri keyifli hale getiriyor. Tabi şimdiden bu telaşa girmeniz de son derece doğal ve bilhassa mobilya alımı için isabetli buluyorum.

Çünkü genel itibari ile bu dönemler mobilya mağazalarının kampanyada olduğu ve teşhir fırsatlarını sunduğu dönemlerdir aynı zamanda ürün teslimat süresini de hesaba katarsak bu zamanda mobilya almanız isabetli olur.

Mobilya dayanıklı tüketim malıdır bu sebeple elbise ve yiyecek alma sıkılığımızla kıyaslandığında pergeli oldukça açık bir değişim süreci vardır ki araştımalarımız onu gösteriyor Türkiye de ortalama mobilya kullanım süresi 10 yıla tekabül ediyor. Sonuçta hemen yenilenemeyecek olan ve belli bir bütçe gerektiren mobilya için kararsız olmak oldukça doğaldır diye düşünüyorum.

Mobilya alma konusundaki kararsız kalmanın en önemli sebebi, acaba daha iyisi çıkar mı?, acaba daha yenileri çıkar mı?, modası hemen geçer mi? tarzında soruların hafsamızda yer tutmasıdır.

Şimdi mobilya alımı için kararsızlığınızı yenecek ipuçları verelim.

  • Öncelikle tarzınızın ne olduğuna karar verin. Bu şekilde yaparak bakacağınız sıkalayı daraltmış olursunuz.
  • Sonrasında eviniz eğer belli ise odanızın şekline ve konumuna göre boyutları konusunda kanıya varın.
  • Alacağınız mobilya modellerinde hangi parçalar size lazım ya da kullanmayacağınız modüller neler onları belirleyin ve ihtiyacınızı elde edin.
  • Koltuk takımında sizin için rahatlık mı, fiyat mı, görsel duruş mu ön planda ona karar verin. Fonksiyonalite ön planda ise sandıklı ve yataklı modeller, rahatlık önemli ise 35 HR sünger koltuklar ya da hem yataklı hem rahat olsun diyorsanız 30 HR ve yataklı koltuklar tercihiniz olmalı.
  • Mobilya mağazasını dolaşırken koltuklara mutlaka oturun ve rahatlığını hissedin, fonksiyonel özellikleri için yardım isteyin.
  • Yatak odanızın alanı geniş değilse sürgü kapılı gardrop tercihini kullanın ve mümkünse özel ölçülü imkanlarını sorun.
  • Genel olarak düğün gruplarına odaklanmak yerine düğün grubunu siz kendiniz oluşturun. Örnek olarak, köşe-ünite-yatak ya da konsol-masa-koltuk-yatak gibi. Bu sizin daha özgür seçimler yapmanızı sağlayacak ve düğün grubu olduğu için iskonto oranlarından yine faydalanabileceksiniz.
  • Son bir tiyo; Genellikle müşteriler adı duyulmuş ulusal markalara servis desteği ve garanti güvenilirliği için tercih ederler. Bu noktada yerel mağazalaşmış çok başarılı perakendeciler de mevcut. Mobilya tercihinizi bu tarz mağazalardan yana da kullanabilir ve daha çok seçeneğe daha kolay ulaşabilirsiniz.

Aysel hanım umarız yazımız sizin için faydalı olmuştur başka herhangi bir düşünceniz olursa yine burada paylaşabiliriz esen kalın.

Editör

 
4 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir