Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Kanepe Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Soru: Merhabalar. Yeni evimize taşındık ve salonumuzdaki mobilyaları yenileceğiz. Sanırım ilk olarak kanepeleri yenilemekle başlayacağız. Kanepe alımında dikkat edilmesi gerekenler, 2014 yılının trendleri hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler…

Nilgün Belgün

Cevap: Yeni eviniz sizin için ve aileniz için hayırlı olsun mutluluklar dileriz. Kanepeler biliyoruz ki koltuk takımlarına nazaran daha küçük boyutlarda olup fonksiyonel ve çözümcül modellerdir. Kanepeler genellikle günlük kullanılan mekanlarda tercih edilirken yataklı ve hatta sandıklı olması da mühimdir. Şimdi modelleri tercih ederken hangi noktalara dikkat göstermeliyiz ona bir bakalım.

sünger-kanepe

  • Kanepe modellerinde fiyat aralıkları farklılık gösterebilir bu 200 TL den başlayıp 1500 TL ye kadar değişmektedir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken eğer uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız kumaşına, süngerine ve kasasına vakıf olmanız gerekir ve piyasa rayiç maliyet bedellerini hesaba kattığımızda sağlam bir model için en az 550 TL gibi bir fiyat vermemiz gerekebilir.
  • Kanepe alırken sizin ihtiyaçlarınız da oldukça önemlidir. Misafiriniz yoğunsa ve sizin için yatak olması mühim ise ozaman devirmeli kanepe modellerinden tercih etmekte fayda var çünkü hem geniş yataklı hemde yatak mekanizması kolay olur.
  • Şayet sizin için minimal olması önemlisi ise dar kollu ya da iskandinav kollu makaslı açılır kanepelerden  tercih etmek doğru olur.
  • Kanepe de yatak olmasının yanında sandık hacmi de sizin için önemli ise makaslı açılır kanepelerin sandıkları daha derin ve geniş olur.
  • Sandık olması çok mühim değil ise ozaman yüksek ayaklı tercih etmeniz temizleme açısından size avantaj sağlayacaktır.
  • Kanepeler günlük kullanımda tercih edilir bu sebeple kumaş seçimine dikkat etmelisiniz. Kir götüren ara tonlarda renkleri tercih etmeniz uygun olurken yeni silinebilen taytüyü kumaşlar bu alanda başarılıdır.
  • Bir de yaylı ya da süngerli olması konusunda bir ikilem vardır. Yaylı kanepeler tercih edilecekse şayet kaliteli olmasına ve ara dolguların iyi olmasına dikkat edilmeli. Süngerli kanepeler aslen bizim de tavsiyemiz ancak sert zeminli uzun ömürlü istiyorsanız alışveriş esnasında 32DN sünger olmasını talep edin. Hem yumuşak hem de mukavemetli olmasını istiyorsanız 30HR sünger tercih edebilirsiniz.
  • Son olarak bu sene kanepe trendleri koltuk takımlarında olduğu gibi soft kumaşlı ve kapitoneli modeller öne çıkmakta. Deri kollu modeller hala teşhirlerde çünkü müşteri talepleri burada etkili. Temizleme açısından deri kollu modellerin daha temizlenebilir olduğundan tercih ediyorlar.

 

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir