Misafirlerinizi Rahat Ettirmenin Yolları

Evlerimizin en büyük neşelerinden biri misafirlerdir. Ülke olarak en büyük geleneklerimizden biri de misafirperverliktir. Hepimiz misafirimizi en iyi şekilde ağırlamak isteriz. Peki bunun için neler yapmalıyız?

Misafir ağırlamak hepimiz için oldukça önemlidir. Hatta evlerimizde misafire özel tabak,bardak,yastık vb. ürünler barındırırız. Şu son zamanlara kadar birçoğumuzun evinde misafir odaları vardı. Evimize misafir davet ettiğimizde detaylı bir şekilde temizlik yapar, evimiz normale göre daha tertipli dursun isteriz. Ancak evimizin hoş görünmesi için sadece temiz olması yeterli olmayabilir. Bazen ufak detaylar da oldukça önemli hale gelebilir.

misafir

  • İlk izlenimin iyi olması için misafir zile basıp kapının önüne geldiği zaman, kapının önündeki paspas,ayakkabıların düzeni, aydınlatma oldukça önemlidir. Hatta zilinizin çalışması bile önemli olabilir,aksi halde misafirleriniz dakikalarca kapı önünde beklemek zorunda kalabilir.
  • Batıdaki adete nazaran bizde evin içinde ayakkabı giymek sık rastlanan bir durum değildir. Çoğumuz kapıda ayakkabılarımızı çıkartıp terlik giymeyi tercih ederiz. Peki evimize gelen misafirler ne yapacak? Misafirlerimizin ayakkabılarını çıkarttıklarında onları koyabilecekleri bir ayakkabılık,ve hem erkek hem de bayan misafirler için ayrı terlik çeşitlerini evde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
  • İnsanların misafirlikte kendini en rahatsız hissettiği yerlerden biri,belki de en fazlası banyo ve tuvaletlerdir. Misafiriniz gelmeden önce bu alanları temizleyip, temiz bir havlu koymanız ve yeni bir tuvalet kağıdı koymanız misafiriniz izlenimi,konforu için son derece önemlidir.
  • Misafir geleceği zaman hepimiz daha özenle yemek hazırlarız. Yemeğimizi ya misafirimiz gelmeden hazırlamalıyız, yada birlikte hazırlamalıyız bizce. Çünkü biz içeride yemek hazırlarken misafirimizin saatlerce yemek hazırlamanızı beklemesi sinir bozucu olabilir. Aynı zamanda birlikte yemek hazırlamak,daha samimi,keyifli bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Yada sofrayı en azından birlikte hazırlayabilirsiniz.
  • Evin havasının fazla sıcak olması,boğucu olması misafirlerinizi rahatsız edebilir. Yada evin içerisinde sigara kullanılıyorsa misafirinizi oldukça bunaltabilir fakat bunu dile getiremeyebilirler. Bu yüzden evi periyodik şekilde havalandırmak misafirinizi rahatlatabilir.

Konuk Yazar : http://www.evininustasi.com/blog , Blog sitesinin yayın editörü. Özgün yazısı için teşekkür ediyoruz.

Facebook Yorumları

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir