Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Dekorasyonda bir Trend Rustik Endüstriyel Stil

endüstriyel-dekorasyon2

Rustik endüstriyel dekorasyon tarzı, kırsal hayatı akla getiren rustik ve doğal dekorasyonun korunarak endüstriyel dekorasyon ile birlikte harmanlanmasıdır diyebiliriz. Bu stilde özellikle doğal parçalar metalle kullanılarak endüstriyel modern tarza doğallık katıyor ve evlerimizde kullanma imkanı sunuyor. Aslında rustik dekorasyonda ham ahşap kullanılarak endüstriyel detayların soğukluğu kırılıyor.

rustik-dekorasyon5

endüstriyel-dekorasyon1

Evinizde bu dekorasyon tarzını kullanmak isterseniz aslında aşırıya kaçmamanız gerekir. Eski bir ahşap malzeme ya da boyası dökülmüş bir ahşap eşyayı bile bu tarz  da değerlendirebilirsiniz. Mesela ahşap eski bir masayı metal ayaklarla ve metal lambader ile kombinlemeniz rustik tarzın örneklerindendir.

rustik-dekorasyon2

endüstriyel-dekorasyon3

Rustik stil dekorasyonda doğallık ön plandadır. Bu noktada endüstriyel objelerin yoğunlukta kullanıldığı bir mekanda rustik dokunuşlar ile doğallığı yakalayarak yaşanabilir ev ortamına dönüştürebilirsiniz.

endüstriyel-dekorasyon4

Rustik bir kompozisyon yapalım derseniz, taş duvarlar, ahşap sehpa ve masa ile kombinlenmiş metal ayklar ile Tom Dixon‘ın ikonik bakır aydınlatmaları, keten kumaş kaz tüyü bir koltuk ile yumuşak uzun tüylü bir halı gibi metaların bir arada kullanmak sıradan bir örneği olacaktır.

rustik-dekorasyon3

rustik-dekorasyon6

endüstriyel-dekorasyon-berjer

Banyo da beton efekti veyahut paslanmış metal duvar panelleri ahşap tezgah üzerine lavabo metal borular hep bu tarzın kimyasını oluşturur.

rustik-tom-dixon-lamba

rustik-dekorasyon1

Peki bu dekorasyon tam benim stilim diyorsanız , o zaman şu ipuçlarını kaçırmayın;

  • Endüstriyel bir odada mevcut durumu koruyarak bırakılmış betonumsu bir tavan ya da taş duvar kullanılmalı.
  • Eski kullanılmayan ahşap objeleri veya ağaç kütüklerini değerlendirebilirsiniz.
  • Bakır ve ahşap veyahut siyaha boyanmış metal ile ahşabı kullanabilirsiniz.
  • Rustik tarzda modern mobilyaları ve modern koltuk modellerini kullanmanız doğru sonuç verecektir.
  • Sofistike yemek sandalyelerini ağaç bir masa ile kombine edebilirsiniz.
  • Bustilde doğal dikiş peçvörk halılarda kullanılmaktadır.

Son olarak şunu da belirtmek istiyorum. Rustik dekorasyonda biraz endüstriyel tarzın ağır olduğu çerçeveyi benimseyen bir stili seviyor ve istiyorsanız bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz. Bu noktada alanında oldukça meşhur ve başarılı iç mimar Esat Fişek’le görüşülebilir ve çalışmalarına göz atabilirsiniz, ayrıca Bursa da Safa Mobilya ve Tasarım Ofisi’de bu tarzı iyi kullananlardan. Şu linkten çaışmalarına göz atabilirsiniz:

Esat Fişek web sayfası:http://www.esatfisek.com/

Safa Mobilya ve Tasarım Ofisi web sayfası: http://safamobilya.com/tasarim-ofisi

Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Umarız faydalı olmuştur değerli düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum kutusundan yazabilirsiniz. Hemen onaylarım , yeter ki yorumlayın ;)

Bu arada web sitemizi takip etmek ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak için yan sidebardaki E-Bülten’e abone olabilirsiniz. Ancak mail adresinizi girdikten sonra size gelen onay linkine tıklamayı unutmayın, çok teşekkürler…

 
2 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir