Dekorasyonda Renk Kombinasyonu

By on 09 Aralık 2013

Dekore edeceğiniz mekanı düzenlerken, görsel senfoniyi tamamlayacak en önemli etkenlerden biri de uygulayacağınız renk kombinasyonu ve doğru renk tercihidir.

Öncelikle seçeceğiniz renkler sizin tarzınıza paralel olmalıdır çünkü zevkinize uygun dürtüler sizin psikolojinizi de olumlu yönde etkileyecektir. Ancak konumuz renklerin psikolojik etkisinden ziyade dekorasyon stillerine uygun renk seçimleri şeklinde olacaktır.

monokrom renkler

Modern stili benimsiyorsanız ve sadelikten yanaysanız monokrom renkler tercih edebilirsiniz. Örneğin füme tonlarda koltuklarınıza yine gri rengin diğer tonlarıyla eşlik ederseniz ciddi bir ortam oluşturursunuz.

Bu tarz bir dekorasyon örneğinde beyaz ağırlığı söz konusuysa perde fonlerı ve koltuk kırlentlerinde kırmızı-yeşil-sarı üçlemesinden yararlanarak ortamı canlandırabilirsiniz.

beyaz dekorasyon

Country tarzını benimsiyorsanız mutlak öncelik beyazın doğasında. Ancak burada kombine edeceğimiz renkler retro tarzıdır. Özellikle berjerlerde, tüllerde ve masa örtülerinde retroyu kullanaran country’nin mistik havasına sıcak dokunuşlar yapabilirsiniz.

saray-dekorasyonu

Saray stili dekorasyonu benimsiyor ve zengin bir imaj yakalamak istiyorsanız berjerlerde mürdüm ve eflatun ile koyu tonları seçebilir mobilya detaylarında varak tercih etmelisiniz. Böyle bir evde tavan yüksek olacağından koyu renkler tercih ederek karmaşayı ortadan kaldırabilirsiniz.

kır evi dekor

Kır evi dekorasyon tarzındaysa ahşabın doğası beyazın softluğunda buluşmalıdır. Perde, duvar, biblo ve koltuk kumaşlarında ne kadar beyazı kullanırsanız mobilya ve ahşaplarda okadar meydana çıkacaktır.

 

About Editör

MobDizayn web sitesi Editörü olarak makalelerimizi en özgün bir biçimde tecrübelerimizle ve tutarlı kaynaklardan yararlanarak yayımlıyoruz. Mobilyadaki tecrübemizi görsel zevkimizle buluşturuyoruz, MobDizayn'da keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...

2 Comments

 1. Berkacan

  04 Ocak 2014 at 20:18

  Güzel paylaşım olmuş sayın editör daha sık paylaşım..

  • Editör

   04 Ocak 2014 at 22:30

   Teşekkür ederiz mümkün olduğunca paylaşmaya çalışıyoruz ancak önceliğimiz özgün paylaşım esen kalın

Cevay Yazın Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook la Yorum Yapın