Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Dekorasyonda Kolonyal Stil

Farklı dekorasyon tarzlarını sizinle buluşturmaya devam ediyoruz, bu yazımızda kolonyal dekorasyon stilini irdeliyor ve paylaşıyoruz. Kolonyal adından ileri geldiği gibi kolonizim öncüleri Portekiz ve İspanyolların yeni keşifleri ile yerli halka kendi mobilyalarını yaptırdılar. Tabi farklı bir yaşam, farklı ağaç yapıları ve farklı iklim sıcaklıklarından olduğu üzere mobilyalar ve eşyalar daha farklı bir yapıya kavuştu ve sonuçta kolonyal stil meydana geldi.

dekorasyonda kolonyal tarzı (5)

Bir başka deyişle de 19.YY sömürge imparatorluğu İngilizlerin, kolonilerin yerel özelliklerini kendi dekorasyon düzenlemelerine uyarlayarak uyguladıkları özünde sadelik, doğallık olan dekorasyon tarzıdır.

dekorasyonda kolonyal tarzı (1)

Ağırlıkta ahşap ve ağır mobilyalar bulunan dekorasyon düzenlemesinde doğallığın timsali objeler de dekoratif amaçlı yer almakta.

dekorasyonda kolonyal tarzı (2)

Modern çizgiden farklı klasik çizgiye yatkın kolonyal dekorasyon tarzında genellikle metal ve bileşimleri bulunmamakta.

dekorasyonda kolonyal tarzı (3)

Aslında koloniciler yerli halkı etkilemek adına kedni mobilya tarzlarını yerli halka uyarlayarak ve ilham alarak dolaylı olarak bir tarzın doğmasına sebep oldu.

dekorasyonda kolonyal tarzı (4)

Bugün ülkemizde kolonyal stili benimseyen ve çok başarılı iç mimarlar da bulunmakta ki bunlardan İçmimar Vicki Hünal aldığı  Andrew Marlin Uluslararası İç Mekan Tasarım Ödülü ile bu konuda oldukça iddialı. “Kendisini MobDizayn’a konuk etmek isteriz”.

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir