Ofis Mobilyalarında Popüler Trend: Ortak Çalışma Masaları

Mudo Concept’te binlerce üründe sadece üç gün sürecek büyük sepet indirimi başladı!

Yeni Sezonda Safa Mobilya

Mevsimlerden ‘Yaz’

Halı İplik Çeşitleri

Faydalı Bilgiler 28 Şubat, 19:42'de eklendi

akrilik halıHenüz odanıza göre halı seçimi adlı konumuzu yeni yayımlamışken halıyla ilgili konumuza devam ediyoruz bu kez halı iplik çeşitleri ve halı ipliğinin öneminden bahsedeceğiz.

Halı seçiminde etkili unsur halının bütçemize uygunlu ve halının kullanım ömrüdür. Kullanım ömrü halının odada kullanılan trafik durumuna göre değişebileceği gibi halının sahip olduğu dokunduğu ipliğe göre de değişmektedir bu sebeple salon ve antre gibi geçiş bölgelerinde uzun ömürlü halı almak aslen bir tasarruftur.

Halının kalitesinin belirleyen ana kriterlerden biri de hav ağırlığı yani m² ye düşen dokuma sıkılığıdır. Hav sıklığı halının kalitesini, kullanımını ve dayanıklılığını direkt olarak etkileyecektir. Tabi hav sıklığı doğal olarak halının fiyatını da doğrudan etkileyecektir. Bununla birlikte dokunan ipliğin kalitesi de halı fiyatını ve mukavemetini etkileyen diğer bir faktördür ve yaygın olarak bugün halıların çoğu sentetik iplikle üretilmektedir.

polyester-halı

 Dipnot: Halı seçiminizde hav sıklığının bütçenize göre 500.000 ilmek ve üzeri tercih edin, bununla birlikte 1.000.000 ilmek sayısında bir halı ipliği de kaliteli ise halı bir aksilik olmazsa uzun ömürlü olacaktır

Şimdi halılarda kullanılan ipliklere bir göz atalım:polipropilen halı

Polipropilen İplik Modeli : En önemli özelliği kolay temizlenebilir olması ancak yağ bazlı kirlenmelerde polyamid’e göre daha zayıftır. Bir diğer özelliğiyse nem ve küfe dayanıklı olmasından ötürü içerde ve dışarda kullanılabilir olmasıdır.

Polyester : Polyesterde de de en önemli özellik renk canlılığının iyi vermesidir. Bu sebeple canlı renk kombinasyonlu halılarda tercih edilmektedir. Polyester de kulay temizlenebilir ancak polipropilen iplikte olduğu gibi yağ bazlı lekelenmelerde zayıftır. Dirençli olması sayesinde dış mekanda da tercih edebilirsiniz.

Yün Halılar : Halı ipliklerinde en çok tercih edilen modeller yün halılardır. Yün iplik hem çok dayanıklıdır hem de esenk bir yapıdadır. Sık dokunmuş yüksek havlı bir yün halıyı eskitemezsizni.

Akrilik Halı ve İplikleri : Yün halı görünümü veren bir iplik türüdür. Güneş ışığına ve küflenmeye dirençli olan bu iplik türü renk konusunda da dayanıklıdır.

Polyamid (Naylon) Halılar : Sık kullanılan halı çeişididir esnek yapısı ile mobilya gibi ağüırlıklara dayanıklı olmasının yanısıra canlı renkler kullanılabilmesi açısından tercih edilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Ponponlu Paspas Yapımı

Ponponlu Paspas Yapımı

1
0
8 Mart, 18:20
İlk Bağ ‘GÜVEN’

İlk Bağ ‘GÜVEN’

0
0
26 Şubat, 15:55
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

0
0
23 Şubat, 18:47
Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

Keten Koltuk Kumaşı Hakkında

0
0
12 Şubat, 14:33
Karo Halı Nedir ?

Karo Halı Nedir ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

Kara Tahta Nasıl Yapılır ?

0
0
9 Temmuz, 17:10