Ev DekorasyonuEv Dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz...

Bursa Ulu Camii

Dile kolay 613 yıllık bir çınar Bursa Ulu Camii, aynı koca İnkaya Çınarı gibi taptaze ecdad kokularıyla…Dekorasyon‘a bakış açımıza değer katan, ufkumuzu genişeten ve bize ilham veren en gözde örneklerden biri de camiilerimizdir şüphesiz. Eşsiz mimarisi ve hat sanatları merkezi Bursa Ulucamii’deyiz.

Bursa Ulucamii birçok derviş ve evliyaların mekanı olmuş, göze hoş gelen görsel yapısının yanında oldukça manevi bir lezzet barındıran eşsiz bir örnek mahiyetindedir. Çoğunluk bilir ki Ulucamii’nin üç kapısı vardır ve Somuncu Baba‘nın hutbe sonrasında her üç kapıda da camii den çıkanlarla selamlaştığı rivayet edilir. Evliya Çelebi bu mükemmel mabetten Bursa’nın Ayasofyası yakıştırmasında bulunur. Birgün Somuncu Baba Ulucamii de ekmek dağıtırken Hz.Hızır Aleyhisselam‘ı görür ve farkeder. Tabi Hz.Hızır‘ın kim olduğunu ondan başkası bilemez, hemen düşünür ve eğer her vakit Ulucamii de namaz kılmazsan senin Hızır olduğunu cemaate söylerim demiş. Buna mukabil Hz.Hızır’ın her vakit Bursa Ulucamii de namaz kıldığı ve bulunduğu bilinir. Ancak Hz.Hızır bişey istemiştir Somuncu Baba‘dan, camiye gelecektir ancak hangi vakit geleceğinin gizli kalmasını istemiştir. Ancak Bursa Ulucamii de Vav harfinin önünde bulunacağı rivayet edilir bu sebeple cemaat hep orada namaz kılmak ister.

Bursa Ulucamii’nin tarihçesinden biraz bahsetmiş olduk ancak detaylı bilgi için, bursaulucamii.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ulucamii’nin duvarları 2m’yi aşkın

genişliktedir, hatta pencerelerinde cemaat rahatça namaz kılıp kuran okuyabilmektedir. Toplam 20 kubbeden oluşan Ulucamii 3.000 metre kareyi aşkın genişliktedir, sanki yirmi tane camiinin bir araya getirilmiş versiyonu gibidir. Aslında tarih bilgisi olanlar bilir gerçekten bu niyetledir şöyle ki; Yıldırım Beyazıt Han Niğbolu Seferine çıakrken, “eğer bu cenk bana nasip olursa Bursa’ya yirmi adet camii yaptıracağım” demiş ve yirmi camiiyi temsilen Ulucamii yi yapmak uygun görülmüş. Dekorasyonla ilgilenenlere, bizlere ilham kaynağı olan bu mabet iç dekorasyonu ile mükemmel hat sanatlarına sahiptir. İnsan boyunu aşkın büyüklükte hat tabloları Ulucamii’nin bir diğer meşhur yönüdür. Galaksileri temsil eden Mimber tam bir sanat eseridir. Ulucamii tam ortasında bulunan şadırvanda hem camii içine ferahlık katmakta hem de insanların abdest almalrını sağlayan nezih bir ortam sağlamakta. Tabi şadırvan niye camiinin içinde diye soracak olursanız o da ayri bir rivayete dayalı.

Bursa Ulucamii bütün ihtişamı ile şehre değer katıyor. Tarihte zelzele ve yangınlarla yıkılagelmiş olsa da 600 yılı aşkın zamandır ayakta kalmayı başarmış ve 2011’de tamamlanan restorasyonla birlikte ihtişamına kavuşmuştur. Bahsettiğimiz gibi sadece dekorasyonculara değil, bütün insanlığa ilham kaynağı olabilecek nitelikte olan bu değerli mabedi mutlaka ziyaret edin ve mistik kokusunun hazzını yaşayın, kalın sağlıcakla…

MobDizayn web sitesi artık tanıtım yazıları yazmaya başladı, siz de tanıtım yazısı talep ediyorsanız, iletişim

2 Yorum

Fikrinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir