İnegöl Mobilyası Nereye Gidiyor

Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Kaligrafi

Faydalı Bilgiler 13 Haziran, 07:13'de eklendi

Neredeyse hepimiz bu kelimeyi duymuşuzdur. Bu tarz yazılara baktıkça bakası gelir insanın. Gelin birlikte kaligrafi sanatını daha yakından tanıyalım.

Kaligrafi; insanların süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Bu sanat dalı sıklıkla dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Birçok insan evlerini bu yazıları kullanarak daha şık hale getirmektedirler. Kelimenin kökeni Yunanca kallos ^güzel^ ve graphos ^yazı^ kelimeleridir. Yani kaligrafiye güzel yazı diyebiliriz. Kaligrafinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Doğu asya ve batı toplumlarında birçok kaligrafi örnekleri mevcuttur.

 

Biz de çoğu kaligrafik yazıyı hat, bu yazıları yazan kişilere ise hattat denilmektedir. Aslında hattat ve kaligraf ikisi farklıdır.  Bu ayrımı iyi yapmamız gerekir. Kaligrafi latin harfleri ile yazılan güzel yazı sanatıdır. Hat ise arap harfleriyle yazılan, camilerin içlerinde her zaman görebileceğimiz, görsel açıdan muhteşem güzel yazı eserleridir.

Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve Peygamber sevgisini göstermek amacıyla ‘Hattatlar’ bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır. Hat, Hüsn-ü Hat ismi ile de anılmaktadır. Arapça bir kelimedir.

حسن – hûsn – “güzel خط – khat –  güzel yazı anlamına gelmektedir. Hat sanatı islami özellikleri yansıtan daha çok doğu toplumlarına has bir sanattır. Ama kaligrafi daha çok batı toplumlarına has bir sanattır.Hat sanatı kaligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır. Usta-Çırak ilişkisi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatıdır. İyi bir hattat olabilmek için yıllarını, ömürlerini vermek gerekir.  Ne yazık ki gün geçtikçe bu sanat dalı ile uğraşan kişi sayısı azalmaktadır. Kaligrafi ise Hat sanatına göre öğrenilmesi daha kolaydır. Ama iyi bir kaligraf olabilmek uzun zaman gerekebilir. Kaligrafi öğrenebilmek için biraz zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

Kaligrafi de dikkat etmeniz gerekenler; dik ve yatay çizgilerin paralel olması, harflerin boyutlarının aynı olması ve yazının genel olarak simetrik görünmesi gerekmesidir. Bundan sonrası hayal gücünüze kalmış…

Kaligrafi, yaratıcılığı kullanabileceğiniz en muhteşem sanatlardan birisidir. Yapmaktan hem zevk alacağınız hem de yazılarınızı yıllar boyunca saklayabileceğiniz kaligrafik yazılar yazmak için daha neden duruyorsunuz?

 

 

Yapmış olduğum kaligrafik yazı örneklerini burada inceleyebilirsiniz(http://ccaligraphyconqueror.blogspot.com/)  Siz değerli ziyaretçilerimiz arasından yapacağımız çekilişte, isimlerinizi kaligrafik yazı olarak yazmaktan memnuniyet duyacağım. Yapmanız gereken isim, soy isim, şehir ve mail adresinizi admbyrm.16@gmail.com mail adresine yollamanız.

Sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan kaligrafik yazıların hayatımızda daha çok yer etmesi dileğiyle…

 

 

 

Editör Notu :  Görseller bizzat Fatih Bey’in çalışmalarıdır. CC ve DMCA lisanslıdır izinsiz kopyalandığı takdirde gerekli kanuni işlem yapılır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

serinay 13 Kasım 2015

MUHAMMED NASIL YAZILIYOR

 
Bumerang - Yazarkafe
Ponponlu Paspas Yapımı

Ponponlu Paspas Yapımı

1
0
8 Mart, 18:20
İlk Bağ ‘GÜVEN’

İlk Bağ ‘GÜVEN’

0
0
26 Şubat, 15:55
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

0
0
23 Şubat, 18:47
Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

0
0
12 Şubat, 14:33
Karo Halı Nedir ?

Karo Halı Nedir ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

0
0
9 Temmuz, 17:10