Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Lake ve High Gloss Mobilya Arasındaki Fark

Sizden gelen talepler doğrultusunda konularımız değişmeye ve genişlemeye devam ediyor ve bu sefer sık karşılaştığımız bir soruya açıklık getirmek için karşınızdayız.

Mobilya almadan önce hepimizin bildiği gibi bir ön arıştırma mecrası bugün itibari ile internet platformudur. Binlerce mobilya ve dekorasyon sitesi ve milyonlarca bilgi bu platformda bulunmaktadır ancak mobilya konusunda lokalize edilerek, açıklayıcı bilgi kısırlığı, giderilebilmiş değil. Sitemiz ilk açıldığı günden beri ikinci vizyonu olan “mobilya satın alma rehberi” amacıyla paylaşımlara devam etmekte.

Şimdi gelelim konumuza. Bunun öncesinde kısaca bilgi edinmek için sunta ve mdf arasındaki fark isimli yazımıza bir göz atabilirsiniz.

lake mobilya

Lake boya mobilya ile high gloss mobilya arasındaki farklar, malzeme bazlı

Lake uygulaması itibari ile işçilik gerektiren ve üretimi diğerine göre meşakkatli olan bir malzeme biçimidir. İlk önce ham mdf tabaka güzelce zımparalanır (lakenin pürüssüz olması gerekir) sonrasında boya uygulanır. Boya kuruduktan sonra son olarak parlaklığı vermek adına pasta poliş atılır ve işlem tamamlanır.

Hig Gloss malzeme ise fabrikasyondur. Yine mdf malzeme kullanılır ancak fabrikada belli boyutlardaki plaka üzerine presleme yapılır ve parlak mdf tabaka oluşturulur. Üretimi için ek bir sarfiyat gerektirmez ve sadece kesim sonrası mdfnin görünmemesi için pvc yapıştırma uygulanır, delikler delinir ve mobilya üretimine geçilir.

high gloss mdf

Lake ile High Gloss mdf farkının dayanıklılık bakımından karşılaştırılması

Lake boyalı mdf malzeme kullanılan boyanın kalitesi, işçilik ve uygulanan pastapoliş işlemine göre dayanıklılığı değişmektedir. Bu üç ana etken güzellikle uygulandıktan sonra lake boyalı bir mobilyanın kesinlikle dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Nem ve rutubete karşı ağacı çevrelediği için mukavemetini ciddi oranda arttıracaktır. Yine mobilyanın kullanım ömrünü pozitif oranlı etkileyecektir. Ancak bütün bu artılara rağmen lake boyama çizilmeye daha duyarlıdır.

Hig Gloss mdf kullanılan mobilya da en az lake kadar dayanıklıdır. Ana malzeme mdf plak üzerine fabrikada başarılı bir şekilde işlenen pres (birinci kalite lam kaplama) ile birlikte bu malzeme ciddi oranda dayanıklı olacaktır. Nem ve rutubete karşı da başarılı olan bu malzeme sadece kenar pvc den su sızarsa şişme yapacaktır. Ayrıca bu malzeme insan gücü ile kolaylıkla kırılmaz.

Lake ile High Gloss mdf farkının fiyat bazlı karşılaştırılması

Lake hem üretim sürecindeki zaman kaybı, hem de kaliteli malzeme kullanma gerekliliği bakımından daha meşakkatli olan bir uygulamadır bu sebeple daha pahalı olması çok doğaldır. Buradan hareketle tamamı mdf lake boyama bir mobilya yatak oda takımının 3000tl gibi fiyatlara alınabileceği söylenemez.

High Gloss malzeme ile üretilen mobilya da zaman kaybı söz konusu olmaz ancak bugün hemen hemen hiçbir mobilya üretiminde tamamen (ana iskeleti de dahil) high gloss malzeme kullanılmaz. Aksi halde mobilya takımı aşırı ağır olur ve “bence” ana iskeletinde high gloss kullanmak ta abartıdan ibarettir.

Lake ve High Gloss Mobilya da kullanılışı

Her iki malzeme açısından da benzer nitelik taşımaktadır. Bir yatak oda takımı ve yemek oda takımı bütünsel olarak mdf ya da high gloss yapılmamaktadır. Genellikle kapak ksıımlar, çekmeceler ve masa üstü gibi alanlar dışında ana iskelet ve dikmeler suntalam malzemeden üretilmektedir. Bunun en önemli sebebi fiyatın şişmesini engellemek ve mobilyanın aşırı ağır olmamasını sağlamaktır. Ayrıca üretim sürecini hızlandırmak ta bir etkendir.

Lake Avantajları.
 • Lake malzeme itibari ile daha iyi ve prestijli durur.
 • MDF yi tamamen kapladığı için mukavemetlidir
Lake Dezavantajları
 • Çizilmeye daha kolay gelir.
 • Üretim süreci daha yavaştır.
High Gloss Avantajları
 • Üretim süreci hızlıdır.
 • Çizilmeye (lakeye göre) daha dayanıklıdır.
 • Lake gibi parlak bir yüzey sunar.
High Gloss Dezavantajları
 • MDF tabakayı lake gibi tam kaplamadığı için kenar pvc de açma olursa nem e duyarlı olur.
 • Çizildiğinde Lake boya da ki gibi pasta poliş atılarak düzeltilemez.
 • Yenilenemez.
 • Kenar pvc lerinden dolayı lake gibi başarılı durmaz.

[colored_box color=”yellow”]Son Not: Lake boya görünümünü mebran malzeme de de almanız mümkün ancak bu malzeme genelde kalıp dökümü uygulandığı için mobilyada pek tercih edilmez daha çok mutfakta tercih edilir.[/colored_box]

Umarız bu yazı aklınızdaki soruları gidermede yardımcı olmuştur. Aşağıdaki yorum kutularından siz de görüşlerini iletin ya da sorularınız için info@mobdizayn.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

 
24 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir