İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Köşe Koltuk Seçimi

Faydalı Bilgiler, Haberler 21 Şubat, 15:17'de eklendi

Mobilya dekorasyonu konusunda belkide en çok sorulan ve alışveriş sırasında daha fazla zaman harcanan bir sorunsal, köşe koltuk seçimidir. Şimdi bu yazımızda bu konudaki sorunsalları analiz edelim.

Köşe koltuk seçerken önemli kriterler.

  • Ölçü; uzunluk, genişlik ve yön.
  • Tarz; modern, klasik ve casual.
  • Fiyat;

Bu üç önemli kriteri öncelikle kendi isteklerimizle değerlendirirsek önemli bir aşamayı geçmiş oluruz.

İlk değerlendireceğimiz durum şüphesiz tarzımızdır çünkü sonuçta ihtiyaç isteğimizle birlikte oluşmuş olup ne tarz mobilyalardan ve ne tarz dekorasyon stilinden hoşlandığımızı belirlememiz gerekmektedir.

Tarzımıza karar verdikten sonra üzerinde duracağımız diğer şey ise: “- İhtiyacımızı nasıl bir köşe karşılayacak?” sorusuna yoğunlaşmak olmalı.

Öncelikle kullanılacak mekana odaklanın ve diğer metalarıda göz önünde tutarak köşe koltuğu kullanacağınız alanın ölçüsünü alın. Ölçü belirlendikten sonra odanızda kullanacağınız diğer mobilyaların ne olduğuna karar verin.

boston-l-koltuk

Bizim tavsiyemiz, eğer yeriniz genişse ünite-masa-köşe, geniş değilse duvar ünitesi-köşe koltuk şeklinde bir prezentasyon sağlanmasıdır. Ancak unutmayın ki geleniniz yani misafiriniz yoğunsa ve kalabalık bir aileyseniz koltuk takımı her zaman köşeden öndedir.

Evinizde konsept bir mekan oluşturma arzunuz varsa ozaman tavsiyemiz köşe koltuk ve kombinasyonu olacaktır.

Müşterilerin bir de yanıldıkları nokta var, o da L koltuk ve köşe koltuğun değerlendirilmesi. L koltuk köşe koltuktan farklıdır aslında bir bakıma üçlü koltuğun uzantılı versiyonudur ve köşe uzantılarının birine oturulabilirken diğer uzantıda sırt dayama olmadığı için oturuma elverişli değildir. Odanız küçük ve televizyon karşısında ayak uzatmaktan keyif alıyorsanız bir de küçük aile iseniz ozaman L koltuk oldukça kullanışlıdır. L koltuk genellikle yatak özelliği sunduğu için küçük alanda çözümcül olmaktadır yanısıra bazı modellerde sandık özelliği de istifleme açısından bir avantaj sağlar.

Köşe koltuk ise l koltuğa nazaran ebatları itibari ile daha büyüktür ve köşenin her iki uzantısına da oturum mümkün olmaktadır. Geniş odalarda ve salonlarda bu tarzda köşelerin kullanılması tercihimizdir.

Ek olarak odanızda masa sandalye-ünite-koltuk kullanmak istiyorsanız ve 14m²’den küçük bir odanız var ise köşe koltuk kullanmanız ideal olacaktır çünkü ferah bir mekan ve geçiş alanı için oturumda bir koridorun açık olması gerekmektedir.

Köşe koltuk deyince tarz olarak akla gelen ilk şey modern ve spor hareketlerdir ancak klasik bir masanız veya konsolunuz var ise ona ugun olacak en ideal çözüm chester köşe kullanmanızdır. Ancak şimdilerde klasik köşe koltuk çalışmaları olmasına rağmen nedense bizim için başarısız görünmektedir ve ihtişamını kaybetmektedir.

Ölçü önemli bir kriterdir çünkü insanlar odalarında ölçü alırken hata yapabiliyorlar. Özellikle küçük odalarda 240×150 gibi bir ölçü için köşe düşüncesi içinde olanların aslında L köşe aradıklarını alışveriş esnasında fark etmeleri garipsenmemli çünkü görsel hayal esnasında o alana mini bir köşenin sığacağını tasavvur edebiliyorlar oysaki normal bir kanepenin derinliği bile 90cm den fazla iken köşe uzantısının 150cm (sadece 60cm uzantı) istenilerek oturulabilir olmasını düşünmek mümkün değildir.

yataklı-köşe-koltuk

Ölçü alırken dikkat edilecek nokta zemin pervazından ölçü almak ve ideal boşluk (en az 5cm) için pay bırakmak doğru olacaktır.

Diğer bir durum da köşenin yataklı istenilmesi halinde mekanızmalı ya da mekanızmasız olmasıdır. Eğer orta alanı rahat bırakmak istiyorsanız köşe yataklı mekanızmalı tercih edilmelidir. Ya da boş bir duvarınız varsa ve normal zamanlarda orayı değerlendirmek istiyorsanız puf lu bir model tercih edilebilir.

Son olarak köşe koltuk alırken fiyat kriterini de analiz etmemiz gerekir. Fiyat burada bahsettiğimiz kriterlerle orantılı olarak değişmektedir (Tabi öncelikle fiyatı belirleyen koşul malzeme kalitesi ve işçiliğidir).

yataklı-l-koltuk

L koltuk modelleri köşe koltuklara nazaran daha uygun fiyattadırlar ancak fonksiyonalite (sandık, yatak mekanizması v.b.) fiyatlandırma için oldukça etkilidir.

1.Uygun fiyatta bir köşe bakıyoruz…

Bunun için en uygun modeller herhangi bir mekanizmaya sahip olmayan standart 28dn süngerli ithal kumaşlı ve puf ile yatak olabilen modeller en uygun olanlarıdır. Ortalama fiyatları; kullanılan sünger, kumaş, ölçü ve kasa özelliklerine göre 750 TL ile 1100 TL arasında olmaktadır.

2. Ölçümüz 300×190 m dir. Bu ebatlara uygun fonsiyonel bir köşe bakıyoruz…

Bu ölçüler aslında bir köşe değil L koltuk için idealdir ancak 190cm alan 230 üzerinde ise ozaman köşe koltuk dememiz doğru olacaktır. Fonksiyonel istenilen bir köşe için ilk akla gelen yatak mekanizmalı ve sandıklı olmasıdır bunun için sandıklı ve yataklı çok güzel L koltuk modelleri mevcuttur. Bu modellerde fiyatlandırma ise yine kriterlere göre değişir ortalama 1500TL ile 2500 TL arasında olmaktadır.

Bu yazımızda mümkün olduğunca ayrıntıları ile bir köşe koltuk seçimi için gerekli kriterleri ve tavsiyelerimizi sizler için sıraladık ve iki örnek sorunsal ile tamamladık. Siz de köşe koltuk alma telaşına girdi iseniz aklınızdaki soruları hiç çekinmeden aşağıdaki yorum kutusundan ve facebook yorum kutusundan sorabilirsiniz.

Örnek olarak:

  • Ölçülerimiz … odamız .. m² ve odamızda ünite, masa sandalye de var nasıl bir köşe almalıyım ?
  • Ekonomik ve fonksiyonel bir köşe bakıyorum ölçülerimiz… tavsiye edebileceğiniz bir model var mı?
Yorumlar

Yazıya 8 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Güzelevim 21 Şubat 2014

Köşe takımı almaya niyetim vardı. Bu yazıyı okuduktan sonra aklımdaki sorunları büyük ölçüde çözdüm. Değerli yazılarınız için çok teşekkür ederim.

Editör 21 Şubat 2014

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

Trendmobilya 21 Şubat 2014

2014 köşe koltuk takımı trendleri hakkında bilgi verir misiniz?

Editör 21 Şubat 2014

2014 köşe koltuk modellerinde bu sene relax oturum sağlayan ve motorlu relax pozisyonuna imkan veren modeller revaçta. Bunu özellikle 2014 İSMOB fuarında gördük ve mağazalarda da yerlerini alacak gibi. Bir başka sorunuz olursa yine buradayız, yorumunuz için çok teşekkür ederiz..

EK: Relax dediğimiz kısım köşe koltukta bir bakıma üçüncü uzantı yani “u” oluşturacak şekilde ayak uzantısıdır.

sinem öykü erdem 18 Kasım 2014

20.39 m2lik bir salonum var kare kucuk bir masa dusunmekteyim onun dısında bir kitaplık düşünmüyorum hangi ebatlarda bir köşe koltuk bakmalıyım ve yataklı ise ebat ne yataksız puf lu bir modelin çekilmesiyle yatak olarak kullanılabilecek köşe koltuk için ebat ne olmalıdır öneriniz nedir tşk ?

Editör 22 Kasım 2014

Sinem hanım, odanız geniş ancak tam ölçüleri verseydiniz aha aydınlatıcı olabilirdik. İlk aklıma gelen ktaplığı seperatör şeklinde olmasıdır. Böylece masa ile köşe ve yaşam alaınızı ayırmış olursunuz. Muhtemelen köşe ölçleriniz 3.10×2.60 şeklinde düşünülebilir. Ayrıca sizin için rahatlık önemli ise sırt açılır mekanizmalı modelleri tercih edebilişiniz. Tabi fnksiyonellik önemli ise ozaman sandıklı ve yataklı modelleri tercih edebilirsiniz.
Sandıksız modellerde hem sünger kalınlığı daha kalın olur ve HR değeri yüksek olur bu konforu yakalamanızı sağlar. Ancak sandıklı modellerde danste sünger kullanılır ve sert biz zemin sunar.

Hatice 06 Temmuz 2017

Uzanmali kose takimi yaptiracagiz uzun omurlu olmasi acisindan uzanmali kismini sandiksiz yapmamiz onerildi bu konuda acilen bilgi verebilirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurederim…

Editör 10 Temmuz 2017

Katılıyorum her mekanizma ekstra bağlantı parçaları demektir. Bu da mukavemet gerektirir ve sorun olma olasılığını arttırır.

 
Bumerang - Yazarkafe
İlk Yardım !

İlk Yardım !

0
0
1 Mayıs, 10:50
Çocuklar Da İletişim Sorunu !

Çocuklar Da İletişim Sorunu !

0
0
30 Nisan, 10:26
Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

Rahatlama Ve Dinleme Zamanı

0
0
29 Nisan, 14:28
Taşların Gücü !

Taşların Gücü !

0
0
28 Nisan, 11:35
Evinizde Bir Yazar Var !

Evinizde Bir Yazar Var !

0
0
26 Nisan, 13:14
Dekoratif Kabaklar !!

Dekoratif Kabaklar !!

0
0
25 Nisan, 17:48