Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Mermer Masa ve Sehpalar

Son dönemlerde tasarım alanında fırtına gibi estiğini bahsettiğim ‘doğala dönüş’ trendi, dekorasyon stilleri ve öğelerini de etkilemiş durumda. Bu organik trendin en gözde parçalarından olan “kütükten eşyalar” hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz

Her yıl Paris’te gerçekleşen Maison&Objet fuarındaki trendler de gösteriyor ki, içerisinde bulunduğumuz hayatı daha iyi ve kaliteli kılmak için, yapaylıktan uzak, doğal malzemelerle oluşturulan dekorasyon tarzını hayatımıza sokmaya başlıyoruz.

Bu trendle birlikte hayatımıza, bir dönemde evlerimizde varlığını şiddetli biçimde sürdürüp daha sonra göz önünden kaybolan mermer masa ve sehpalar da geri dönmüş oluyor.

mermer masa ve sehpa (6)

mermer masa ve sehpa (7)

Şimdi mermeri biraz tanıyalım…

Mermer kalker olarak anılan kireçtaşının metamorfizma geçirmesinden oluşmuş sert bir kayaçtır. Bu genel metamorfizma, oldukça derinlerde şiddetli basınç ve sıcaklığın etkisiyle olur. Mermerin esasını oluşturan kalker kalsit kristallerinin sıkışması sonucu oluşmaktadır.

Türkiye’de çeşitli renk ve desenlerde olmak üzere mermer olarak değerlendirilebilecek niteliklerde kristalin kalker (mermer), kalker, traverten, traverten oluşumlu kalker (oniks mermeri), konglomera, breş ve magmatik kökenli kayaçlar (granit, syenit, diyabaz, diyorit, serpentin vs.) bulunmakta. Bunlar, genellikle dünya pazarlarında üstün kaliteleriyle beğeni kazanabilecek mermer tiplerini oluşturuyorlar.

mermer masa ve sehpa (1)

mermer masa ve sehpa (2)

mermer masa ve sehpa (3)

Bu kadar teknik bilginin yeterli olduğunu düşündüğümden, mermer masa ve sehpaların hayatımıza sunduğu kolaylıklardan da biraz bahsedelim.

  • Suni olmayan görünümü ile huzur veriyor
  • Dayanıklılığıyla kullanım kolaylığı sağlıyor. Su ve ısı geçirmezler. Ahşap masalarda yaşadığımız çizilme ve sıcakla temas ettirmeme stresini kesinlikle yaşatmıyor.
  • Yenilemeye duyduğu ihtiyaç diğer malzemelere göre çok azdır. Uzun yıllar kullanılabilir
  • Temizliği ve bakımı düzenli yapıldığında uzun yıllarca kullanılabileceğinden, yıllanmış olması mobilyalarınıza değer katar.
  • Ulaşılabilirdir. Fiyatları diğer doğal taşlara nazaran daha uygundur.
  • Profesyonel olarak cilalandığı taktirde leke tutmaz.
  • Çok şiddetli olmadığı taktirde, hafif çarpmalara- düşmelere karşı darbe alıp zarar görmezler.

mermer masa ve sehpa (5)

mermer masa ve sehpa (4)

Yazar: Kaya Arslan

http://qhayadesign.blogspot.com.tr/

 
9 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir