Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Ev Dekorasyonunda Aplik Modası

Dekoratif süs eşyaları gibi apliklerde kullanım amacı aydınlatma olarak kabul edilse de dekoratif amaçla kullanılan modellemelerdir. Aplik kullanımı mekana hem derinlik katar hem de ışık yansımasıyla farklı bir ambians oluşturur. Aplik kullanımı her mekan ve dekorasyon biçimine göre değişiklik gösterir.

Klasik tarzda bir ev dekorasyonuna ugulanacak olan aplik yapısı konuyla tezat olmamalı, klasik çizgilerin kıvrımlarına eşlik etmelidir. Ahşap ağırlıklı bir dekorasyonda yine modern çizgilerden arınmış bir aplik modeli tercih edilmelidir. Modern ev dekorasyonu çalışmalarında ise özellikle uzun koridorlarda zeminde kullanılan açıkrenkli duvar da uygulanan aplik ışık süsmeli olmalıdır. Bu hem düz duvar yapısını hareketlendirecek hem de mekana ihtişam katacaktır.

modern aplik
Düz zemine uygulanmış şık bir aplik uygulaması
Yeşilrenk üzerinde kullanılan yuvarlak aplikler oldukça şık durmuş

 

Aplik mekana zenginlikkatan unsurlardandır, aynı kartonpiyer gibi. Salon, holl ve odalarda ağırlıkla kullanılan aplikler genç odalarında da kullanılabilir. Çocuk ve genç odalarında çiçekli ve karakterli aplik lambalar dekoratif açıdan farklılık ve canlılık katacaktır.

 

Ahşap ve klasik dekorasyonlarda şık durabilecek bir aplik modeli
Çok şık ve aydınlatmada da oldukça başarılı bir aplik modeli

 

Özellikle klasik, ahşap ağırlıklı bir dekorasyon modellemesinde kullanılacak aplikler yaldızlı, altın kaplama ya da gümüş krom kaplama modellerde tercih edilebilir. Kır evi villa dekorasyonunda ya da bahçe evlerinde doğaya uygun renklerde mum ışığını andıran lamba apliklerde tercih edilebilir.

 

Dresuarla özdeşleşmiş klasik dekoratif aplik modeli

 

Aplikler bazı modellerince belki avizelerle yarışacak fiyata sahiptirler ancak doğru kullanıldıklarında dekorasyonunuza çok şey katacaklardır. Odanızı zenginleştirecek boşluğu dolduracaktır. Koridorlarınızda bir ışık ensatantenesi oluşturecek, bahçelerinizde otantik hava katacaktır. Bu sene aplikler de moda bizce ev dekorasyonu seçiminizde aplik kullanımını da bir düşünün.

 
Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir