Ahşap Kaplama Mobilya Nedir ?

Uzun yıllar kullansanız bile modası geçmeyecek, yıllandıkça değerlenecek ve bıkmayacağınız bir mobilya almak istiyorsanız ahşap kaplama mobilya modelleri doğru tercih olacaktır. Tavsiye ediyoruz ancak ahşap kaplama mobilya dediğimiz tabir oldukça geneldir ve açıklamak, ceviz kabuğunun içini doldurmak gereklidir. Bu yazımız da sizden gelen sorular doğrultusunda bu konuya açıklık getirmek üzerine bir yazı paylaşalım istiyoruz, keyifli okuma olsun dileklerimizle başlayalım.

jenga-konsol

Ahşap mobilya mı, ahşap kaplama mobilya mı?

Evet ahşap mobilya dediğimiz takdirde öncelikle iki türlü bir durum söz konusu. Birincisi direk ağaç kütüğünden şekillendirilerek üretilen mobilyalar, ikincisi ise sunta ya da mdf panel üzerine ahşap kaplama uygulanarak üretilen mobilya modelleridir.

İlki üretim zorluğu ve yavaş üretilebilirliği sebebiyle fiyatı yüksek, fiziksel ağırlığı yüksek, taşınabilirliği zor gibi sıralayabileceğimiz sebeplerden ötürü yatak oda takımı ya da yemek oda takımı gibi üretimi oldukça azdır.

İkincisi ise konumuzla ilgilidir ve genellikle sunta ya da mdf üzerine ahşap kaplama yöntemi ile hızlı üretilebilen, hafif olan ve fiyatı daha uygun olabilen modellerdir ki oldukça da yaygındır.

beyonce-yto

Ahşap kaplama mobilya

Ahşap kaplama mobilya aslında doğal masif mobilya ile aynı görseli verebilmektedir. Bunun en önemli sebebi kaplamanın aynı materyal olmasıdır. Yani doğal ağaç kütüğü ince ince kesilerek yüzeysel bir panel oluşturulur ve tabaka üzerine preslenerek doğal ahşap kaplama oluşturulur. Bu da doğal bir sonuç verir ve ahşap görüntüsünü bütün doğallığı ile alırsınız.

Ahşap kaplama mobilyalara ceviz mobilyalar da deniyor ki yanlış bir genellemedir. Ahşap kaplama dediğimiz zaman bunun içine ceviz ağacı girerse, ceviz kaplama mobilya denmesi gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığında ceviz mobilya denilen modellerin kaplama içeriğine bakmak gerekir. Fireze cevizi, Anadolu cevizi, meşe, gürgen, çam, kestane ya da kabak şeklinde ağaçların kaplaması ile oluşturulan mobilyalara ahşap kaplama demek doğru olacaktır.

Ahşap kaplama mobilyanın avantajları neler ?

  • Öncelikle doğal masif kaplamadır ve uzun ömürlüdür.
  • Doğal mobilya kokusunu bu modellerde de hissedebilirsiniz.
  • Tamamen ceviz mobilya görselini alabilirsiniz.
  • Çizilmeye karşı dayanıklıdır.
  • Rütuşlanabilmesi özelliğiyle kullanım kolaylığı sağlar.

carmen-konsol

Ahşap kaplama mobilya ve lam kaplama mobilya farkı nedir ?

Ahşap kaplama mobilya ile suntalam ya da mdflam mobilya üretim şeması açısından benzerlik vardır ancak çok farklıdır. Her iki malzeme de panel üzerine yapıştırma tekniği ile oluşturulmaktadır. Ancak ahşap kaplama mobilya birkaç işlemden daha geçmektedir.

Lam kaplama mobilya daha ucuzdur, üretimi daha kolaydır, fabrikasyondur, kenar yapıştırma pvc leri belli olur. Doğal ahşap kaplama mobilya da ise tabakanın her yeri kaplandığından daha güzel bir görüntü verir ve yapıştırma çizgileri belli olmaz.

Ahşap kaplama preslendikten sonra imalathane de zımpara işleminden geçer. Pürüssüz bir yüzeyden sonra ise verniklenir ve kuruması gerekir. Gerekirse bir kat boya da atılır ancak daha doğal sonuç yakalamak için mat vernik atılıp bırakılır ve hoş bir görüntü yakalanır.

Ayrıca ahşap kaplama mobilyalarda boya ile kombinasyonda başarılı olmaktadır. Lake, antrasit,mat ya da parlak lake ile ahşap kaplama mobilya mükemmel görüntü verir. Bu doğrultuda lake mobilya ile ahşap mobilya üretim şekli de benzerdir ve benzer kalitede sonuçlar çıkartacaklardır.

Eğer siz de ahşap kaplama mobilyayı beğeniyor ve ahşap mobilya almak istiyorsanız bizce doğru tercih yapıyorsunuzdur. Doğal görüntüsü, dayanıklılığı, eskimeyişi, pozitif enerjisi ile mükemmel mobilya modelleridir.

Facebook Yorumları

11 Yorum

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir