Ahşap Mobilya Alırken Bunlara Dikkat Edin

Ziyaretçilerimizin son zamanlarda yaşadığı durumlardan yola çıkarak böyle bir yazı hazırlama gereği duyduk. Özellikle ahşap kaplama ve ağaç mobilya modellerinde yaşanan sorunlara ve satın alma esnasında nelere dikkat etmemiz gerekir, bunlara değineceğiz.

Öncelikle bu yazıyı okumadan önce Doğal Ahşap Mobilyalar ve Ahşap Kaplama Mobilya Nedir? başlıklı yazılara göz atmanızı tavsiye ederim.

Satın almadan önce

Ahşap kaplama ya da ahşap mobilya satın almak istiyorsanız öncelikle onun doğal bir materyal olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Bu tarz mobilya modellerinde günümüzde ağırlıkla ceviz ağacı tercih edilirken, bazı firmalar kayın, meşe, çam ve zeytin gibi farklı ağaçları da kullanmayı tercih edebilmektedir ancak bizim için önemli olan her ahşap mobilyanın kendine özgü damarları ve rengi olduğu bilinmelidir.

Tercihinizi yaparken seçtiğiniz bir mobilyanın ağaç tonu ile evinize gelen mobilya renk tonu aynı olmayabilir , bu çok önemli bir detaydır ve doğal ahşap tercih etmeden bunun farkında olmalısınız. Tabi farklılığı doğuran belirli etkenler vardır ki onlar şöyle:

  1. Mağaza atmosferi: Mağazalarda kullanılan aydınlatma modeli ve rengi ile tamamlayıcı materyallerin ahengi bunu oluşturur. Dolayısıyla ev ortamında bu ahenk oluşturulamazsa mobilya olduğundan daha farklı görünebilir.
  2. Ağacın doğallığı: Ağaç kaplama ve mobilyalar doğallığından ötürü ortam nemine tepki verirler, bu sayede rengi zamanla değişim gösterebilir. Bu rengin ya açılmasına, ya koyulaşmasına ya da kızıllaşmasına neden olur.

Ahşap mobilya almayı düşünüyorsanız önemli noktalardan biri de bu işin ehli satıcılardan almanız gerektiğidir. Bu mühimdir yoksa doğal ağaç mobilya eğer iyi kurutulmadıysa, buhar işleminden geçmediyse; mobilyanız zamanla eğilip bükülebilir, birleşim yerlerinden iyice açılabilir ve hatta kurtlanabilir.Böyle bir durumla karşılaştığınızda bunun değişim ya da sorunun giderilmesi garantisini veren bir yerden satın almanız da fayda vardır.

Doğal ağaç mobilya tercihinde masa seçiminizde perdahlanmış olması önemlidir. Genellikle tik yağı ya da vernik ile koruma sağlanmaktadır. Ağacın cinsi de mobilya seçiminizde etkendir şöyle ki;

  • Modern anlayışta rustik endüstriyel stil istiyorsanız ya da loft dekorasyonu stilinde kullanacaksanız ceviz ağacı ve siyah metal kombinli modellerden tercih edebilirsiniz.
  • Salt rustik bir atmosfer içinse zımparalanmamış dokusu agrasif kestane ağacından mobilya düşünebilirsiniz.
  • Fiyatın uygun olması önemli bir kriterse ancak yine de ahşabın doğallığını evinizde görmek istiyorsanız ahşap kaplamalı modern mobilya modellerinden birini seçebilirsiniz.
  • Doğal ağaç mobilya modelleri kaplama modellere göre daha ağırdır ve taşınabilirliği, yer değişikliği daha zordur.
  • Masa ve sehpa gibi modeller de ahşap kaplama modeller doğal ağaç modellere nazaran daha fonksiyoneldirler. Örnek olarak masanın açılıp kapanabilir olması.

Facebook Yorumları

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir