Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Koltuk Kırlenti Seçimi

Mobilya ve koltuk seçimi süresinde modelin belirlenmesi kadar en az renklerin tecih edilmeside elzem bir konudur. Burada özellikle kombine edilecek koltuk modelinde kumaş ve renk seçimi, koltuğunu kendini göstermesi adına mühimdir o suretle renk belirlerken kırlent seçimi bu sorunsal düğümün çözüldüğü bağdır.

Koltuk kırlent seçimi iki surette ele alınmalıdır, bunlardan birincisi;

Kırlent modelinin seçimi:

Bir koltuk modelini gösterişli yapan kullanılan kumaş renkleridir. İnanın ki aynı koltuk modeline uygulanan farklı renklerde her iki modellemede farklı bir hava ve farklı bir ambians alıyorsunuz bu surette koltuk modeline rengi oturtmak mühimdir. Koltuk modeline rengi belirlediniz bir ek olarakta koltuğun kırlent modeline kafa yormaktasınız.

avangard-koltuk-kırlent

Genel koltuk dizaynına bir gözatın ve hangi tarzda lanse edilmiş olduğuna karar verin ve kırlent modelini tercih edin. Klasik hatlarda koltuklarda taşlı ve bieli kırlentler güzel duracaktır. Bununla birlikte modern tasarımda bir koltukta düz renklerde ve diktörtgen, kare kırlentler tercih edilmelidir.

düze-renk-koltuk

Koltuk keskin hatlardaysa yuvarlark bir kırlent komik duracaktır. Yine koltuğun otorum şekli de önemlidir. Oturduğunuzda bel boşluğu hissediyorsanız dikdörtgen kırlenti bel boşluğu için düşünülebilir.

ahşap-kol-kanepe-kırlent

Ahşap kollu kanepe ve koltuklarda kol dayaması için mutlaka kırlent kullanın. Yeni koltuklarda da artık pileli kırlentler kare hatlarla modern tasarımlarda uygulanmakta.

Kırlent Renginin seçimi:

Bu kırlent modeliyle birlikte düşünülecek bir olgudur. Modern koltukta keskin hatlarda kırlent modelinde çiçek desnli ya da kadife kumaşta kullanmak iyi sonuç vermeyebilir. Bunun yerine soft düz renkte kumaş kaplamak doğru olacaktır.

çiçek-desenli-kırlent

Klasik koltuklarda da kadife tarzında kumaşlar kullanıldığı için genelde tokalı ve düğmeli kırlentler kullanılacaktır burada soft kumaş kullanırsanız kadifedeki gibi büzüşmeleri alamazsınız dolayısıyla koltukta ağırlık hissiyatını alamazsınız.

düz-renk-soft-kumaş

Düz açık renkte bir koltuk kullanacaksanız kırlentiyi koyu renkte tercih edin unutmayın bu önemli, kırlent rengi koltuk ana kumaşına zıt renklerde tercih edilmelidir. Yine düze beyaz bir zeminde koltuk kullanacaksanız düz renkli çizgili kırlent kumaşı tercih edebilirsiniz.  Son olarak koltuk modelinin düz renkte ve sade durduğunu düşünüyorsanız çiçek desenli kırlentlerle kombin edebilirsiniz.

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir