Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Ev Dekorasyonunda Folklorik Modası

2012 Mobilya modelleri yazısı ve sezonun renkleri makalesinde de bahsettiğimiz gibi çiçek desenli eskiye dönüşü simgeleyen tarazlarda ürünler bu yılın modası. Yatak odası dekorasyonunda bahsettiğimiz sandıklardan babaannelerinizden kalma çarşafları değerlendirin önerimizi yineliyoruz ve zamanın ritmi folklorik dekorasyonun akşına endekslenmenizi tavsiye ediyoruz.

Renkli kumaşlar ve nakış desenli danteller ile el yapımı dekoratif süs eşyaları folklorikte hayat buluyor. Kültürel dekorasyon da diyebileceğimiz bu dekorasyon biçimini hemen hemen her kültürde görmek mümkündür ancak dikkat edilmesi gereken tarihi el sanatlarının benzer olabilmesi ve karışık küldürdeki modellerin bir arada kullanılarak bir karmaşa telaşına düşülmemesidir.

Folklorik dekorasyonda tarih vardır bu sebeple antik halk sanatları bu temayı ve ürünleri oluşturur bunlar, yöresel objeler, el boyama tablolar, el işi örmeler, antika tabak – çanak ve otantik figürlerdir. Folklorik dekorda ana renkler kırmızı, yeşil ve laciverttir ancak geleneksel kültürümüzün mükemmel eserleri Osmnalı motifleriyle yoğrulmuştur. Ülkemiz açısından baktığımızda hele kaynağımız Osmnalı ise gündemdeki dizilerinde etkisiyle zaten takı ve mücevherlere yansıyan moda, ev dekorasyonunuza da yansıyacaktır. Evinizde Osmanlı figürleri, motifleri ve tarihi çizgilerde el sanatları ile eviniz farklı bir ihtişama kavuşabilecektir. Evim dergisinde bahsedilen bu konuda şöyle bir de öneri var ki; evleriniz de kanepeyi beyaz kumaşla kaplayın ve üzerinde şekiller motifler yerleştirin bu dekorasyonunuzla bir bütünlük sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın